Super League: Ισοπαλία στις καθυστερήσεις για Πανιώνιο και ΠΑΟΚ

4η διαδοχικη ισοπαλία στη 12η αγωνιστική με το 2-2 Πανιωνίου-ΠΑΟΚ ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ

Ούτε στη Νέα Σμύρνη ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει τη νίκη εκτός έδρας και έμεινε στο 2-2 με τον Πανιώνιο για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος Super League Σουρωτή. Το αποτέλεσμα δεν ικανοποιεί κανέναν από τους δύο, αφού ο Πανιώνιος γύρισε από το 0-1 και προηγήθηκε στο 86, ενώ ο ΠΑΟΚ, που ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος, είδα να χάνει το προβάδισμα του και τελικά να «σώζει την παρτίδα» με τον Μάτος στις καθυστερήσεις.

Ο Πανιώνιος με ελλείψεις (Σιώπης, Μασούντ, Οικονόμου, Λάμπρου) συνέχισε να μην παρουσιάζει καλό πρόσωπο σε ένα ακόμη παιχνίδι, με δυσκολία στην ανάπτυξη και έλλειμα ενέργειας.

4302058

(Ο Κότνικ σταματά στο δοκάρι του τον Κουλούρη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Ο ΠΑΟΚ έκανε το καλύτερο εφετινό του 45λεπτο εκτός έδρας και με πρωταγωνιστή τον Κουλούρη, που ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις, δίκαια πήρε το προβάδισμα, καθώς δοκίμασε αρκετές φορές τα αντανακλαστικά του Κότνικ.

4302061

(Ο Κουλούρης προλαβάινει με το στήθος τον Κότνικ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου σταμάτησε στο 13, με τη βοήθεια του δοκαριού, το Έλληνα επιθετικό, είδε στην επόμενη φάση την μπάλα να περνά πάνω από το δοκάρι του από το στήθος του Κουλούρη, αλλά στο 39 δεν μπορούσε να διορθώσει το λάθος γύρισμα του Γκιοατά και τον ανέτρεψε.

4301975

(Ο Κότνικ ανατρέπει τον Κουλούρη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Το πέναλτυ μετέτρεψε σε γκολ ο Κουλούρης στο 41 για το δίκαιο προβάδισμα του Δικέφαλου στο α ημίχρονο. Όμως το ξεκίνημα του β μέρους ήταν διαφορετικό, και ο Πανιώνιος παρουσίασε άλλο πρόσωπο.

4301958

(Ο Κουλούρης εκτελεί το πέναλτυ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Στην πρώτη κιόλας φάση του Πανιωνίου, ο Σπιριντόνοβιτς βρέθηκε στη γωνία της μεγάλης περιοχής του ΠΑΟΚ και δεξιά, επιχείρησε δίχως πίεση το διαγώνιο σουτ στην απέναντι εστία του Ρέι, που έπεσε καθυστερημένα και ισοφάρισε σε 1-1.

4302153

(Οι παίκτες του Πανιωνίου μόλις έχουν ισοφαρίσει - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Ο Πανιώνιος κυνήγησε τις αντεπιθέσεις, ενώ ο Λουτσέκου έβαλε Πέλκα και Πρίγιοβιτς για να πάρει το τρίποντο. Οι δυο τους μάλιστα έχασαν τρεις σπουδαίες ευκαιρίες από το 74 έως το 84 (ο Κότνικ έκανε μια ακόμη σπουδαία επέμβαση σε κεφαλιά του Πέλκα) σε ανταγωνιστικό ματς με γρήγορο ρυθμό.

4302275

(Ο Γιεσίλ μπήκε αλλαγή και σκόραρε - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Στο 86 ο Γιεσίλ με ψύχραιμη κίνηση φορ και σουτ από το ύψος του πέναλτυ, έμοιαζε να τιμωρεί τον ΠΑΟΚ για τις χαμένες ευκαιρίες, κάνοντας το 2-1, όμως στις καθυστερήσεις ο Μάτος σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους σε φάουλ και με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

4302319

(Ο Μάτος δεξιά "λυτρώνει" τον ΠΑΟΚ στο 93 - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ)

Ο ΠΑΟΚ πήγε στους 22 βαθμούς, αλλά δεν κέρδισε και πάλι εκτός έδρας. Πλέον μπορούν να τον προσπεράσουν τόσο η ΑΕΚ (21) όσο και ο Ολυμπιακός (20), ενώ ο Ατρόμητος είναι στους 21. Ο Πανιώνιος με 16 βαθμούς είναι εκτός 5άδα πίσω από την Ξάνθη.

Super League Σουρωτή – 12η αγωνιστική

Σάββατο 25/11
ΠΑΣ Γιάννινα-Ξάνθη 1-1
Απόλλων-Λαμία 1-1
Ατρόμητος-Παναθηναϊκός 1-1

Κυριακή 26/11
Πανιώνιος-ΠΑΟΚ 2-2 (49 Σπιριντόνοβιτς, 86 Γιεσίλ / 41 πεν. Κουλούρης, 90+3 Μάτος)