Basket Champions League: Μεγάλη νίκη της ΑΕΚ, βαριά ήττα ο Άρης (vids)

Μεγάλη νίκη της ΑΕΚ στην έδρα της πρωταθλήτριας Ιταλίας Βενέτσια EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ

Σε ένα καταπληκτικό ματς η ΑΕΚ νίκησε στην παράταση την πρωταθλήτρια Ιταλίας Βενέτσια για τη 2η αγωνιστική του Basket Champions League. Ο Άρης έδειξε κακό πρόσωπο και πάλι μακριά από το Αλεξάνδρειο και γνώρισε τη συντριβή από τη Νίμπουρκ στην Τσεχία με διαφορά 29 πόντων. Αύριο Τετάρτη (19.30) ο ΠΑΟΚ θα κυνηγήσει την πρώτη του νίκη σε όλες τις διοργανώσεις με αντίπαλο την Γκαζιαντέπ.

Σπουδαίο «διπλό της ΑΕΚ

Η ΑΕΚ στην Ιταλία έπαιξε ορθολογικό μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στη Βενέτσια, που είχε περισσότερα 3ποντα (6/20) από δίποντα (8/16). Αυτό όμως που την κράτησε πίσω στο σκορ ήταν χαμένα αμυντικά ριμπάουντς και εύκολα λάθη (5 συνολικά) και στην επίθεση (ενώ προηγήθηκε 32-34, έμεινε δίχως πόντο στο φινάλε του β δεκαλέπτου με 1/8 τρίποντα).

1 4251792 copy

(Μεγάλη νίκη για τους παίκτες του Μανωλόπουλου στην Ιταλία - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Η ΑΕΚ πλησίασε και στη γ δεκάλεπτο σε απόσταση αναπνοής τη Βενέτσια, αλλά κάθε φορά η Ιταλική ομάδα «βομβάρδιζε» με τρίποντα και διατηρούσε το προβάδισμα, ενώ και λάθη της Ένωσης της στέρησαν τη δυνατότητα να προσπεράσει.

Ο Δικέφαλος έκανε καταπληκτική τελευταία περίοδο μαζεύοντας ριμπάουντς και μπαίνοντας μπροστά στο σκορ με 77-75 στο τελευταίο λεπτό και το ματς να πηγαίνει στις βολές. Ένα αντιαθλητικό φάουλ του Λαρεντζάκη στο 82-85, έδωσε στη Βενέτσια την ευκαιρία να πλησιάσει στον πόντο και να έχει και δύο βολές σε νεκρό χρόνο με τον Όρελικ. Αυτός ευστόχησε σε μία όμως και το ματς πήγε στην παράταση.

Εκεί Γκριν και Σάκοτα πήραν την ομάδα στις πλάτες τους αλλά παρότι προηγήθηκε με 87-93 η ΑΕΚ, μεγάλα τρίποντα και δύο καρφώματα του Τζόνσον έκαναν το 101-101. Στα 8 δευτερόλεπτα η ΑΕΚ πρόλαβε να βγάλει επίθεση με τον Τζέιμς (έχοντας μόλις ένα καλάθι στο ματς) να καρφώνει για μια μεγάλη νίκη.

Ο Μαυροειδής κράτησε την ομάδα επιθετικά στο α ημίχρονο, ενώ η τριάδα Λαρεντζάκης, Γκριν και Σάκοτα ήταν εκείνοι που έκαναν τη διαφορά στο φινάλε.

Τα 10λεπτα: 21-15, 38-34 (17-19), 64-60 (26-26), 85-85 (21-25) / 101-103 (16-18)

Την επόμενη αγωνιστική η ΑΕΚ παίζει με την Μπάνβιτ στο ΟΑΚΑ (Τρίτη 24/10, 19.30)

Κατάρρευση του Άρη στο β ημίχρονο

Ο Άρης γνώρισε βαριά ήττα στην Τσεχία από τη Νίμπουρκ με 99-70 για τη 2η αγωνιστική του δ ομίλου και πλέον έχει ρεκόρ 1-1. Οι «κίτρινοι» με κινητήριους μοχλούς τους Αμερικανούς στο πρώτο δεκάλεπτο και τους Βασιλόπουλο-Τσαϊρέλη στο δεύτερο ήταν ανταγωνιστικός για 20 λεπτά.

Όμως στο β ημίχρονο η Νίμπουρκ βρήκε ρυθμό στην επίθεση και ο Άρης δεν είχε ούτε παραγωγικότητα στην επίθεση, με τη διαφορά να εκτοξεύεται πάνω από τους 20 πόντους.

Τα 10λεπτα: 27-18, 46-41 (19-23), 71-54 (25-13), 99-70 (28-16).

Επόμενο ματς του Άρη με τη Ναντέρ στο Αλεξάνδρειο στις 25/10 (19.30)