Champions League: «4» η Παρί στην Μπάρτσα, νίκη με Μήτρογλου η Μπενφίκα

"Φάντασμα" στο Παρίσι ο Μέσι και η Μπαρτσελόνα Reuters / Christian Hartmann LIvepic

Η φάση των "16" του Champions League ξεκίνησε με τον θρίαμβο της Παρί σεν Ζερμέν επί της Μπαρτσελόνα με 4-0, βάζοντας τις βάσεις για πρόκριση, αλλά και το γκολ του Κώστα Μήτρογλου, που έδωσε τη νίκη στην Μπενφίκα επί της Ντόρτμουντ.

Εφιάλτης για την Μπαρτσελόνα στο Παρίσι

Η Παρί μπήκε αποφασισμένη να αλλάξει την τύχη της στις αναμετρήσεις με την Μπαρτσελόνα (την είχε αποκλείσει στα προημιτελικά του 2013 και του 2015) και μπήκε πιέζοντας ψηλά, και ανοίγοντας το σκορ με ωραίο φάουλ του Ντι Μαρία στο 18 για το 1-0.

2017 02 14T200639Z 130104399 MT1ACI14751407 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS PSG FCB

(Το φάουλ του Ντι Μαρία για το 1-0 της Παρί - Πηγή: Reuters / Benoit Tessier Livepic)

Στη συνέχεια έκλεισαν τους χώρους, με την Μπαρτσελόνα να έχει ανούσια κατοχή και την Παρι να κυνηγά στην κόντρα επίθεση το 2ο γκολ, που ήρθε από το Ντράξλερ στο 40, για μια απόλυτα δίκαιη επικράτηση των Παριζιάνων στα πρώτα 45 λεπτά (7 σουτ εντός εστίας και 11 συνολικά, με 2 μόλις τελικές εκτός εστίας της Μπάρτσα).

2017 02 14T203105Z 130105865 MT1ACI14751517 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS PSG FCB

(Ο Ντράξλερ από θέση μέσα δεξιά στην περιοχή κάνει το 2-0 - Πηγή: Reuters / Christian Hartmann Livepic)

Βεράτι, Ραμπιό και Ματουιντί κυριάρχησαν στο κέντρο και η Παρί έβαλε και 3ο γκολ στο 55 με ωραίο σουτ του Ντι Μαρία εκτός περιοχής (με τα 2 γκολ έφτασε τα 4 γκολ σε 6 ματς).

2017 02 14T210221Z 130107741 MT1ACI14751618 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS PSG FCB

(Πνίγεται στις αγκαλιές των συμπαικτών του ο Ντι Μαρία - Πηγή: Reuters / Benoit Tessier Livepic)

Η εφιαλτική βραδιά της Μπαρτσελόνα όμως δεν είχε τελειώσει και σε μια ακόμη κόντρα επίθεση ήταν η σειρά του Καβάνι με το 7ο εφετινό του γκολ να κάνει το εντυπωσιακό 4-0.

2017 02 14T211721Z 130108641 MT1ACI14751668 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS PSG FCB

(7 γκολ στο Champions League και 34 στην σεζόν για τον Καβάνι - Πηγή: Reuters / Christian Hartmann Livepic)

Το ματς ολοκληρώθηκε με μια κεφαλιά του Ουμτιτί στο δοκάρι από μισό μέτρο στο 83 και το γκολ που θα έδινε στην Μπαρτσελόνα κάποιες ελπίδες για τη ρεβάνς δεν ήρθε.

2017 02 14T211137Z 130108297 MT1ACI14751651 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS PSG FCB

(Πλήρης απογοήτευση στην Μπαρτσελόνα - Πηγή: Reuters / Christian Hartmann Livepic)

Ο Ουνάι Έμερι στο σαμπιονά έχει αμφισβητηθεί, όμως στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις δείχνει ότι έχει τον τρόπο και μπορεί μετά τα συνεχόμενα Europa League, να ονειρεύεται και το Champions League, εφόσον αποκλείσει την Μπαρτσελόνα.

2017 02 14T205649Z 130107409 MT1ACI14751595 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS PSG FCB

(Σε μετρ των Ευρωπαϊκών διοργανώσεων εξελίσσεται ο Ουνάι Έμερι - Πηγή: Reuters / Christian Hartmann Livepic)

Η Ντόρτμουντ τα χανε, ο Μητρογκόλ το βάλε!

Παράσταση για ένα ρόλο ήταν το πρώτο 45λεπτο στο Ντα Λουζ, αφού η Ντόρτμουντ δεν απειλήθηκε ποτέ (ο Μήτρογλου ήρθε ελάχιστες φορές σε επαφή με την μπάλα) με τον Παπασταθόπουλο να καθοδηγεί περίφημα την άμυνα με τρεις.

2017 02 14T200244Z 130104164 MT1ACI14751391 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS SLB DOR

(Πολύ καλή παρουσία στο πρώτο ημίχρονο του Παπασταθόπουλου (ν.25) - Πηγή: Reuters / Pedro Nunes Livepic)

Παράλληλα η Γερμανική ομάδα πίεσε πολύ την εστία της Μπενφίκα και είχε τρεις κλασικές ευκαιρίες με Ντεμπελέ και Ομπαμεγιάνκ, που αστόχησαν σε τετ α τετ, και το 0-0, αποτέλεσμα ημιχρόνου, αδικεί την ομάδα του Τούχελ.

2017 02 14T195658Z 130103818 MT1ACI14751379 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS SLB DOR

(Ο Ομπαμεγιάνγκ σπαταλά μία από τις ευκαιρίες της Ντόρτμουντ στο α μέρος - Πηγή: Reuters / Pedro Nunes Livepic)

Και επειδή η μπάλα τιμωρεί, η Μπενφίκα στην πρώτη της φάση σε κόρνερ, άνοιξε το σκορ με τον Μήτρογλου, που πετάχτηκε μπροστά στο τέρμα της Ντόρτμουντ από την κεφαλιά πάσα του Λουιζάο.

2017 02 14T210050Z 130107650 MT1ACI14751614 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS SLB DOR

(Ο Μήτρογλου (δ) πανηγυρίζει το γκολ του - Πηγή: Reuters / Pedro Nunes Livepic)

Η Ντόρτμουντ συνέχισε να κλωτσά τις ευκαιρίες με τον Ομπαμεγιάνγκ μοιραίο, αφού έχασε και πέναλτυ (!) στο 68 (το έκανε ο Φέισα) σουτάροντας στο κέντρο της εστίας πάνω στον Έντερσον (ο Γκαμπονέζος φορ έχει βάλει μόνον ένα από τα τέσσερα τελευταία πέναλτυ της Ντόρτμουντ).

2017 02 14T210731Z 130108051 MT1ACI14751640 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS SLB DOR

(Έχασε και πέναλτυ ο Ομπαμεγιάνγκ - Πηγή: Reuters / Pedro Nunes Livepic)

Ο τερματοφύλακας των Λουζιτανών εξελίχθηκε σε MVP του παιχνιδιού αφού κατάφερε να σταματήσει στο τέλος την ισοφάριση ακόμη και όταν η μπάλα άλλαξε μπροστά του πορεία από κόντρα σε συμπαίκτη του.

2017 02 14T210522Z 130107922 MT1ACI14751631 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS SLB DOR

(MVP ο τερματοφύλακας της Μπενφίκα Έντερσον - Πηγή: Reuters / Pedro Nunes Livepic)

Champions League – Φάση των 16 (α αγώνες)