ΕΛΛΑΔΑ

Νοσηλεύτρια φέρεται να παρέλυσε στα κάτω άκρα μετά τον εμβολιασμό της - Έρευνα για τα αίτια

Νοσηλεύτρια φέρεται να παρέλυσε στα κάτω άκρα μετά τον εμβολιασμό της - Έρευνα για τα αίτια
Φωτογραφία αρχείου INTIME/ΚΑΤΑΠΟΔΗΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣ

Στο νοσοκομείο Κέρκυρας νοσηλεύεται μια 42χρονη νοσηλεύτρια μετά από παρενέργειες, όπως καταγγέλλεται, από την 2η δόση του εμβολίου για την Covid-19.

Σύμφωνα με πληροφορίες του Corfu News, η 42χρονη έκανε την δεύτερη δόση του εμβολίου. Αμέσως παρουσίασε κόπωση και παράλυσε στα κάτω άκρα.

Σύμφωνα με τους γιατρούς παρουσίασε το σύνδρομο Guillain-Barré (είναι ένα σπάνιο νευρολογικό νόσημα στο οποίο το ανοσοποιητικό σύστημα του οργανισμού επιτίθεται εναντίον των νεύρων, με αποτέλεσμα ο ασθενής να παρουσιάζει παράλυση και μούδιασμα – συνήθως στα χέρια και τα πόδια).

Για το ίδιο σύνδρομο έκανε λόγο και ο πρόεδρος της ΠΟΕΔΗΝ, Μιχάλης Γιαννάκος.

Σημειώνεται πάντως πως ακόμη δεν έχει εξακριβωθεί αν η παράλυση της στα κάτω άκρα συνδέεται με το εμβόλιο.

Η 42χρονη παραμένει στο νοσοκομείο. Είναι μητέρα δύο παιδιών υπεβλήθη σε αξονική, η οποία ήταν καθαρή και εξετάζεται περεταίρω από τους γιατρούς προκειμένου να δουν τι έχει συμβεί.

Σύμφωνα με το κ. Γιαννάκο, που μίλησε στο Open, η νοσηλεύτρια έκανε τη δεύτερη δόση και αισθάνθηκε πολύ άσχημα: πόνο, ζαλάδες και υψηλό πυρετό, ενώ ένιωσε και παράλυση στα κάτω άκρα.

Οι γιατροί στο νοσοκομείο, όπως λέει ο ίδιος, είναι σίγουροι πως πρόκειται για παρενέργεια του εμβολίου.

ΔΗΜΟΦΙΛΗ

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ