Παγκόσμιος ο Πετρούνιας στη Γλασκώβη

Ο Πετρούνιας περιχαρής με το χρυσό μετάλλιο στο Μπακού τον Ιούνιο του 2015 ΑΠΕ-ΜΠ/Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή

Παρότι θεωρούνται ειδικοί του αθλήματος των κρίκων και πρωταγωνιστούν σε αυτό, οι Κινέζοι τερμάτισαν πίσω από τον Έλληνα παγκόσμιο πρωταθλητή. Μεγάλη η διάκριση για τον ελληνικό αθλητισμό

Την παγκόσμια πρωτιά κατέκτησε στο πρωτάθλημα Γλασκώβης αλλά και ένατο συνολικά για τη χώρα μας, κατέκτησε ο Λευτέρης Πετρούνιας. Ο 25χρονος σπεσιαλίστας των κρίκων, ήταν εξαιρετικός και εντυπωσίασε τόσο τους 12.500 θεατές όσο και τους κριτές, κατακτώντας έτσι το χρυσό μετάλλιο με 15,800 βαθμούς και βαθμό δυσκολίας 6,800, βαθμός εκτέλεσης: 9,000.

Ακριβώς πίσω του βρέθηκαν οι δύο Κινέζοι αντίπαλοί του, οι οποίοι είχαν τα προγράμματα με τον υψηλότερο συντελεστή δυσκολίας:

Ο Χάο Γιόου με 15,733 βαθμούς και ο περσινός παγκόσμιος πρωταθλητής Γιανγκ Λιου με 15,700 β.

Να υπενθυμίσουμε πως ο Έλληνας αθλητής τον Απρίλιο είχε κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μονπελιέ και τον Ιούνιο στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες του Μπακού. Συνολικά έχει καταφέρει να θριαμβεύσει σε 5 από τις 6 διοργανώσεις που έχει δώσει μέσα στο 2015.

Αξίζει να σημειωθεί πως αφιέρωσε το μετάλλιο στη μνήμη του πατέρα του, τον οποίον έχασε πριν λίγο καιρό.