Παγκόσμιος ο Πετρούνιας στη Γλασκώβη
Ο Πετρούνιας περιχαρής με το χρυσό μετάλλιο στο Μπακού τον Ιούνιο του 2015 - Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠ/Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή

Παρότι θεωρούνται ειδικοί του αθλήματος των κρίκων και πρωταγωνιστούν σε αυτό, οι Κινέζοι τερμάτισαν πίσω από τον Έλληνα παγκόσμιο πρωταθλητή. Μεγάλη η διάκριση για τον ελληνικό αθλητισμό

Την παγκόσμια πρωτιά κατέκτησε στο πρωτάθλημα Γλασκώβης αλλά και ένατο συνολικά για τη χώρα μας, κατέκτησε ο Λευτέρης Πετρούνιας. Ο 25χρονος σπεσιαλίστας των κρίκων, ήταν εξαιρετικός και εντυπωσίασε τόσο τους 12.500 θεατές όσο και τους κριτές, κατακτώντας έτσι το χρυσό μετάλλιο με 15,800 βαθμούς και βαθμό δυσκολίας 6,800, βαθμός εκτέλεσης: 9,000.

Ακριβώς πίσω του βρέθηκαν οι δύο Κινέζοι αντίπαλοί του, οι οποίοι είχαν τα προγράμματα με τον υψηλότερο συντελεστή δυσκολίας:

Ο Χάο Γιόου με 15,733 βαθμούς και ο περσινός παγκόσμιος πρωταθλητής Γιανγκ Λιου με 15,700 β.

Να υπενθυμίσουμε πως ο Έλληνας αθλητής τον Απρίλιο είχε κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μονπελιέ και τον Ιούνιο στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες του Μπακού. Συνολικά έχει καταφέρει να θριαμβεύσει σε 5 από τις 6 διοργανώσεις που έχει δώσει μέσα στο 2015.

Αξίζει να σημειωθεί πως αφιέρωσε το μετάλλιο στη μνήμη του πατέρα του, τον οποίον έχασε πριν λίγο καιρό.

Δες τον κόσμο μέσα από το φακό του CNN Greece. Ακολούθησέ μας στο Instagram!