Α1 μπάσκετ: Ιστορική νίκη του Παναθηναϊκού Superfoods στο ντέρμπυ «αιωνίων»

Με νίκη επί του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός Superfoods στο πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ

Ιστορική νίκη του Παναθηναϊκού Superfoods στο ΣΕΦ μετά το 2008 (σε κανονική περίοδο) με το 71-68 επί του Ολυμπιακού, στην πρεμιέρα των δύο "αιωνίων" στη Stoiximan.gr Basket League. Μακλίν και Τόμπσον έμοιαζαν να οδηγούν τους ερυθρόλευκους στην επικράτηση, όμως ένα μπλακ άουτ στο τελευταίο 5λεπτο έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των "πράσινων". Καλάθης και Ρίβερς σήκωσαν την ομάδα στο σκοράρισμα, και με τις δύο ομάδες πάντως να θέλουν ακόμη χρόνο, ιδιαίτερα στην προσαρμογή των νέων παικτών.

Και οι δύο ομάδες φάνηκαν ανέτοιμες και με τις απουσίες (Σπανούλης-Ρόμπερτς για τον Ολυμπιακό, Λεκαβίτσιους για τον Παναθηναϊκό Superfoods) να παίζουν ρόλο. Δεν ήταν παράξενο λοιπόν, που στο πρώτο 10λεπτο, μικρά σερί 7-8 πόντων και από τους δύο έφεραν το 16-15.

4250145

(Χωρίς τους Ρόμπερτς-Σπανούλη αγωνίστηκε ο Ολυμπιακός - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ)

Ο Πασκουάλ επέλεξε άμυνα με συνεχείς αλλαγές και ο Παναθηναϊκός Superfoods είχε περισσότερα ριμπάουντς και 9 επιθετικά. Δεν ήταν όμως εξίσου εύστοχος με τον Ολυμπιακό, που πήρε και πόντους από τους ψηλούς του (18-12 στη ρακέτα οι πόντοι). Οι ερυθρόλευκοι μπόρεσαν να περιορίσουν και τη δημιουργία στον αντίπαλο τους στις 5 ασσίστ (χωρίς τον Καλάθη είχε πρόβλημα ο Παναθηναϊκός Superfoods).

4249925

(Ο Καλάθης προσπάθησε μόνος του από την περιφέρεια του Παναθηναϊκού Superfoods - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Επίσης οι τρεις ψηλοί του (Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης και Μακλίν) είχαν από 2 ασσίστ έκαστος. Στο β 10λεπτο οι πόντοι του Ρίβερς στο ξεκίνημα, ήταν αυτοί που κράτησαν τους «πράσινους» κοντά στο σκορ, που έκλεισε με 40-36.

4250047

(Μάχη στο καλάθι - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Μέτριο το γ δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό Superfoods να έχει ενέργεια (με τον Αντετοκούνμπο) και δημιουργία από τον Καλάθη, βρίσκοντας και σκορ από τους ψηλούς (22-18 οι πόντοι πλέον), αλλά να μην έχει λύση για τον Μακλίν, που διατήρησε τους ερυθρόλευκους μπροστά στο σκορ.

4250013

(Κάρφωμα του Μακλίν - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Μικρό επεισόδιο έγινε και στον πάγκο με τον Παπανικολάου να διαμαρτύρεται στους διαιτητές, παρά τις επανειλημμένες συστάσεις του προπονητή του, με τον Σφαιρόπουλο να τον στέλνει στα αποδυτήρια.

4250089

(Στα αποδυτήρια για πειθαρχικό παράπτωμα ο Παπανικολάου - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Με τον Τόμπσον να προσθέτει πόντους από την περιφέρεια, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 9 πόντους (65-56) 5.30 πριν το τέλος, αλλά το ματς δεν είχε τελειώσει. Με γρήγορο παιχνίδι και τρίποντα με ρίσκο, ο Παναθηναϊκός Superfoods κατάφερε να φτάσει στο προσπέρασμα με 66-67 (από δύο 3π. του Ρίβερς), 2.30 πριν το τέλος.

4250139

(Ο Ρίβερς και πάλι εύστοχος απέναντι στον Ολυμπιακό - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Από χαμένες επιθέσεις φτάσαμε στα τελευταία 30’’ με τον Καλάθη να σερβίρει στον Γκιστ για το 66-69, τον Πασκουάλ να δίνει εντολή για καθαρή άμυνα, τον Μακλίν να μειώνει με δίποντο στα 3’’ (ο Ολυμπιακός ζητά και φάουλ στην προσπάθεια), στέλνοντας τον Γκιστ στις βολές. Ο Αμερικανός ήταν εύστοχος και σφράγισε με 68-71 (αστόχησε στο πέταγμα της μπάλας ο Μάντζαρης) την ιστορική νίκη του Παναθηναϊκού Superfoods μετά από 9 χρόνια στο ΣΕΦ (κανονική περίοδο).

4250164

(Ο Γκιστ υπέγραψε τη νίκη των πράσινων - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

MVP του Παναθηναϊκού Superfoods αναμφίβολα ο Νικ Καλάθης, που άγγιξε το triple double (14π., 8 ριμπ. και 7 ασσ.).

Τα 10λεπτα: 16-15, 40-36 (24-21), 54-52 (14-16), 68-71 (14-19)

Βαριά ήττα του Άρη από τον Κόροιβο

Το Σάββατο ο Προμηθέας άλωσε την έδρα του ΠΑΟΚ και το απόγευμα της Κυριακής, η άλλη ομάδα της Πελοποννήσου, ο Κόροιβος διέλυσε τον Άρη με 71-56.

4249630

(Μόνον ο Μπένσον (ν.34) απειλούσε για τον Άρη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΠΥΡΟΥΝΗΣ)

Οι «κίτρινοι» είχαν τεράστιο επιθετικό πρόβλημα (7 πόντοι στο ξεκίνημα) και στάθηκαν στα ματς μόνο στο β δεκάλεπτο με πίεση στην άμυνα και μαζεύοντας τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό.

1 4249542 copy

(Καλύτερος του Κόροιβου ο Ντεκόζεϊ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΠΥΡΟΥΝΗΣ)

Όμως ο Κόροιβος ήταν εξαιρετικός από μακριά και στο β ημίχρονο έφτασε ακόμη και στο +24 (63-39) και έκανε εύκολη διαχείριση του αγώνα, σημειώνοντας μια πολύτιμη νίκη.