F1: με την 2η θέση στο Αμπού Ντάμπι ο Ρόσμπεργκ πανηγύρισε τον παγκόσμιο τίτλο

Reuters / Ahmed Jadallah

Η ψυχραιμία και η στρατηγική έφεραν το Νίκο Ρόσμπεργκ στην κορυφή του παγκοσμίου πρωταθλήματος της Formula 1 για πρώτη φορά στην καριέρα του, κατακτώντας στο Αμπού Ντάμπι την 2η θέση, παρά την εξαιρετική προσπάθεια του Λιούις Χάμιλτον, που τελικά κέρδισε την κούρσα. Τρίτος ο Φέτελ με την Ferrari.

Ο Νίκο Ρόσμπεργκ επανέλαβε την επιτυχία του πατέρα του Κέκε, που το 1982 κατέκτησε τον παγκόσμιο τίτλο, αλλά σαφέστατα διαθέτει όλο το πακέτο για να τον ξεπεράσει και να γίνει ένας από τους κορυφαίους οδηγούς στην Formula 1.

2016 11 27T150902Z 903565091 RC1DB59E4900 RTRMADP 3 MOTOR F1 ABUDHABI

(Πηγή: Reuters / Ahmed Jadallah)

Παρότι ο αγώνας έμοιαζε «συμβατικός» με τον Χάμιλτον πρώτο (από την pole position) και τον Ρόσμπεργκ πίσω του είχε «εκρηκτικό φινάλε» χάρις στην στρατηγική του Άγγλου, που ήξερε ότι μόνο αν άφηνε εκτός βάθρου τον Γερμανό θα έπαιρνε τον τίτλο εκείνος.

2016 11 27T141449Z 343292923 RC17B09A2910 RTRMADP 3 MOTOR F1 ABUDHABI

Οδήγησε καθυστερώντας (την ώρα που η Mercedes του έλεγε να ανεβάσει ρυθμό) ώστε να βάλει στο παιχνίδι τον Φερστάπεν (είχε τετακέ στην εκκίνηση, αλλά με ένα πιτ στοπ λιγότερο και εξαιρετική οδήγηση έφτασε τρίτος), αλλά και τον Φέτελ, που έκανε τρομερό φίνις. Και οι 4 οδηγοί ήταν σε απόσταση τεσσάρων δευτερολέπτων στους 5 τελευταίους γύρους.

2016 11 27T155211Z 831127413 RC1E9C226CD0 RTRMADP 3 MOTOR F1 ABUDHABI

Ο οδηγός της Ferrari προσπέρασε τον Ολλανδό (κλειδώνοντας την 4η θέση του παγκοσμίου πρωταθλήματος πίσω από τον Ρικιάρντο), αλλά ο Ρόσμπεργκ ήταν πολύ ψύχραιμος και με τους πόντους της δεύτερης θέσης κατέκτησε το πρωτάθλημα (385 ο Ρόσμπεργκ και 380 ο Χάμιλτον).

2016 11 27T143038Z 1352740071 RC1235B057F0 RTRMADP 3 MOTOR F1 ABUDHABI

(Ο Ρόσμπεργκ στο τιμόνι - Πηγή: Reuters / Hamad I Mohammed)

Έχοντας υιοθετήσει την Γερμανική ψυχραιμία της μητέρας του ολοκλήρωσε τη σεζόν επαγγελματικά «αφήνοντας» τον Χάμιλτον να κερδίζει τους τελευταίους αγώνες και εκείνος μαζεύοντας τους πολύτιμους βαθμούς (όταν διαπίστωνε στον αγώνα, ότι δεν μπορούσε να τερματίσει πρώτος).

2016 11 27T151927Z 1769081750 RC19484B2600 RTRMADP 3 MOTOR F1 ABUDHABI

(Ο Ρόσμπεργκ πανηγυρίζει - Reuters / Ahmed Jadallah TPX IMAGES OF THE DAY)

Ο Ρόσμπεργκ ξεκίνησε εντυπωσιακά με 4 μαζεμένες νίκες, είδε τον μεγάλο του αντίπαλο να κάνει την αντεπίθεση του, αλλά μετά την καλοκαιρινή διακοπή πήρε τρεις μαζεμένες νίκες σε Βέλγιο, Ιταλία και Σιγκαπούρη και ουσιαστικά έβαλε τις βάσεις για τον παγκόσμιο τίτλο.

2016 11 27T152026Z 961796490 RC1BECC6DC00 RTRMADP 3 MOTOR F1 ABUDHABI

(Πηγή: Reuters / Hamad I Mohammed)

Συνολικά εφέτος ήταν στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου 9 φορές και παρότι ο Χάμιλτον κέρδισε σε 10 γκραν πρι, «πλήρωσε» το κακό ξεκίνημα του και δεν μπόρεσε να φτάσει στον 4ο τίτλο της καριέρας του.

17344152

(Πηγή: Reuters / EPA / Valdrin Xhemaj)

Με το 1-2 και στο Αμπού Ντάμπι η Mercedes επιβεβαίωσε ότι είναι η κορυφαία ομάδα κατακτώντας το πρωτάθλημα κατασκευαστών, με την Red Bull 2η και την Ferrari να αναζητά πλέον βελτίωση στα μονοθέσιά της ώστε να επανέλθει στην διεκδίκηση.

2016 11 27T154531Z 1428129720 RC178B3F82A0 RTRMADP 3 MOTOR F1 ABUDHABI

Οι δηλώσεις Ρόσμπεργκ και Χάμιλτον

Όλη τη σεζόν αντάλλαξαν πολλές φορές αιχμές, αλλά το φινάλε του πρωταθλήματος βρήκε τους δύο πρωταγωνιστές να στέκονται στο ύψος τους και να συγχαίορυν ο ένας τον άλλον.

2016 11 27T154858Z 1094254815 RC135D202C00 RTRMADP 3 MOTOR F1 ABUDHABI

«Είναι κάτι εξωπραγματικό. Είμαι πολύ περήφανος και κατάφερα κάτι που είχε πετύχει και ο πατέρας μου, που είναι εδώ, δίπλα μου. Θέλω να συγχαρώ τον Λιούις, έκανε καταπληκτική σεζόν. Είναι ένας σπουδαίος αντίπαλος και είναι πάντα δύσκολο να τον νικήσεις» δήλωσε ο νέος παγκόσμιος πρωταθλητής.

17344134

(Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / Srdjan Suki)

«Ειλικρινά, νιώθω πολύ καλά και ας έχασα τον τίτλο. Έκανα ό,τι περνούσε από το χέρι μου, κέρδισα δέκα Grand Prix και τους τελευταίους αγώνες σερί. Θέλω να ευχαριστήσω την οικογένεια μου και την ομάδα μου για όλη τη βοήθεια. Πολλά συγχαρητήρια στον Νίκο για το πρώτο του πρωτάθλημα», ήταν τα λόγια του Χάμιλτον.