Α1 μπάσκετ: Πρεμιέρα με νίκες για ΑΕΚ, Φάρο και Κολοσσό, γκέλα του ΠΑΟΚ

Ξεκίνημα με νίκη για την ΑΕΚ στην Α1 μπάσκετ EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ

Η Stoiximan.gr Basket League έκανε πρεμιέρα στο Σάββατο με την προθέρμανση για το μεγάλο ντέρμπυ Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού Superfoods την Κυριακή. Η ΑΕΚ κέρδισε εύκολα τα Τρίκαλα, όπως και ο Φάρος Λάρισας τον Πανιώνιο, ενώ το πρώτο «ντέρμπυ» έγινε στη Ρόδο με τον Κολοσσό να νικά στον πόντο το Ρέθυμνο. Ο Προμηθέας έκανε το πρώτο "μπαμ" του πρωατθλήματος νικώντας τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη.

Μετά από ένα κακό ξεκίνημα με 1/11 εύστοχα σουτ και τα Τρίκαλα να παίζουν χωρίς άγχος, η ΑΕΚ βρήκε σταδιακά τα πατήματά της και πήρε τη νίκη μέσα από την άμυνα της (17-17 ή α περίοδος, 25-10 η β).

1 4248595 copy

(Εξαιρετικός σκόρερ για τα Τρίκαλα ο Μάρεϊ με 25 πόντους - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Η είσοδος του Μαυροειδή, της έδωσε σημείο αναφοράς στην επίθεση (αντί του καταιγισμού τριπόντων), φορτώνοντας με φάουλ τους αντιπάλους, αλλά και διάθεση στο καλάθι της, για να δεχθεί μόλις 10 πόντους στη β περίοδο, όπου έχτισε διαφορά 15 πόντων.

1 4248772

(Ο Μαυροειδής έφερε ισορροπία στο παιχνίδι της ΑΕΚ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Στο β μέρος Σάκοτα, Γκριν και Μπάρλοου έκαναν πιο εύκολη τη δουλειά, ανεβάζοντας την επιθετική συγκομιδή στους 90+ πόντους (13/25 3π.) και στο φινάλε έπαιξε αρκετή ώρα και η νέα φουρνιά (Τσαλμπούρης, Μωραΐτης, Άτιτς) για το τελικό 91-72.

1 4248667

(4/7 τρίποντα για τον αρχηγό της ΑΕΚ και πρώτο σκόρερ, Ντούσαν Σάκοτα - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Το άγχος της ΑΕΚ, ενόψει και της ευρωπαϊκής πρεμιέρας με την Εστουντιάντες (Τρίτη), είναι ο τραυματισμός στο ξεκίνημα του αγώνα του Γιαννούλη Λαρεντζάκη (έπαιξε μόλις 2 λεπτά).

1 4248610

(Αγωνία για τον τραυματισμό του Λαρεντζάκη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Ο άλλος Δικέφαλος, ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ κακός στην έδρα του και γνώρισε την ήττα από τον Προμηθέα Πατρών με 73-78. Η άμυνα του ΠΑΟΚ ήταν κακή και η επίθεση του αναιμική. Κάτι που έφερε τον Προμηθέα στο 25' να προηγείται με 21 πόντους (!), 36-57.

4248797

(Καλάθι του Ρέλερφορντ για τους Πατρινούς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / MOTION TEAM)

Με πίεση και απέλπιδα αντεπίθεση, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κατεβάσει τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους, όμως οι παίκτες του Μάκη Γιατρά ήταν ψύχραιμοι στο φινάλε, παίρνοντας μια νίκη γοήτρου, αλλά και ουσίας, καθώς είναι βαθμοί που λογικά δύσκολα θα βρουν οι άλλες ομάδες, που μάχονται για την παραμονή τους.

4248854

(Σπουδαία νίκη για τον Προμηθέα στην Πυλαία - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / MOTION TEAM)

Ο Φαγιέ με 18 πόντους και 4/4 3π. ήταν ο καλύτερος των φιλοξενούμενων, ενώ η πίεση μεγαλώνει για τον Ηλία Παπαθεοδώρου, μετά και τον αποκλεισμό από τον Άρη στο Κύπελλο, κυρίως για την εικόνα, που παρουσιάζει η ομάδα του στο ξεκίνημα της περιόδου.

4248857

(Κορυφαίος των νικητών ο Φαγιέ, παίζοντας με μάσκα - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / MOTION TEAM)

Στη Λάρισα ο Πανιώνιος ήταν φανερά ανέτοιμος καθώς το ρόστερ οριστικοποιήθηκε πριν λίγες ημέρες και ο Φάρος ήταν σαφώς πιο ποιοτικός παίρνοντας μια άνετη νίκη με διαφορά μάλιστα (98-68), που μπορεί να παίξει ρόλο σε πιθανές ισοβαθμίες στο τέλος.

4248579

(Εύκολη νίκη του ΓΣΛ Φάρου επί των κυανέρυθρων - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΠΑΤΖΙΟΛΑΣ)

Το πρώτο ντέρμπυ έγινε στη Ρόδο, όπου οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, που βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το Ρέθυμνο.

4248646

(Σπουδαία νίκη για τους "γαλάζιους" του Κολοσσού στο φινάλε του αγώνα - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΧΑΡΗΣ ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ)

Το ματς κρίθηκε στο καλάθι με τους Κρητικούς να έχουν δύο φορές τη δυνατότητα να ισοφαρίσουν στο 64-62, αλλά ο Μούντι (που ουσιαστικά τους κράτησε στο ματς όταν ο Κολοσσός προηγήθηκε) είχε 1/2 βολές (32’’) και μετά την καλή άμυνα, το σουτ του Μέντλοκ ήταν άστοχο στην εκπνοή, για το 64-63 του Κολοσσού.

4248631

(Στο φινάλε το Ρέθυμνο έχασε την ευκαιρία για να φύγει με τη νίκη από τη Ρόδο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΧΑΡΗΣ ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ)

(Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά των αγώνων)