Basket Champions League: Πρεμιέρα με ήττα για ΑΕΚ και ΠΑΟΚ (vids)

Πρεμιέρα για το Basket Champions League ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ

Δεν ήταν καλό το ξεκίνημα στο Champions League του μπάσκετ για την ΑΕΚ, που ηττήθηκε από την Ισπανική Εστουντιάντες με 79-87 στο ΟΑΚΑ για τον γ όμιλο. Στη Γερμανία ο ΠΑΟΚ έχασε επίσης με 103-70 από  τη Λουντβιγκσμπουργκ στο β γκρουπ. Αύριο Τετάρτη ξεκινά και ο Άρης στο δ όμιλο και υποδέχεται την Πολωνική Ζιέλονα Γκόρα.

Η ΑΕΚ πλήρωσε το τραγικό ξεκίνημα της στο ματς, όταν βρέθηκε να χάνει 12-31 λίγο πριν το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου και την κακή ημέρα, που βρέθηκαν οι Μπάρλοου (0 πόντοι), Ελόνου (3 π.) και Γκριν (9 πόντοι, αλλά με 3ποντο στο τέλος).

18575102

(Πολύ κακή εμφάνιση για τον Γκριν - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ)

(αποτυχημένη προσπάθεια για κάρφωμα του Μπάρλοου)

Την ίδια στιγμή οι Αμερικανοί της Ισπανικής ομάδας έκαναν όργια: 28 πόντοι ο Λάντεσμπεργκ, 24 ο Μπράουν και 11 ο Κουκ με 9 ασσίστ να καθοδηγεί το ματς. Η ΑΕΚ με Ξανθόπουλο, Άτιτς και Σάκοτα επιδόθηκε σε κυνήγι του σκορ και πιεστική άμυνα.

(Καταπληκτικό επιθετικό ματς από τον Λάντεσμπεργκ)
18575098

(Μόνος του στην επίθεση της ΑΕΚ ο Τζέιμς - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ)

Στην επίθεση όμως ήταν σχεδόν μόνος του ο Τζέιμς (21 π.), που κουράστηκε όπως και όλη η ομάδα στο τέλος. Η ΑΕΚ έφτασε στο 65-66, αλλά δεν είχε ενέργεια και «καθαρό μυαλό» να γυρίσει το ματς, έχοντας και κακά ποσοστά στο τρίποντο (5/15).

(Ο Ξανθόπουλος πετά την μπάλα από το κέντρο και διαμορφώνει το τελικό σκορ)

Τα 10λεπτα: 15-31, 38-48 (23-17), 55-65 (17-17), 79-87 (24-22)

(Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά)

Την επόμενη αγωνιστική η ΑΕΚ παίζει με τη Βενέτσια στην Ιταλία.

18575101

(Ο Άτιτς έβγαλε ενέργεια στην άμυνα - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ)

Βαριά ήττα για τον ΠΑΟΚ στη Γερμανία με 103-70, παρά το καλό του ξεκίνημα που τον έφερε μπροστά στο σκορ με 20-24 στο 10λεπτο.

Οι παίκτες της Λούντβιγκσμπουργκ ανέβασαν ρυθμούς και «καθάρισαν» ουσιαστικά το ματς στη γ περίοδο με επιμέρους σκορ 30-12 (!), με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να καταρρέουν.

Τα 10λεπτα: 20-24, 48-40 (28-16), 78-52 (30-12), 103-70 (25-18)

Επόμενο ματς του ΠΑΟΚ με την Γκαζιαντέπ στην Πυλαία.