EuroLeague: Πρεμιέρα του Παναθηναϊκού Superfoods με ήττα στη Βαρκελώνη (vids)

Βαρια ήττα του Παναθηναϊκού Superfoods στη Βαρκελώνη ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / ENRIC FONTCUBERTA

Πολύ κακό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού Superfoods στη EuroLeague γνωρίζοντας την ήττα με 98-71 από την Μπαρτσελόνα. Οι "πράσινοι" γνώρισαν την 7η συνεχόμενη ήττα τους στη Βαρκελώνη (τελευταία νίκη τους στα play-offs του 2013), αφού δε βρήκαν λύσεις στην άμυνα με αλλαγές στο καλάθι (ο Σεραφέν τελείωσε με 24 π.), είχαν άσχημα ποσοστά σε τρίποντα (2/18) και βολές (15/27) και επιθετικά μόνον ο Παππάς (20 π.) ήταν αποτελεσματικός.

Το -27 είναι η δεύτερη μεγαλύτερη διαφορά που έχουν ηττηθεί οι «πράσινοι» στη διοργάνωση. Ο Παναθηναϊκός Superfoods είχε ηττηθεί με 74-44 από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας το 2014, ενώ το 2015 είχε ηττηθεί ξανά με -27, στο 93-66 και πάλι από την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα. Παρά το καλό ξεκίνημα του (0-6) ο Παναθηναϊκός Superfoods γρήγορα κλήθηκε να αντιμετωπίσει το πρόβλημα στη ρακέτα του. Η άμυνα με αλλαγές είχε κενά, που εκμεταλλεύτηκε ο Ερτέλ με 5 ασσίστ σε ένα 10λεπτο και τα περισσότερα καλάθια από κοντά, μετά από συνεργασίες.

18590053

(Ο Πασκουάλ είδε την ομάδα του να είναι σε κακή βραδιά - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / ENRIC FONTCUBERTA)

Με το Σεραφέν (11 π.) που είχε κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά να παίρνει ανάσες, οι «πράσινοι» βρήκαν λύσεις στην άμυνα κοντά στο καλάθι (καλή δουλειά από το Βουγιούκα), ενώ και η Μπαρτσελόνα επέλεξε μακρινά σουτ, που απλά την έφεραν κάποια στιγμή στο +9 (29-20).

Το ουσιαστικό πρόβλημα του Παναθηναϊκού Superfoods όμως πριν πάει στα αποδυτήρια ήταν η επίθεση. Για 4 λεπτά δεν είχε σκορ και ολοκλήρωσε το 20λεπτο με 0/8 3π και 5/9 βολές. Παρέμεινε όμως κοντά στο σκορ.

18590056

(Ο Ντένμον ήταν και πάλι εκτός κλίματος, παίζοντας όμως πολύ λίγο χρόνο - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / ENRIC FONTCUBERTA)

Ένα ακόμη μπλακάουτ για 3.30 λεπτά και κακή άμυνα (τα 4 μπλοκ του Σίνγκλετον ήταν απλά η εξαίρεση) έφεραν την Μπαρτσελόνα στο +16 (51-35). Για τον Παναθηναϊκό Superfoods εμφανίστηκε κάπου εκεί επιθετικά μόνον ο Παππάς, που πέτυχε 11 από τους 19 πόντους στην περίοδο, σκοράροντας και το πρώτο 3π (μετά από 10 άστοχα) και μόνον ο Ρίβερς έβαλε μακρινό σουτ (η διαφορά έπεσε για λίγο κάτω από τους 10, 63-54).

Οι υπόλοιποι πόντοι ήρθαν μόνο με βολές, όπου και εκεί το τριφύλλι ήταν πολύ κακό. 14/24 ποσοστό με το Ρίβερς και το Σίνγκλετον (μετά από 4 μαζεμένες άστοχες και συνολικά 5/12) να καταφέρνουν να συμπληρώνουν «ζευγάρι εύστοχων βολών».

18590052

(Ο Λεκαβίτσιους έπαιξε τον πρώτο του αγώνα με τα πράσινα - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / ENRIC FONTCUBERTA)

Η εικόνα δεν άλλαξε όμως ούτε στην τελευταία περίοδο, με την Μπαρτσελόνα να βρίσκει ρυθμό ακόμη και όταν δεν έπαιζε ο Σεραφέν, φτάνοντας και στο +21 (77-56). Ένα μικρό χαλάρωμα στο τέλος επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό Superfoods να κλείσει λίγο τη διαφορά (με κάποιους διαδοχικούς πόντους του Καλάθη), που όμως πήγε και πάλι πάνω από τους 20. Μάλιστα ο Τσάβι Πασκουάλ τόνισε ότι η εικόνα "παράδοσης" των παικτών του στο τέλος είναι απαράδεκτη και δε θα ξαναγίνει δεκτή από εκείνον.

Ο Παππάς με το Ρίβερς (κατά 2ο λόγο) στάθηκαν κάπως στο Παλάου μπλαουγκράνα, ενώ δε βοήθησαν σχεδόν καθόλου οι Αμερικανοί του.

Τα 10λεπτα: 24-20, 40-35 (16-15), 65-54 (25-19), 98-71 (33-17)

(Πηγή: You Tube / EuroLeague Basketball)

Στα άλλα ματς ο Τόμας Ρόμπινσον, στο πρώτο του ματς στην Ευρώπη πέτυχε 16 πόντους σε 15 λεπτά και οδήγησε μαζί με το Σβεντ (19 π.) τη Χίμκι του Μπαρτζώκα στη νίκη επί της Βαλένθια (22 π. ο Γκριν).

18589940

(Ο Ρόμπινσον (ν.0) ήταν ο κορυφαίος της Χίμκι - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MAXIM SHIPENKOV)

Στο Κάουνας το ματς της Ζαλγκίρις με τον Ερυθρό Αστέρα κρίθηκε στο καλάθι, με το τρίποντο του Ροτσέστι στα 3’’ να μην ολοκληρώνει την προσπάθεια ανατροπής από τη Σερβική ομάδα.

18589983

(Ο Ροτσέστι (δ) πήρε το τελυεταίο σουτ του Αστέρα - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / VALDA KALNINA)