Champions League: βήμα πρόκρισης η Γιουβέντους, 2-1 η Σεβίλλη τη Λέστερ

Την κλήρωση των προημιτελικών σκέφτεται πλέον η Γιουβέντους Reuters / Miguel Vidal Livepic

Η Γιουβέντους «καθάρισε» από τον πρώτο αγώνα την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League, αφού κέρδισε με 2-0 μέσα στο Οπόρτο και μόνον αν «αυτοκτονήσει» δεν θα περάσει από τους 16. Αντίθετα η Σεβίλλη δεν κεφαλοποίησε το ότι ήταν πολύ καλύτερη από την Λέστερ και το εκτός έδρας γκολ του Βάρντι στο 2-1, δίνει ελπίδες στους πρωταθλητές Αγγλίας.

Ήταν «Κυρία» στην Πορτογαλία

Στο Οπόρτο ήταν πολύ σφιχτό το ματς με την Γιουβέντους να έχει κατοχή, αλλά την Πόρτο να μην της δίνει χώρους και να την αφήνει να σουτάρει από μακριά. Μάλιστα από το 27 οι «δράκοι» έπαιζαν με 10 παίκτες, από την σωστή 2η κίτρινη στον Τέγιες.

2017 02 22T202145Z 130796505 MT1ACI14755955 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS POR JUV

(Η αποβολή του αμυντικού της Πόρτο - Πηγή: Reuters / Rafael Marchante Livepic)

Το ημίχρονο έκλεισε με ένα σουτ του Πιάνιτς στο δοκάρι του Κασίγιας, ενώ αμέσως μόλις μπήκαν από την ανάπαυλα ο Ντιμπάλα βρέθηκε απέναντι στον Ισπανό γκολκίπερ και σκόραρε, αλλά ήταν οφσάιντ.

2017 02 22T211908Z 130799948 MT1ACI14756020 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS POR JUV

(Ο Πιάτσα άνοιξε το σκορ για την Γιουβέντους - Πηγή: Reuters / Rafael Marchante Livepic)

Ήταν όμως θέμα χρόνου για την ποιοτική Γιουβέντους να σκοράρει και το έκανε μέσα σε δύο λεπτά με τους Πιάτσα και Ντάνι Άλβες πατώντας μέσα στην περιοχή της Πόρτο και πλέον σκέφτεται ουσιαστικά την κλήρωση.

2017 02 22T212745Z 130800465 MT1ACI14756045 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS POR JUV

(Σκόρερ κια ο Ντάνι Άλβες - Πηγή: Reuters / Rafael Marchante Livepic)

Ελπίζει η Λέστερ με το γκολ στην Σεβίλλη

Η Σεβίλλη ήταν καλύτερη από την Λέστερ στο Σάντσεθ Πιθχουάν και θα μπορούσε να «καθαρίσει» την πρόκριση από το πρώτο ημίχρονο. Ο Κορέα όμως σπατάλησε το πέναλτυ που κέρδισε ο ίδιος από τον Μόργκαν στο 13, αφού τον νίκησε ο Σμάιχελ.

2017 02 22T200956Z 130795796 MT1ACI14755942 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS SEV LEI

(Ο Σμάιχελ αποκρούει το πέναλτυ του Κορέα - Πηγή: Reuters / Action Images via Reuters / John Sibley Livepic)

Όμως στο 25 άνοιξε το σκορ η Ισπανική ομάδα με ωραία κεφαλιά του Σαράμπια που ήρθε από τα δεξιά για να βρει γεμάτη την μπάλα στη σέντρα του Εσκουδέρο.

2017 02 22T204149Z 130797709 MT1ACI14755970 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS SEV LEI

(Η κεφαλιά του Σαράμπια για το 1-0 - Πηγή: Reuters / Paul Hanna Livepic)

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με την Σεβίλλη να αγγίζει το δεύτερο γκολ σε σέντρα του Βιτόλο αλλά την μπάλα να σταματά στο δοκάρι.

Η Λέστερ ήταν πολύ κακή και το πλήρωσε με το 2-0 του Κορέα στο 62, αλλά τρεις παίκτες να πέφτουν πάνω στον Γιόβετιτς, που δεν είχε παρά να γυρίσει την μπάλα στον σκόρερ.

2017 02 22T213214Z 130800734 MT1ACI14756057 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS SEV LEI

(Ο Κορέα πλασάρει τον Σμάιχελ για το 2-0 της Σεβίλλης - Πηγή: Reuters / Paul Hanna Livepic)

Η Λέστερ όμως έμεινε «ζωντανή» αφού σε μία από τις ελάχιστες επιθετικές προσπάθειές της έβαλε το εκτός έδρας γκολ με τον Τζέιμι Βάρντι, ώστε να ελπίζει για την ρεβάνς.

2017 02 22T211746Z 130799866 MT1ACI14756016 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS SEV LEI

(Ο Βάρντι πέτυχε πολύτιμο εκτός έδρας γκολ για τη Λέστερ - Πηγή: Reuters / Action Images via Reuters / John Sibley Livepic)

Champions League – Φάση των 16 (α αγώνες)