ΠΑΟΚ-Αστέρας Τρίπολης 2-0: Προβάδισμα πρόκρισης χωρίς να Ματ... ώσει!

Με δύο γκολ του Λέο Μάτος ο ΠΑΟΚ νίκησε στην Τούμπα με 2-0 τον Αστέρα Τρίπολης, στην πρώτη συνάντηση των δύο ομάδων για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

H ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου μπήκε καλύτερα στο ματς προσπαθώντας να επιβάλει το ρυθμό της και στο 17ο λεπτό άνοιξε το σκορ όταν ο Ίνγκασον έκανε το γέμισμα, ο Ζαμπά με κεφαλιά βρήκε τον αμαρκάριστο Μάτος (ήταν σε θέση οφσάιντ) και εκείνος με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Αθανασιάδη. Στο 29ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να κάνει το 2-0 αλλά μετά το σουτ που έπιασε ο Μίσιτς η μπάλα δεν βρήκε στόχο.

Ο Ιγκλέσιας στο 69ο λεπτό έκλεψε την μπάλα στο χώρο του κέντρου, απέφυγε τον Βαρέλα, μπήκε στην περιοχή όμως πριν πλασάρει, έχασε την ισορροπία του υπό την πίεση και του Μάτος, με τον Πασχαλάκη να βγαίνει και να μπλοκάρει. Ο Αστέρας Τρίπολης βρήκε τον τρόπο να ισορροπήσει το ματς αλλά είχε υπολογίσει χωρίς τον Μάτος, ο οποίος στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε το 2-0 για την ομάδα της Θεσσαλονίκης.