Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Αρμάνι Μιλάνο 78-79: Ίδιο σενάριο, ίδιο αποτέλεσμα

Intime.gr

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ όπως και κόντρα στην Βιλερμπάν, ηττήθηκε στο φινάλε (78-79) από την Αρμάνι Μιλάνο για την 3η αγωνιστική της Euroleague.

Για δεύτερη διαδοχική αγωνιστική ο Νικ Καλάθης αποδείχθηκε «μοιραίος» παίκτης, με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να γνωρίζει τη δεύτερη ήττα του στην Euroleague.

Στα πρώτα λεπτά του ματς η Αρμάνι Μιλάνο εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι ο Παπαγιάννης δεν μπορούσε να ακολουθήσει εκτός ρακέτας τον Λούις Σκόλα, με τον Αργεντίνο άσο με δυο τρίποντα να κάνει το 15-10 στο 5'.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ωστόσο απάντησε και με επιμέρους σκορ 6-0 πέρασε μπροστά με κάρφωμα του Τόμας στο 6΄.

Το ντέρμπι καλά κράτησε στο πρώτο ημίχρονο με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τον Καλάθη να πετυχαίνει buzzer beater τρίποντο κάνοντας το 38-38. Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Αρμάνι Μιλάνο εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της ομάδας του Αργύρη Πεδουλάκη και έκλεισε την περίοδο μπροστά στο σκορ με 61-57 χτυπώντας συνάμα από τη γραμμή των 6μ75 όπου είχε 11/18 τρίποντα.

Κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ «ξύπνησε» και παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ πέρασε μπροστά με 66-61 δια χειρός Ουάιλι στο 32΄.

Η ιταλική ομάδα όμως εκτέλεσε και τελικά πήρε τη νίκη με δυο βολές του Μορασκίνι στο φινάλε του αγώνα.