Euroleague: Μεγάλη νίκη επί της Εφές στην Τουρκία ο Παναθηναϊκός Superfoods (vid)

Μεγαλειώδη εμφάνιση του Καλάθη και νίκη του Παναθηναϊκού Superfoods επί της Εφές EUROKINISSI SPORTS

Με μια εμφάνιση βγαλμένη από το NBA του Νικ Καλάθη ο Παναθηναϊκός Superfoods νίκησε 82-81 μέσα στην έδρα της Εφές για την 8η αγωνιστική της EuroLeague. Οι "πράσινοι" ήταν καλύτεροι από την Τουρκική ομάδα και έδειξαν χαρακτήρα νικητή, ακόμη και όταν βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα της δ περιόδου, χάνοντας το προβάδισμά τους. Το "τριφύλλι" έφτασε το ρεκόρ του στο 5-3 (όσο η Μακάμπι και η Χίμκι, με τους Ισραηλινούς να κερδίζουν στη Ρωσία, και η Ρεάλ Μ., που επιβλήθηκε της Μάλαγα) με την 3η σερί νίκη του.

Το πρώτο ημίχρονο του Παναθηναϊκού Superfoods ήταν σχεδόν «τέλειο» επιθετικά. Με έλεγχο των ριμπάουντς (μόλις 2 επιθετικά η Εφές) και δημιουργία (13 ασσίστ με τον Καλάθη να μετρά 7), βρήκε σκορ και με σουτ (4/9 3π.) και καρφώματα από Γκιστ και Αντετοκούνμπο και σε αιφνιδιασμούς.

4291291

(Καταπληκτική εμφάνιση από τον Καλάθη στην Τουρκία - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Αμυντικά όμως πέτυχε να κόψει το μακρινό σουτ μόνο στο πρώτο 10λεπτο, για αυτό και μπόρεσε να προηγηθεί με +10 (14-24), αφού η είσοδος του Μότουμ (13 π. με 3/3 3π.) βελτίωσε πολύ το σκοράρισμα των γηπεδούχων. Κοντά στο καλάθι ο Στίματς έκανε δουλειά (9 π.) σε ένα ακόμη ματς.

4291304

(Ο Βουγιούκας έδωσε πολύτιμες λύσεις σε άμυνα και επίθεση κοντά στο καλάθι - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Λεκαβίτσιους και Ντένμον αυτή τη φορά δεν πρόσφεραν όταν μπήκαν στο ματς για να δώσουν ανάσες, με την Εφές να προσπερνά 42-37. 7 πόντοι όμως από το Βουγιούκα, σκοράρισμα από το Σίνγκλετον και η επιστροφή του Καλάθη (10 π., 6 ρ. και 7 ασ.) επανάφεραν το προβάδισμα για τους «πράσινους» στο ημίχρονο.

4291305

(Ασταμάτητος ο Καλάθης - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Με τον Καλάθη να σκοράρει και να δημιουργεί (φτάνοντας τις 10 ασ.) ο Παναθηναϊκός Superfoods διατήρησε σε όλη την γ περίοδο ένα προβάδισμα βραχείας κεφαλής, σε ένα ματς που εξελίχθηκε σε ντέρμπυ. Ο Σίνγκλετον φορτώθηκε στο διάστημα αυτό με το 4ο φάουλ.

Οι «πράσινοι» έπαθαν ένα μικρό επιθετικό μπλακ-άουτ στο ξεκίνημα το δ 10λεπτου και η Εφές με σερί πόντων μπόρεσε να περάσει μπροστά και μάλιστα να πάρει διαφορά 7 πόντων (69-62). Δεν είχαν όμως υπολογίσει τον ασταμάτητο Καλάθη, που πέτυχε και πάλι να κάνει ντέρμπυ το ματς κάνοντας το 73-75.

Ο Καλάθης ήταν αυτός που «τελείωσε» το ματς με τρίποντο από τα 8 μέτρα για το 79-82 στα 50’’. Παρότι έχασε την τελευταία επίθεση των «πράσινων» (ενώ ο Ντάνστον είχε κάνει με κάρφωμα το 81-82), ο Γκιστ έριξε τάπα στον Μακόλουμ και ο Παναθηναϊκός Superfoods έφυγε με το «διπλό» από την Πόλη.

4291341

(Το απίθανο τρίποντο νίκης του Καλάθη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Ο Νικ Καλάθης έκανε μια μεγαλειώδη εμφάνιση αγγίζοντας το triple double: ρεκόρ πόντων με 29 (23 το προηγούμενο) – 7/13 2π., 3/4 3π., 6/8 βολές, 9 ριμπ. (8-1), 10 ασσ., 1κλ. και 2 λάθη και το εντυπωσιακό 42 στο σύστημα αξιολόγησης, βάζοντας υποψηφιότητα για MVP της αγωνιστικής.

4291344

(Ο Καλάθης "απαντά" στο κοινό που αποδοκίμαζε, μετά το τρίποντο του - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Τα 10λεπτα: 21-28, 44-48 (23-20), 60-62 (16-14), 81-82 (21-20)

(Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα)

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού Superfoods στις δηλώσεις τους αφιέρωσαν τη νίκη στα θύματα της κακοκαιρίας στη Δυτική Αττική. Ο Τσάβι Πασκουάλ στα αποδυτήρια, είπε στους παίκτες του: "δεν είναι ώρα για πανηγυρισμούς. Πρέπει να σκεφτούμε τους ανθρώπους που έχασαν τη ζωή τους στην Ελλάδα και να τους αφιερώσουμε τη νίκη".