Super League: «Διπλό» του Πανιωνίου στη Λεωφόρο επί του Παναθηναϊκού

Ιστορική νίκη του Πανιωνίου στη Λεωφόρο ΑΠΕ ΜΠΕ / ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ

Το αήττητο σερί του Παναθηναϊκού στο γήπεδο του για το 2017, έλαβε τέλος μετά από 20 αγώνες (και συνολικά 26 - 20 ν. και 6 ισ.- από τη νίκη της Ξάνθης με 2-1 στις 16/10/2016). Ο Πανιώνιος κέρδισε 1-0 για πρώτη φορά μετά από 16 χρόνια, στην έδρα των "πράσινων" στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League Σουρωτή. Μετά το τέλος του αγώνα είχαμε και ολιγόλεπτη σύρραξη στην κερκίδα, ανάμεσα σε οπαδούς του "τριφυλλιού".

Ο Παναθηναϊκός με πολλές απουσίες (Κουλιμπαλί, Μολέντο, Κουρμπέλης, Βιγιαφάνιες) δεν ξεκίνησε καλά στη Λεωφόρο και ο Πανιώνιος με γρήγορο παιχνίδι απείλησε πρώτος την εστία του Διούδη.

Σταδιακά, μετά το 20λεπτο, οι «πράσινοι» βρήκαν συνεργασίες, αλλά ο Κότνικ όταν χρειάστηκε (σουτ του Μολίνς στο 21 και φάουλ του Λουντ στο 45) σταμάτησε τις προσπάθειές τους.

18802059

(Δε μπόρεσε να γίνει ιδιαίτερα απειλητικός ο Μολίνς - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ)

Ο Πανιώνιος συνέχισε να είναι επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις του και θα μπορούσε να σκοράρει λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, εάν ο Σπιριντόνοβιτς έδινε δίπλα του στον αφύλακτο Λάμπρου αντί να τελειώσει μόνος του της φάση.

Το 2ο ημίχρονο δεν ήταν εξίσου καλό, με τον Πανιώνιο να προφυλάσσει την περιοχή του και τους «πράσινους» παρά τις αλλαγές (Ρέις αντί Σιλά και Χίλιεμαρκ αντί Χατζηγιοβάνη) να μην έχουν δημιουργία.

4309729

(Ο Ντουρμισάι βάζει το μοναδικό γκολ του αγώνα - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ)

Στο 71 ο Μασούρας προειδοποίησε την άμυνα του Παναθηναϊκού με κίνηση και σουτ εντός περιοχής, που δε βρήκε στόχο, δεν έγινε όμως το ίδιο και στο 73, όταν από την προβολή του Ρέις, η μπάλα στρώθηκε στο Ντουρμισάι (είχε μπει στη θέση του Γιεσίλ) και αυτός ψύχραιμα έκανε το 0-1 στη κλειστή γωνία του Διούδη.

18802100

(Η ευκαιρία του Άλτμαν να ισοφαρίσει - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ)

Ο Παναθηναϊκός μέχρι το τέλος είχε μόνο μία ευκαιρία να ισοφαρίσει, από την κεφαλιά του Άλτμαν στο φάουλ του Χίλιεμαρκ στο 76, που πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Πανιωνίου στην έδρα του Παναθηναϊκού από το 2001 (πάλι 0-1 με γκολ του Ζίζι Ρόμπερτς) και έφερε τους «κυανέρυθρους» στους 19 βαθμούς και την 5η θέση (ο Αστέρας έχει 18) και τον Παναθηναϊκό να μένει στους 15.