Champions League: Νίκη επί της Μονακό και στον τελικό η Γιουβέντους

Πρώτη ομάδα του τελικού του Champions League η Γιουβέντους Reuters / Max Rossi Livepic

Η Γιουβέντους είναι η πρώτη ομάδα του τελικού του Champions League, που θα φιλοξενηθεί στις 3 Ιουνίου στο Κάρντιφ. Η Γιούβε κέρδισε 2-1 τη Μονακό, με πρωταγωνιστή το Ντάνι Άλβες. Αύριο η Ρεάλ Μαδρίτης θα υπερασπιστεί το 3-0 του α αγώνα, στο Βιθέντε Καλντερόν, απέναντι στην Ατλέτικο

Ο Ζαρντίμ προσπάθησε με ένα σχήμα 3-5-2 να κάνει ακόμη πιο επιθετική τη Μονακό, σε μια προσπάθεια να κυνηγήσει ανατροπή του 0-2. Η Γιουβέντους της άφησε την μπάλα και μετά το 20, την «κτύπησε» στις αντεπιθέσεις.

Πρωταγωνιστής στα πρώτα 45 λεπτά ήταν ο Ντάνι Άλβες, που έβγαζε με τις πάσες του, τετ α τετ συμπαίκτες του. Ο Σούμπασιτς δε δέχθηκε γκολ στα πρώτα τετ α τετ, αλλά στο 33 νικήθηκε από τον Μάντζουκιτς με 2ο κοντινό σουτ (μετά την κεφαλιά του που έπιασε ο γκολκίπερ της Μονακό).

2017 05 09T192146Z 137359306 MT1ACI14790994 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS JUV AMO

(Ο Μάντζουκιτς με την "δεύτερη" καταφέρνει να ανοίξει το σκορ - Πηγή: Reuters / Max Rossi Livepic)

Ακολούθησαν και άλλα δύο τετ α τετ με τον Ιγκουαΐν και το Ντιμπάλα, με το Ντάνι Άλβες να παίρνει την πρωτοβουλία μόνος του να «τελειώσει» το ματς στο 44, με απ ευθείας σουτ εκτός περιοχής, μετά την απόκρουση του Σούμπασιτς σε κόρνερ.

2017 05 09T194603Z 1504612637 RC17D34B63B0 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS JUV AMO

(Ο Άλβες (ν.23) σουτάρει απ ευθείας για το 2-0 της Γιουβέντους - Πηγή: Reuters / STRINGER / Alberto Lingria)

Η Μονακό απλά είχε ένα δίλεπτο (42-43) με τον Κιελίνι να προλαβαίνει με προβολή τον Φαλκάο πριν σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα και τον Εμπαμπέ να σουτάρει από θέση πλάγια στην μικρή περιοχή του Μπουφόν άουτ. Ήταν όμως φανερά η κατώτερη ποιοτικά ομάδα του ζευγαριού.

2017 05 09T195009Z 137361009 MT1ACI14791019 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS JUV AMO

(Ο Κιελίνι (ν.3) προλαβαίνει την μπάλα πριν τον Φαλκάο - Πηγή: Reuters / Max Rossi Livepic)

Παρόλα αυτά η Μονακό μπήκε αποφασισμένη στο β μέρος να βάλει τουλάχιστον ένα γκολ και το πέτυχε με τον Εμπαπέ: στο 67 τον σταμάτησε με το πόδι ο Μπουφόν, αλλά δύο λεπτά αργότερα, από γύρισμα του Μουτίνιο, έστειλε την μπάλα από κοντά στην κενή εστία.

2017 05 09T201308Z 137362388 MT1ACI14791027 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS JUV AMO

(Ο Εμπαπέ (ν.29) σκοράρει για τη Μονακό - Πηγή: Reuters / Max Rossi Livepic)

Το ματς χάλασε στο φινάλε, με τον Ολλανδό διαιτητή Κάιπερς να κάνει δύο σοβαρά λάθη. Στο 71 ο Γκλικ (πρώην παίκτης της Τορίνο) πάτησε εσκεμμένα στο γόνατο τον Ιγκουαΐν, αλλά δεν είδε ούτε κάρτα.

2017 05 09T201714Z 137362634 MT1ACI14791030 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS JUV AMO

(Ο Γκλικ (δ) σηκώνει το πόδι του και πατά τον πεσμένο Ιγκουαΐν - Πηγή: Reuters / Max Rossi Livepic)

Στην εξέλιξη της φάσης ο Φαμπίνιο βρέθηκε μέσα στην περιοχή με διπλό μαρκάρισμα και τον Μάντζουκιτς να του ρίχνει ξεκάθαρη αγκωνιά. Ούτε όμως ο Κροάτης τιμωρήθηκε, αφού κανείς από τους διαιτητές δεν είδε την αντιαθλητική κίνησή του.

2017 05 09T202141Z 137362901 MT1ACI14791035 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS JUV AMO

(Ο Μάντζουκιτς (αρ.) ζητά και τον λόγο από τον Φαμπίνιο, τον οποίο λίγο πριν κτύπησε καθαρά με τον αγκώνα - Πηγή: Reuters / Stefano Rellandini Livepic)

Η ένταση διατηρήθηκε μέχρι το τέλος, ευτυχώς όμως δίχως άλλο σοβαρό επεισόδιο.

Οι φίλοι της Γιουβέντους πανηγυρίζουν την επιστροφή σε τελικό μετά την ήττα από την Μπαρτσελόνα το 2015 στο Βερολίνο και με ελπίδες να κατακτήσει το τρόπαιο (3ο), μετά το 1996 (το 1985 ήταν το 1ο) και τη νίκη επί του Άγιαξ στα πέναλτυ στην Ρώμη. Αν αντίπαλος της είναι η Ρεάλ Μαδρίτης, θα έχουμε επανάληψη του τελικού του Άμστερνταμ το 1998, που κρίθηκε με το γκολ του Μιγιάτοβιτς υπέρ της "βασίλισσας".