Aus OPEN: Mυθικός τελικός Φέντερερ-Ναδάλ και νίκη του Ελβετού (vid)

Ο 18ος τίτλος Grand Slam του Φέντερερ Reuters / Thomas Peter

Ο τελικός Φέντερερ-Ναδάλ στο Australian Open αποζημίωσε όλους όσοι τον παρακολούθησαν, με τους δύο τεννίστες να δίνουν ρεσιτάλ. Ο Φέντερερ νίκησε με 3-2 σετ, στον 100ο αγώνα του στη Μελβούρνη, παίρνοντας ρεβάνς για την ήττα του το 2009 από τον Ναδάλ, επιστρέφοντας μάλιστα από τον σοβαρό τραυματισμό του το καλοκαίρι και 6 μήνες απραξίας.

Τέννις υψηλού επιπέδου είδαμε στο 1ο σετ με τον Φέντερερ να καταφέρνει να κάνει break στο σερβίς του Ναδάλ για το 4-3 και αυτό να του δίνει τον απαιτούμενο «αέρα» για το 6-4.

2017 01 29T105815Z 1153101499 SR1ED1T0UGN4Z RTRMADP 3 TENNIS OPEN

(Δυνατό ξεκίνημα ο Φέντερερ - Πηγή: Reuters / Jason Reed TPX IMAGES OF THE DAY)

Η απάντηση ήρθε από τον Ισπανό στο β σετ, καθώς ο Ναδάλ συνέχισε να δίνει «βάθος» στο παιχνίδι (το κάθε game με πολλές ανταλλαγές χτυπημάτων από την βασική γραμμή) ώστε να υποχρεώνει σε λάθη τον Φέντερερ. Έκανε νωρίς break (στο 2ο game) και ένα ακόμη στο 4-0 και ισοφάρισε σε 1-1 με σκορ 6-3.

2017 01 29T111205Z 187048007 SR1ED1T0V3K5N RTRMADP 3 TENNIS OPEN

(Μαχητής ο Ναδάλ - Πηγή: Reuters / Issei Kato)

Ο Φέντερερ όμως προσάρμοσε το παιχνίδι του και έψαχνε winner πόντους σε κάθε του backhand χτύπημα (σε συνδυασμό με το εκπληκτικό σερβίς του), κάνοντας και αυτός νωρίς break (στο 2ο game) και παίρνοντας με μεγάλη άνεση, 6-1 το τρίτο σετ.

Όμως ο Ελβετός παρότι είχε διψήφιο αριθμό «άσσων», είχε και τριπλάσια λάθη (25-8) σε σχέση με το Ναδάλ, που μπόρεσε να «σπάσει το σερβίς» του αντιπάλου του (για 3η μόλις φορά στο ματς) στο 4ο game και από το 3-1 να αντέξει να ισοφαρίσει με 6-3, στέλνοντας το ματς σε 5ο σετ, όπως συνέβη και το 2009, στον προηγούμενο τελικό τους στην Μελβούρνη (τότε ο Φέντερερ είχε ισοφαρίσει σε 2-2, για να χάσει τελικά από το Ναδάλ.

2017 01 29T112026Z 196528497 SR1ED1T0VHK5V RTRMADP 3 TENNIS OPEN

(Σερβίς και winners πόντοι έκριναν το ματς - Πηγή: Reuters / Jason Reed)

Το 5ο σετ ξεκίνησε με ιατρικό τάιμ άουτ για τον Φέντερερ (όπως και στον ημιτελικό με τον Βαβρίνκα, στο ίδιο χρονικό σημείο, για να δεχθεί την θεραπεία του φυσικοθεραπευτή του), ενώ δέχθηκε και βοήθεια κατά την διάρκεια του αγώνα.

2017 01 29T115518Z 1353483375 SR1ED1T0X3J6W RTRMADP 3 TENNIS OPEN

(Ο φυσικοθεραπευτής στον Φέντερερ - Πηγή: Reuters / Jason Reed)

Ο Ναδάλ ξεκίνησε με break (4/15) και στη συνέχεια ο Φέντερερ κυνήγησε να σπάσει αυτός το σερβίς του Ναδάλ. Έχασε 3 break points στο 2ο game, ένα στο 4ο και τελικά τα κατάφερε με την 6η προσπάθεια (5/15) στο 6ο για να ισοφαρίσει σε 3-3 και να πάρει ώθηση. Αφού έκανε το 4-3, ακολούθησε το κορυφαίο game του αγώνα: οι Φέντερερ είχε 5 ευκαιρίες για break, υπήρξε παιχνίδι με 26 ανταλλαγές χτυπημάτων και τελικά με 6/20 ο Ελβετός έκανε το 5-3.

2017 01 29T122139Z 2072923917 SR1ED1T0YBI70 RTRMADP 3 TENNIS OPEN

("Γύρισε το ματς" στο 5ο σετ ο Φέντερερ - Πηγή: Reuters / David Grey)

Ο Ναδάλ δεν εγκατέλειψε κάνοντας το 0-30 και το 15-40, αλλά ο Ελβετός με έναν άσσο και ένα χτύπημα winner ισοφάρισε σε 40-40 και το ματς ήταν πλέον δικό του (παρότι ο Ναδάλ άντεξε στο πρώτο match point) με χτύπημα του Φέντερερ που κρίθηκε μετά από ένσταση, για μια μεγαλειώδη νίκη με 3-2 σετ: 6-4, 3-6, 6-1, 3-6, 6-3 μετά από 3 ώρες και 37 λεπτά.

2017 01 29T122900Z 1351163621 SR1ED1T0YNT7I RTRMADP 3 TENNIS OPEN

(Θρίαμβος σε 5 σετ για τον Φέντερερ - Πηγή: Reuters / Issei Kato TPX IMAGES OF THE DAY)

Ο Φέντερερ ξέσπασε σε λυγμούς για την 18η νίκη του σε τουρνουά Grand Slam, έχοντας μάλιστα δώσει 3 ματς των 5 σετ στο τουρνουά (με Νισικόρι και Βαβρίνκα τα άλλα δύο). Θα επιστρέψει πλέον στην 10άδα του ATP (ο Ναδάλ θα ανεβεί στο 6 από το 9) αλλά και στις επιτυχίες (είχε να κατακτήσει τίτλο από το 2015 και το τουρνουά στην Βασιλεία πάλι με αντίπαλο τον Ναδάλ).

2017 01 29T122759Z 1230948384 SR1ED1T0YM17G RTRMADP 3 TENNIS OPEN

(Ξέσπασε σε λυγμούς ο Φέντερερ στην αγκαλιά του Ναδάλ - Πηγή: Reuters / Issei Kato)

«Αν υπήρχε ισοπαλία, ήμουν έτοιμος απόψε να την αποδεχθώ με τον Ράφα» ήταν η ατάκα του Φέντερερ. «Το άξιζε λίγο παραπάνω ο Ρότζερ» η ατάκα του Ναδάλ. Τα λόγια τους που χαρακτηρίζουν τον τελικό του 2017, με τους δύο αθλητές να αποδεικνύουν με τα λόγια τους και την ιδιαίτερη σχέση, που έχουν.

2017 01 29T123850Z 48826868 SR1ED1T0Z4A7Y RTRMADP 3 TENNIS OPEN

(Ο Φέντερερ με το τρόπαιο - Πηγή: Reuters / Issei Kato)