Euroleague: Νίκη και καλή εμφάνιση του Παναθηναϊκού Superfoods με την Μπάμπεργκ

Πρώτη νίκη του Παναθηναϊκού Superfoods στην Ευρωλίγκα ΑΠΕ ΜΠΕ / ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ

Με πολύ καλή εμφάνιση στο β ημίχρονο και διορθώνοντας τα ποσοστά και στις βολές, ο Παναθηναϊκός Superfoods κέρδισε την Μπάμπεργκ με 93-83 στη 2η αγωνιστική της EuroLeague. Καλάθης (πρώτος σκόρερ με 23 π.), Σίνγκλετον, Βουγιούκας και Λεκαβίτσιους ήταν η 4άδα, που οδήγησε στη νίκη τους "πράσινους". Η Φενέρ κέρδισε στην παράταση στο Μιλάνο και η Ρεάλ Μ. πήρε το ντέρμπυ με την ΤΣΣΚΑ Μ. με 13 πόντους διαφορά.

Στην άμυνα ο Παναθηναϊκός Superfoods ξεκίνησε καλά, αλλά στην επίθεση όλα εξαρτήθηκαν στο πρώτο 10λεπτο από τον Καλάθη: είχε 14 πόντους (από τους 22) με τρία 3π. και δημιουργία για τρία ακόμη καλάθια των Βουγιούκα και Γκιστ στη ρακέτα. Οι βολές και πάλι ήταν «πληγή» με 3/8.

4260135

(Εντυπωσιακός ο Νικ Καλάθης στο ξεκίνημα - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Το πρόβλημα παρέμεινε και στο β 10λεπτο με 5/15 βολές για τους «πράσινους», που πάντως είδαν τους Λεκαβίτσιους (6 π.) και Όγκαστ (4 π. 1 κοψ) να κάνουν καλή δουλειά και σε συνδυασμό με κάποια μακρινά σουτ να έχει μια διαφορά 8 πόντων από τη Γερμανική ομάδα.

4260215

(Ωραίο καλάθι του Όγκαστ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Στην επιθετική εξίσωση Καλάθη-Βουγιούκα προστέθηκε στο β ημίχρονο και ο Κρις Σίνγκλετον, που άφησε το μη παραγωγικό πρώτο 20λεπτο με εντυπωσιακά καλάθια. Έτσι ο Παναθηναϊκός Superfoods πέτυχε να ξεφύγει και με +16 (57-39) και ουσιαστικά να μην επιτρέψει στην Μπάμπεργκ να πιστέψει στην ανατροπή.

18614676

(Διψήφιος ο Ιάν Βουγιούκας - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ)

Και ο Λεκαβίτσιους συνέχισε την θετική του εμφάνιση, αποδεικνύοντας ότι ο Καλάθης έχει πλέον την πολυτέλεια να ξεκουράζεται στα παιχνίδια της ομάδας, με τον Λιθουανό και να δημιουργεί, αλλά και να εκτελεί όταν χρειάζεται. Σκοράρισμα πήραν οι "πράσινοι" και από τον Παππά στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα.

18615151

(Φωνές του Πασκουάλ στο τέλος από τον Πασκουάλ για την απώλεια της διαφοράς - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ)

Ο Τσάβι Πασκουάλ ήταν πάντως έξαλλος στο τέλος του αγώνα, καθώς οι παίκτες του χαλάρωσαν και η διαφορά έπεσε στους 11 πόντους (85-74) στο τελευταίο 2λεπτο και στους 8 στα τελευταία δευτερόλεπτα, πριν ο Ρίβερς διαμορφώσει με βολές το τελικό 93-83.

Τα 10λεπτα: 22-15, 43-35 (21-20), 69-56 (26-21), 93-83 (24-27)

Στα άλλα ματς η Φενέρ με κορυφαίο τον Σλούκα (17 π.-9 ασ.) κέρδισε έστω και στην παράταση την Αρμάνι στο Μιλάνο, στη Μαδρίτη η Ρεάλ "καθάρισε" το ντέρμπυ με την ΤΣΣΚΑ, αλλά τραυματίστηκαν οι Ράντολφ (ώμος) και Κούζμιτς (γόνατο), ενώ η Μακάμπι δείχνει τις δυνατότητες της νικώντας την Μπασκόνια.