Champions League: Πρόκριση στα ημιτελικά για Ρεάλ και Ατλέτικο Μαδρίτης

Πρόκριση στην παράταση η Ρεάλ Μαδρίτης στους 4 του Champions League Reuters / Susana Vera Livepic

Η βραδιά των πρώτων αγώνων ρεβάνς των προημιτελικών του Champions League, ανήκει στην πόλη της Μαδρίτης, που είδε και τις δύο ομάδες της να προκρίνονται στα ημιτελικά. Η Ρεάλ Μαδρίτης με χατ-τρικ του Κριστιάνο Ρονάλντο απέκλεισε με 4-2 στην παράταση την Μπάγερν, που έπαιζε με δέκα παίκτες. Η Ατλέτικο με ισοπαλία 1-1 στην Αγγλία έβαλε τέλος στα όνειρα της Λέστερ.

Ο Κριστιάνο έστειλε την Ρεάλ Μ. στα ημιτελικά

Τελείως διαφορετική εικόνα από το πρώτο ματς είχε η γιγαντομαχία της Ρεάλ Μ. με την Μπάγερν στο Μπερναμπέου. Οι γηπεδούχοι με το πλεονέκτημα του σκορ έπαιξαν αρκετά προσεκτικά και κυνήγησαν κάποιο γκολ σε αντεπιθέσεις (στην καλύτερη ο Μπόατενγκ έδιωξε σουτ του Ράμος στην γραμμή).

2017 04 18T192119Z 135544879 MT1ACI14780691 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS MAD BAY

(Ο Μπόατενγκ (ν.17) σταματά το σουτ του Ράμος - Πηγή: Reuters / Sergio Perez Livepic)

Η Μπάγερν με τον Λεβαντόφσκι είναι «άλλη ομάδα», αλλά στα πρώτα 45 λεπτά δεν είχε καν τελική στην εστία, ξέροντας ότι ένα ακόμη γκολ θα την έβγαζε εκτός μάχης.

Και στο ξεκίνημα του β μέρους κτύπησε μέσα σε 1 λεπτό, πρώτα με τον Μαρσέλο να διώχνει την μπάλα πάνω στην γραμμή σε σουτ του Ρόμπεν και στη συνέχεια της φάσης, τον Ολλανδό να κερδίζει πέναλτυ από το απρόσεκτο μαρκάρισμα του Κασεμίρο.

2017 04 18T195401Z 135546841 MT1ACI14780746 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS MAD BAY

(Το μαρκάρισμα του Κασεμίρο στον Ρόμπεν - Πηγή: Reuters / Michael Dalder Livepic)

Ο Λεβαντόφκσι ήταν ψύχραιμος κάνοντας το 0-1 από το πέναλτυ στο 52 και έστειλε το ματς να κριθεί σε μια λεπτή γραμμή, αφού με ένα ακόμη γκολ η Μπάγερν θα πετύχαινε μια σπουδαία πρόκριση.

2017 04 18T195724Z 135547044 MT1ACI14780751 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS MAD BAY

(Ο Λεβαντόφσκι ανοίγει το σκορ - Πηγή: Reuters / Sergio Perez Livepic)

Ακόμη και όταν ο Κριστιάνο Ρονάλντο ισοφάρισε με εξαιρετική κεφαλιά στο 76, από σέντρα του Κασεμίρο, οι Βαυαροί ήθελαν ένα γκολ για να πάνε στην παράταση.

2017 04 18T202335Z 135548615 MT1ACI14780820 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS MAD BAY

(Με δύσκολη κεφαλιά από το πέναλτυ σκοράρει ο Κριστιάνο Ρονάλντο - Πηγή: Reuters / Susana Vera Livepic)

Και πέρασαν μόλις 2 λεπτά και ένα λάθος του Σέρχιο Ράμος, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του σε προσπάθεια να διώξει μια σέντρα έκανε το 1-2, που τελικά οδήγησε σε παράταση.

2017 04 18T202507Z 135548707 MT1ACI14780824 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS MAD BAY

(Ο Νάβας είδε την μπάλα στα δίχτυα του από την προβολή του Σ. Ράμος - Πηγή: Reuters / Michael Dalder Livepic)

Στο 84 ο Κασάι άφησε την Μπάγερν με δέκα παίκτες δείχνοντας 2η κίτρινη στον Βιντάλ που έκανε τάκλιν στην μπάλα, αλλά σήκωσε ψηλά το πόδι του, ξεσηκώνοντας τον Βαυαρικό πάγκο.

2017 04 18T202722Z 135548842 MT1ACI14780834 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS MAD BAY

(Η αποβολή του Βιντάλ - Πηγή: Reuters / Michael Dalder Livepic)

Στην παράταση με αριθμητικό πλεονέκτημα η Ρεάλ Μαδρίτης είδε τον Κριστιάνο Ρονάλντο να την οδηγεί στα ημιτελικά, με δύο ακόμη γκολ, στο 105 (από αντικανονική πάντως θέση) και στο 110 (από εξαιρετική μεταβίβαση του κορυφαίου της βραδιάς Μαρσέλο, σε κόντρα επίθεση).

2017 04 18T205226Z 135550346 MT1ACI14780893 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS MAD BAY

(Χατ-τρικ του Κριστιάνο - Πηγή: Reuters / Michael Dalder Livepic)

Το γκολ του Ασένσιο στο 112 απλά σφράγισε την παρουσία της Ρεάλ Μ. στην 4άδα για 7η συνεχόμενη σεζόν, ρεκόρ στην ιστορία του Champions League.

«Επαγγελματική» πρόκριση η Ατλέτικο Μ.

Το «όμορφο παραμύθι» της Λέστερ στην Ευρώπη, έλαβε τέλος απέναντι σε μια καλύτερη και πιο έμπειρη ομάδα σε αυτό το στάδιο των αγώνων, όπως ήταν η Ατλέτικο Μ.

2017 04 18T195331Z 135546811 MT1ACI14780727 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS LEI ATM

(Ο Σμάιχελ δεν μπορεί να αποκρούσει την κεφαλιά του Σαούλ - Πηγή: Action Images via Reuters / Carl Recine Livepic)

Οι παίκτες του Σιμεόνε ταξίδεψαν στην Αγγλία και έκαναν αυτό που χρειαζόταν για να προκριθούν στους «4» και να «βλέπουν» τον 3ο τελικό, βάζοντας το εκτός έδρας γκολ με κεφαλιά του Σαούλ στο 26.

2017 04 18T200456Z 135547496 MT1ACI14780777 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS LEI ATM

(Ο Βάρντι (ν.9) ισοφαρίζει για τη Λέστερ - Πηγή: Action Images via Reuters / Carl Recine Livepic)

Η Λέστερ πλέον κυνηγούσε 3 γκολ και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 61 με ωραίο τελείωμα του Τζέιμι Βάρντι και να ολοκληρώσει την παρθενική της συμμετοχή στο Champions League με ψηλά το κεφάλι.

Τρίτη 18/4
Λέστερ-Ατλέτικο Μ. 1-1 (61 Βάρντι / 26 Σαούλ)
Ρεάλ Μ.-Μπάγερν 4-2 (76, 104, 110 Κριστιάνο Ρονάλντο, 112 Ασένσιο / 52 πεν. Λεβαντόφσκι, 78 αυτ. Σ. Ράμος)