Roland Garros: Ο «βασιλιάς» Ράφαελ Ναδάλ επέστρεψε στο θρόνο του (vid)

Ιστορικός 10ος τίτλος του Ράφαελ Ναδάλ στο Roland Garros Reuters / Christian Hartmann

Ο Ράφαελ Ναδάλ κέρδισε με 3-0 σετ (6-2, 6-3, 6-1) τον Σταν Βαβρίνκα στον τελικό του Roland Garros και έγραψε ιστορία. Επέστρεψε στο θρόνο του μετά το 2014 (και στο πρώτο του Grand Slam Trophy) και έγινε ο πρώτος τενίστας που έφτασε τα 10 τρόπαια στο French Open.

Μόλις 45 λεπτά χρειάστηκε ο συγκεντρωμένος Ναδάλ για να πάρει το πρώτο σετ με 6-2. Οι δύο φιναλίστ υπερασπίστηκαν το σερβίς τους στα 5 πρώτα games, όμως ο Βαβρίνκα έκανε αρκετά λάθη (17 έναντι 8) και ο Ισπανός με το πρώτο break προηγήθηκε 4-2. Με επίθεση στο backhand του Ελβετού ο Ναδάλ πέτυχε να «καθαρίσει» το πρώτο σετ με 10 winners (4 ο Βαβρίνκα).

2017 06 11T131751Z 1289339211 RC1DC5D75FB0 RTRMADP 3 TENNIS FRENCHOPEN

(Η Νικόλ Κίντμαν παρουσίασε το τρόπαιο του Roland Garros - Πηγή: Reuters / Gonzalo Fuentes)

Ο Ναδάλ συνέχισε το νικηφόρο σερί του «σπάζοντας» και πάλι το σερβίς του Βαβρίνκα και προηγούμενος 3-0, αναγκάζοντας τον Ελβετό να φάει ένα μπαλάκι του τέννις.

2017 06 11T140103Z 1254944025 RC1530B05610 RTRMADP 3 TENNIS FRENCHOPEN

(Υποδειγματικό παιχνίδι από το Ράφα Ναδάλ - Πηγή: Reuters / Christian Hartmann)

Στη συνέχεια δυσκόλεψε αρκετά το σερβίς του προς τον Ισπανό και περιόρισε τα λάθη του φτάνοντας στο 3-5 το σετ, όμως και πάλι κάποια λάθη του και η άψογη τεχνική του Ναδάλ, του χάρισαν με 6-3 και το δεύτερο σετ σε 45 λεπτά, οδηγώντας τον Βαβρίνκα να κτυπά το κεφάλι του με τη ρακέτα και στο τέλος να τη σπάει!

2017 06 11T145123Z 272301404 RC1D160C8D20 RTRMADP 3 TENNIS FRENCHOPEN

(Ο Βαβρίνκα με τη σπασμένη ρακέτα του - Πηγή: Reuters / Gonzalo Fuentes)

Πρόλαβε πάντως νωρίτερα να αναγνωρίσει την ανωτερότητα του Ναδάλ χειροκροτώντας και εκείνος ένα κερδισμένο πόντο του Ισπανού σε μια εξαιρετική «ανταλλαγή» των δύο φιναλίστ.

Με όπλο του την άμυνα, που του επέτρεψε να έχει απαντήσεις σε κάθε επιλογή του Βαβρίνκα, ο Ναδάλ ξεκίνησε με break και το 3ο σετ και προηγήθηκε 2-0.

Ο Ελβετός προσπάθησε για δικό του break για να μείνει στο ματς, δίχως όμως να τα καταφέρει (παρότι έπαιξε εξαιρετικά), ενώ έχασε και το 5ο game στο δικό του σερβίς για το 1-4 μπαίνοντας στην τελική ευθεία του παιχνιδιού.

2017 06 11T145639Z 1467512882 RC1D10454000 RTRMADP 3 TENNIS FRENCHOPEN

(Ο Βαβρίνκα απογοητευμένος αφού δεν μπόρεσε ποτέ να μπει στο ματς - Πηγή: Reuters / Christian Hartmann)

Ήταν απλά θέμα χρόνου για το Ναδάλ να κάνει και 3ο break (από λάθος του Βαβρίνκα) και να κερδίσει και το τρίτο σετ με 6-1 κατακτώντας το 10ο τρόπαιο στο Παρίσι (ο πρώτος παίκτης στην Open era) και συνολικά 15ο Grand Slam (προσπέρασε τον Πιτ Σάμπρας και πλέον κυνηγά τα 18 του Φέντερερ, που τον κέρδισε στη Αυστραλία).

2017 06 11T142300Z 81110457 RC184D3F7E40 RTRMADP 3 TENNIS FRENCHOPEN

(Η σύντροφος του Ναδάλ Σίσκα Περέγιο χειροκροτά το νικητή - Πηγή: Reuters / Benoit Tessier)

Αυτός ήταν ο πρώτος χαμένος τελικός Grand Slam για το Σταν Βαβρίνκα, που υποτάχθηκε στον καλύτερο αντίπαλο δίκαια. Δεν μπόρεσε παρά μόνο μία φορά να βρεθεί σε θέση για break σε όλο το ματς και δεν το πέτυχε (ο Ναδάλ 6/13). Ο Ισπανός ολοκήρωσε το τουρνουά χωρίς να χάσει σετ, ενώ έκανε το 10 στα 10 στους τελικούς στο Παρίσι.