Challenge Cup: Ήττα για τον Ολυμπιακό στην Ιταλία

Ήττα για τον Ολυμπιακό στην Ιταλία από τη Ραβένα. Eurokinissi Sports

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 3-1 σετ από τη Ραβένα στον πρώτο τελικό του CEV Challenge Cup των ανδρών και καλείται να πάρει «καθαρή» νίκη στη ρεβάνς στο ΣΕΦ διαφορετικά θα χάσει το τρόπαιο…

Μπορεί η Ραβένα να μην έχει τη δυναμική του παρελθόντος, να μην είναι η ομάδα… φόβητρο κι ο Ολυμπιακός να είχε αρκετές πιθανότητες πριν το πρώτο σερβίς του πρώτου τελικού του CEV Challenge Cup, παρόλα αυτά οι Ιταλοί κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα για το τρόπαιο. Η Ραβένα ήταν η νικήτρια στον πρώτο τελικό, επικρατώντας 3-1 των Πειραιωτών που πλέον καλούνται να κάνουν ανατροπή αν θέλουν τον τίτλο.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στον αγώνα, όμως, η ποιότητα των γηπεδούχων κι η δύναμη της έδρας τους έδωσε το πρώτο σετ με το «γεμάτο» 26-24. Στο δεύτερο σετ, παρότι οι Ιταλοί έδειχναν να έχουν προβάδισμα, ο Ολυμπιακός αντέδρασε και κατάφερε με όπλο το «μπλοκ» να επικρατήσει 25-23. Στη συνέχεια, η Ραβένα κατάφερε και πάλι να βρει ρυθμό, πήρε το σετ 25-20 και το προβάδισμα για τη νίκη. Στο τέταρτο, και τελευταίο, σετ έγινε πραγματική «μάχη» ανάμεσα στις δυο ομάδες. Φάνηκε, μάλιστα, πως ο Ολυμπιακός μπορεί να κάνει το 2-2 αλλά οι Ιταλοί την κρίσιμη στιγμή έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης σε σερβίς και μπλοκ, με αποτέλεσμα να επικρατήσουν 25-23 και να πάρουν τη νίκη με 3-1 σετ.

Αυτό σημαίνει πως στον επαναληπτικό, που θα γίνει στις 11 Απριλίου στο ΣΕΦ όπως επέλεξε για έδρα ο Ολυμπιακός έτσι ώστε να έχει περισσότερο κόσμο, οι «ερυθρόλευκοι» θα πρέπει να κερδίσει 3-0 έτσι ώστε να πάρει τον τίτλο. Αν το παιχνίδι τελειώσει 3-1 υπέρ του Ολυμπιακού θα παιχτεί «χρυσό σετ», ενώ στο 3-2 η Ραβένα κερδίζει το τρόπαιο…

Τα σετ: 26-24, 23-25, 25-20, 25-23