Super League: Αλλαγή Δικέφαλων στην κορυφή, πρώτος ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ είναι πλέον πρωτοπόρος της βαθμολογίας μετά το 1-1 της ΑΕΚ με την Ξάνθη ΑΠΕ ΜΠΕ / PIXEL / ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΑΡΜΠΑΡΟΥΣΗΣ

Μετά την Τρίπολη, η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να κερδίσει και στην Ξάνθη, παρότι έπαιξε στο τέλος με δύο παίκτες παραπάνω. Με την νεά απώλεια μετά το 1-1, η Ένωση έπεσε από την πρώτη θέση της βαθμολογίας μετά την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος Super League Σουρωτή, δείχνοντας αδύναμη να κερδίσει εκτός έδρας (ήττα από Αστέρα, ισοπαλίες με ΠΑΣ και Ξάνθη και νίκη μόνο στο Περιστέρι επί της Λαμίας). Νέος πρωτοπόρος του πρωταθλήματος είναι πλέον ο ΠΑΟΚ με 15 βαθμούς (14 έχει η ΑΕΚ και από 13 Ατρόμητος και Λεβαδειακός) με το εύκολο 4-0 επί της Λαμίας.

Μπλόκο και στα Πηγάδια

Στην Ξάνθη το ματς άρχισε μετά το 30 ουσιαστικά, καθώς μέχρι εκείνη την ώρα υπήρχαν πολλά δυναμικά μαρκαρίσματα και αντεγκλήσεις.

Οι δύο καθοριστικές φάσεις του 45λεπτου έγιναν στα τελευταία δέκα λεπτά: ο Ζίφκοβιτς έδιωξε εντυπωσιακά την καρφωτή κεφαλιά από τα 4 μέτρα του Χριστοδουλόπουλου στο 34 και στο 40 ο Μπρίτο με ένα καταπληκτικό κτύπημα φάουλ έστειλε την μπάλα στη γωνία του Ανέστη για το 1-0.

1 4256665

(Από το φάουλ του Μπρίτο η μπάλα πάει στη γωνία του Ανέστη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΛΑΣΚΑΡΗΣ ΤΣΟΥΤΣΑΣ)

Η ΑΕΚ ολοκλήρωσε με 7 τελικές στο πρώτο ημίχρονο, αλλά βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ, και ανέβασε την πίεση στο ξεκίνημα του β μέρους, με το Ζίφκοβιτς να έχει μια ακόμη εκπληκτική επέμβαση δίπλα από το κάθετο δοκάρι, σε νέα κεφαλιά του Χριστοδουλόπουλου.

Η αποβολή του Φλίσκα με 2η κίτρινη (σωστή για μαρκάρισμα στον Αραούχο) στο 55 έδωσε τη δυνατότητα στην ΑΕΚ να επιχειρήσει την ανατροπή με αριθμητικό πλεονέκτημα.

1 4256694

(Η στιγμή της αποβολής του Φλίσκα - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΛΑΣΚΑΡΗΣ ΤΣΟΥΤΣΑΣ)

Αυτό έγινε ακόμη μεγαλύτερο στο 72, όταν ο Σβάρνας ανέτρεψε τον Λιβάγια, που ήταν μόνος με τον Ζίφκοβιτς και είδε την κόκκινη κάρτα (με υπόδειξη πάντως του βοηθού Σίπκα, αφού ο ρέφερι Παπαδόπουλος έκανε λάθος αρχικά και έδειξε ότι δεν υπήρχε παράβαση).

4256699

(Το φάουλ του Σβάρνα, που έφερε την αποβολή του - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΛΑΣΚΑΡΗΣ ΤΣΟΥΤΣΑΣ)

Με δύο παίκτες παραπάνω η ΑΕΚ έκανε δύο σουτ πριν φτάσει στην ισοφάριση με το Βράνιες στο 88, από ασσίστ του Μάνταλου, αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι περισσότερο με την παράδοση των ισοπαλιών να διατηρείται.

4256721

(Το γκολ του Βράνιες (ν.4) δεν ήταν αρκετό - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΛΑΣΚΑΡΗΣ ΤΣΟΥΤΣΑΣ)

Ο ΠΑΟΚ πάει πρωτοπόρος στο ντέρμπυ

Ο ΠΑΟΚ δεν είχε κανένα πρόβλημα με αντίπαλο τη Λαμία στην Τούμπα. Στο πρώτο ημίχρονο ο Μαουρίτσιο ετοίμασε τα δύο γκολ του Λέοβατς και του Πρίγιοβιτς που «καθάρισαν» το ματς από το 25λεπτο, ενώ είχε και δοκάρι με τον Ελ Καντουρί.

18594394

(Ο Λέοβατς (ν.4) άνοιξε νωρίς το σκορ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / PIXEL / ΜΠΑΡΜΠΑΡΟΥΣΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ)

Ο Σέρβος φορ ήταν αυτός που ολοκλήρωσε το ματς με το 2ο προσωπικό του γκολ, ενώ στο 50 ο Πέλκας είχε τελειώσει το ματς με το 3-0, με τους παίκτες να έχουν ένα διαδικαστικό β ημίχρονο.

18594574

(Δύο γκολ ο Πρίγιοβιτς που είναι πλέον πρώτος σκόρερ στη Super League - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / PIXEL / ΜΠΑΡΜΠΑΡΟΥΣΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ)

Η Λαμία ολοκλήρωσε με 10 παίκτες το ματς αφού ο Αναστασόπουλος είδε δύο κίτρινες σε 16 λεπτά και αποβλήθηκε στο 71. Ο ΠΑΟΚ έτσι πηγαίνει στο ντέρμπυ εμ τον Ολυμπιακό την επόμενη Κυριακή ως πρώτος στην βαθμολογία.

Λεβαδειακός Ευρώπης!

Ο Λεβαδειακός συνεχίζει την εκπληκτική του παρουσία νικώντας στο Αγρίνιο με το γκολ του Νιασέ στην πρώτη του τελική στο ματς στο 46 (συνολικά έκανε 4…), φτάνοντας τους 13 πόντους.

4256426

(Ο Νιασέ με καρφωτή κεφαλιά έβαλε το μοναδικό γκολ στο Αγρίνιο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΡΒΙΣΗΣ)

Την ίδια ώρα ο Παναιτωλικός ολοκλήρωσε με περισσότερες από 22 τελικές (!), είχε δύο δοκάρια (68 Μάζουρεκ και 83 Μοράρ) και δεν βρήκε τον τρόπο να νικήσει τον γκολκίπερ Επασί και την τύχη των φιλοξενούμενων.

18594959

(Η στιγμή της αποβολής του Ντουαλά για την Κέρκυρα - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ)

Στη Ριζούπολη το ματς ήταν πολύ κακό και νευρικό, και έληξε δίχως γκολ, αφού ο Απόλλων δεν μπόρεσε να κερδίσει την Κέρκυρα, ακόμη και όταν αυτή έμεινε με δέκα παίκτες στο 62 (2η κίτρινη ο Ντουαλά).