Europa League: Ισοπαλία της ψυχωμένης ΑΕΚ στο Μιλάνο

Η αρχική 11άδα της ΑΕΚ στο Μιλάνο REUTERS / ALESSANDRO GAROFALO

Η ΑΕΚ έκανε μια πολύ καλή εμφάνιση μέσα στο Μιλάνο και πήρε την ισοπαλία 0-0 από την Μίλαν στην 3η αγωνιστική του Europa League. Με εξαιρετική αμυντική παρουσία στο α μέρος και δικές της ευκαιρίες να σκοράρει, και με την παρουσία του Ανέστη στο β ημίχρονο, η ΑΕΚ άντεξε στην πίεση της Μίλαν και θεωρητικά έχει ελπίδες ακόμη και για την πρώτη θέση.

Η ΑΕΚ έκανε μια εξαιρετική εμφάνιση στα πρώτα 44 λεπτά του αγώνα. Κατάφερε να κρατήσει μακριά από την εστία του Ανέστη τη Μίλαν με επιθετική άμυνα και πίεση, που δεν άφηνε ελεύθερους χώρους και το 3-5-2 του Χιμένεθ να λειτουργεί.

2017 10 19T200402Z 720447927 RC1B8EF19180 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA MIL AEK

(Μπακάκης (έδαφος), Βράνιες (4) και Τζανετόπουλος (55) εξαιρετική τριάδα στα στόπερ για την ΑΕΚ - Πηγή: REUTERS / ALESSANDRO GAROFALO)

Ήταν μάλιστα εκείνη που άγγιξε πρώτη το γκολ. Στο 30 ο Σιμόες έκλεψε από τον Μουσάκιο, δε γύρισε στο πέναλτυ στο Μάνταλο, αλλά προσπάθησε να γυρίσει από τη γραμμή, με την μπάλα να κυλά βασανιστικά παράλληλα από την εστία. Και στο 41 ο Γιόχανσον σε κόρνερ του Χριστοδουλόπουλου γύρισε το κορμί του αλλά το σουτ σταμάτησε ο Ντοναρούμα με τη βοήθεια και του δοκαριού.

Κάτω από την πίεση της εξέδρας η Μίλαν αντέδρασε στα δύο τελευταία λεπτά με τον Ανέστη να σταματά τον Κουτρόνε και τους Αντρέ Σίλβα και Μποναβεντούρα να βλέπουν τα σουτ εντός περιοχής να σταματούν στα πόδια του Γκάλο και του Σιμόες.

2017 10 19T200554Z 1366591111 RC1FF0C56220 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA MIL AEK

(Αντρέ Σίλβα και Μποναβεντούρα έχασαν την πρώτη διπλή ευκαιρία της Μίλαν στο ματς - Πηγή: REUTERS / ALESSANDRO GAROFALO)

Η Μίλαν ήξερε ότι θα πρέπει να ανεβάσει το ρυθμό (που ήλεγχε η ΑΕΚ στο α μέρος) και αφού ο Λόπεζ με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή στο 52, έστειλε την μπάλα άουτ, ήταν η ώρα του Ανέστη.

2017 10 19T191316Z 749817689 RC172020FA90 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA MIL AEK

(Ικανοποιημένος ο Μανόλο Χιμένεθ από την εμφάνιση των παικτών του - Πηγή: REUTERS / ALESSANDRO GAROFALO)

Ο Έλληνας γκολκίπερ έκανε σπουδαίες επεμβάσεις σε προσπάθειες του Τσαλχάνογλου και του Κουτρόνε (τετ α τετ στο 69) και ήταν πολύ σταθερός και στα περισσότερα γεμίσματα στην περιοχή της ΑΕΚ.

2017 10 19T210706Z 1991365240 RC1C4C219A50 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA MIL AEK

(Συγχαρητήρια του Ντοναρούμα (αρ) στον Ανέστη (δ) - Πηγή: REUTERS / ALESSANDRO GAROFALO)

Και στο 80 ο Ανέστης είχε γρήγορη σκέψη σταματώντας σε ένα ακόμη τετ α τετ με τον Σούσο, που μπήκε μόνος του από θέση μέσα δεξιά στην περιοχή και έφτασε απέναντι από το τέρμα.

2017 10 19T205152Z 700016108 RC1D1FC1B990 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA MIL AEK

(Ο Μπακασέτας βοήθησε με την είσοδό του - Πηγή: REUTERS / ALESSANDRO GAROFALO)

Η ΑΕΚ είχε όμως μια ακόμη δική της σπουδαία στιγμή για γκολ, με εξαιρετικό κτύπημα φάουλ του Μπακασέτα, που απέκρουσε δύσκολα ο Ντοναρούμα στο 85. Το ματς έκλεισε με μια ακόμη σπουδαία επέμβαση του Ανέστη σε φάουλ του Τσαλχάνογλου και μια ακόμη ευκαιρία με τον Αραούχο να βλέπει το σουτ στο 95 να κοντράρει και να βγαίνει ελάχιστα κόρνερ.

Η 11άδα της ΑΕΚ: Ανέστης / Γκάλο, Βράνιες, Tζανετόπουλος, Μπακάκης, Λόπεζ / Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος (90 Γαλανόπουλος) / Χριστοδουλόπουλος (63 Αραούχο), Λιβάγια (75 Μπακασέτας).

Στο άλλο ματς του ομίλου, δύο γκολ του Γκαβράνοβιτς σε 30 λεπτά, έδωσαν ουσιαστικά το διπλό στη Ριέκα μέσα στη Βιέννη. Η Αούστρια σκόραρε στο 90 με το Φριζενμπίχλερ, αλλά δέχθηκε και 3ο γκολ αμέσως και η Κροατική ομάδα μπήκε στο παιχνίδι της πρόκρισης, καθώς μπορεί να ντουμπλάρει τις νίκες της επί της Αούστρια την επόμενη αγωνιστική.