Super League: συνεχίζει ο «Ευρωπαίος» Πανιώνιος

EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ

Η γιορτή στην πλατεία της Νέας Σμύρνης συνεχίζεται με τον εξαιρετικό Πανιώνιο να κερδίζει, έστω και δύσκολα και τον Ηρακλή με 1-0 και ξέφυγε πάλι τρεις βαθμούς από τον Παναθηναϊκό, παραμένοντας στην 2η θέση μετά την 21η αγωνιστική της Super League.

Με τον Μασούντ τιμωρημένο ο Πανιώνιος δεν είχε και πάλι πρόβλημα να έχει κυκλοφορία της μπάλας στο α 45λεπτο και να κάνει 7 τελικές έναντι καμμίας του Ηρακλή.

4054412

(Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Καθοριστική στιγμή και η αποβολή του Σαραμαντά στο 32 για πολύ σκληρό μαρκάρισμα στον Σιώπη, που υποχρέωσε τον «γηραιό» να ολοκληρώσει το ματς με 10 παίκτες.

4054534

(Ο Μπεν σουτάρει για το γκολ του Πανιωνίου - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Ο Μπεν πρόλαβε να σκοράρει με δυνατό σουτ εκτός περιοχής (η μπάλα άλλαξε πορεία στο πόδι του Ζιαμπάρη) πριν πάνε στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες και να νικήσει τον κορυφαίο του Ηρακλή, γκολκίπερ Χουάντερσον, που έμοιαζε ανίκητος μέχρι εκείνη την ώρα.

4054543

(6ο γκολ για τον Μπεν του Πανιωνίου - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Στο β ημίχρονο η εικόνα άλλαξε, με τον Πανιώνιο να αρκείται στο 1-0 και τον Ηρακλή να ψάχνει με βαθιές μεταβιβάσεις τον Περόνε. Σε μία από αυτές στο 87, ο Αργεντινός βρήκε αφύλαχτο τον Πασσά, που όμως κλώτσησε την ευκαιρία για να ισοφαρίσει.

4054727

(Μοντέιρο και Δώνης σε φάση του Ηρακλή - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Ο Πανιώνιος έχει πλέον 41 βαθμούς (10 λιγότερους από τον Ολυμπιακό, που παίζει με την ΑΕΚ) και ο Παναθηναϊκός υποχώρησε 3ος με 38. Ο Ηρακλής έμεινε στους 14 και περιμένει το αποτελέσματα του Λεβαδειακού (14) και της Βέροιας (13) για να δει σε ποια θέση θα μείνει.