Basket League: Νίκες για Λαύριο, Ήφαιστο, Πανιώνιο, Προμηθέα και ΑΕΚ

ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI

Με τους αγώνες Λαύριο-Κολοσσός Ρόδου, Ήφαιστος Λήμνου-ΠΑΟΚ, Πανιώνιος-Ρέθυμνο, Χολαργός-Προμηθέας και Κύμη-ΑΕΚ άνοιξε η αυλαία της 6ης αγωνιστικής της Basket League.

Λαύριο-Κολοσσός Ρόδου 74-70

Με τον Σάκη Παραλίκα στον πάγκο, το Λαύριο υπερασπίστηκε την έδρα του με 74-70 απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου, για την 6η αγωνιστική της Α1 Ανδρών. Με τη σημερινή επιτυχία οι γηπεδούχοι βελτίωσαν σε 3-3 το ρεκόρ τους, «βυθίζοντας» ακόμη περισσότερο τους «θαλασσί» (1-5).

Η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε «θρίλερ» από το πρώτο τζάμπολ της και μοιραία οι δύο ομάδες κλήθηκαν να λύσουν τις διαφορές τους στον... επίλογο του αγώνα. Περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη, ο Μπράουνινγκ βρήκε στόχο από τα 6.75, δίνοντας το προβάδισμα στον Κολοσσό Ρόδου με 63-64. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι «έσφιξαν» την άμυνα τους, Μιλόσεβιτς, Μέλσον και Λαμπ έδωσαν λύσεις στην επίθεση και το Λαύριο βρέθηκε στα 45΄΄ για τη λήξη στο 69-66.

Ο Πίνκστον αστόχησε στην πρώτη από τις δύο βολές που επιχείρησε μετά από φάουλ του Νίξον (69-67), για να «καθαρίσει» στην επόμενη επίθεση το ματς για το Λαύριο ο Λαμπ, εκτελώντας από τα 6.75 και διαμορφώνοντας το 72-67... Ο Μπράουνινγκ μπορεί να «απάντησε» (72-70), αλλά ο χρόνος δεν ήταν με το μέρος των «θαλασσί», που είδαν τον Περάκη να διαμορφώνει από τη γραμμή του φάουλ το τελικό 74-70.

Ήφαιστος Λήμνου-ΠΑΟΚ 80-79

Ανεβάζοντας «στροφές» στην παραγωγικότητα στο δεύτερο μέρος, ο Ήφαιστος Λήμνου σημείωσε την ανατροπή και έφτασε σε μία σπουδαία νίκη με 80-79 επί του φιλοξενούμενου ΠΑΟΚ, για την 6η αγωνιστική της Α1 Ανδρών.

Με μία πεντάδα να ολοκληρώνει την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων, οι νησιώτες αύξησαν σε τρεις τις εφετινές νίκες τους, «πιάνοντας» στην κατάταξη τους Θεσσαλονικείς (3-3).

Πανιώνιος-Ρέθυμνο 88-72

Ο Πανιώνιος με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπέρι επικράτησε με 88-72 του Ρεθύμνου και το στέλνει πολύ κοντά στον υποβιβασμό.

Οι γηπεδούχοι φάνηκε αρχικά ότι θα έχουν εύκολο απόγευμα, καθώς προηγήθηκαν 11-3 στο 6ο λεπτό και 21-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου, με πρωταγωνιστή τον Μπέρι.

Η είσοδος του Τζόι Ντόρσεϊ βοήθησε τον Πανιώνιο να ξεκινήσει το δεύτερο δεκάλεπτο με σερί 9-0 και να φτάσει σε "double score" (30-15) στο 13΄, όμως το Ρέθυμνο «απάντησε» με δικό του σερί 14-0 και ισοφάρισε 32-32 στο 18΄, με τον Ανδρέα Χριστοδούλου να πετυχαίνει οκτώ πόντους σε αυτό το διάστημα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 36-35 και το ματς άρχισε να... μυρίζει ντέρμπι, όμως ένα νέο σερί 13-0 των «κυανέρυθρων» στην τρίτη περίοδο, με μπροστάρηδες τους Σίνγκλερ και Δίπλαρο, τους έβαλε ξανά σε θέση οδηγού (58-44 στο 28΄).

Παρά τις προσπάθειες του Μπαρτ Τζούνιορ, ο οποίος ήταν πολύ άστοχος (2/12 σουτ), αλλά σκόραρε από τη γραμμή των βολών (11/12), το Ρέθυμνο δεν κατάφερε να επιστρέψει για δεύτερη φορά και παραμένει χωρίς νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Χολαργός-Προμηθέας 57-69

Με οδηγό στην επίθεση τον Ριόν Μπράουν (19π.), ο Προμηθέας Πατρών πέρασε νικηφόρα από το «Αντώνης Τρίτσης», πανηγυρίζοντας την τρίτη εκτός έδρας νίκη του και τέταρτη στο σύνολο στο εφετινό πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών. Οι Αχαιοί επικράτησαν με 69-57 του Χολαργού για την 6η αγωνιστική, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στην τέταρτη απώλεια και πρώτη στο «σπίτι» τους.

Ένα ξέσπασμα του Προμηθέα στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου ήταν αρκετό για τους φιλοξενούμενους, προκειμένου να επιβάλουν το ρυθμό τους.

Οι Αχαιοί «έκλεισαν» το δεκάλεπτο στο +4 (15-19), ενώ, κυριαρχώντας μέσα στην αντίπαλη ρακέτα, ξέφυγαν στο 17΄ με 13 πόντους (18-31), για να πάρουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +9 (32-41). Με τους παίκτες του Χολαργού να μην μπορούν να βρουν λύσεις από τα 6.75, ο Προμηθέας διατηρήθηκε σε απόσταση ασφαλείας στην τρίτη περίοδο (46-54 στο 30΄), ενώ στο 32΄ «καθάρισε» το ματς, ξεφεύγοντας με +14 (46-60)...

Κύμη-ΑΕΚ 67-78

Ένα δεκάλεπτο, το τρίτο, ήταν αρκετό για την ΑΕΚ, προκειμένου να βάλει τις... βάσεις για τη νίκη και τελικά να βελτιώσει σε 4-2 το ρεκόρ της στην Α1 Ανδρών.

Η Ένωση επικράτησε με 78-67 της Κύμης στο «Τ. Καμπούρης», για την 6η αγωνιστική, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στην πέμπτη εφετινή απώλεια και τρίτη στην έδρα τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 25-39, 42-63, 67-78