Euroleague: 2 στα 2 ο Ολυμπιακός νικώντας την Μάλαγα στο ΣΕΦ

Νίκη στο ΣΕΦ επί της Μάλαγα για τον Ολυμπιακό EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ

Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε και το 2ο ματς στην έδρα του και κέρδισε τη Μάλαγα με 80-75, φτάνοντας τις δύο νίκες στην Euroleague μαζί με Ρεάλ Μ., Μακάμπι και Χίμκι. Οι ερυθρόλευκοι πόνταραν στην άμυνα τους, αλλά στο τέλος επέτρεψαν στην Μάλαγα να διεκδικήσει το ματς. Εκεί μίλησαν Πρίντεζης και Μάντζαρης για τους ερυθρόλευκους, που θα πάνε στο Τελ Αβίβ και θα υποδεχθούν την Χίμκι την επόμενη εβδομάδα των 2 αγώνων στη διοργάνωση.

Ο Ολυμπιακός έκανε ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα στο ματς με σούπερ άμυνα, που κράτησε για πολλή ώρα στους 4 πόντους την Μάλαγα και ξέφυγε ακόμη και με 15 πόντους (19-4) με 7 πόντους του Παπαπέτρου και τον Ρόμπερτς σε ρόλο δημιουργού.

1 4260962

(Σε ρόλο δημιουργού ο Ρόμπερτς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Με 5/8 τρίποντα και τον Τόμπσον να είναι ο σκόρερ της ομάδας, οι ερυθρόλευκοι έλεγχαν την διαφορά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, όταν το ξέσπασμα της Ισπανικής ομάδας την έφερε στο -4.

1 4260964

(Σε θέση 2 για αρκετή ώρα ο Τόμπσον - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Όμως οι ερυθρόλευκοι βρήκαν λύση στο μαρκάρισμα του Μους και του Αουγκούστιν στο γ 10λεπτο και παρότι έχασαν αρκετά αμυντικά ριμπάουντς και τα ποσοστά στο τρίποντο έπεσαν (πλέον 5/15), εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία στις βολές, αλλά και τα 3ποντα (1/8) της Μάλαγα διατηρώντας τη διαφορά γύρω στους 10 πόντους.

1 4260866

(Προσπάθεια του Σερμαντίνι - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε και με 63-48, αλλά για αρκετή ώρα μπλόκαρε από την πίεση της Μάλαγα (λάθη ακόμη και στο κατέβασμα), που με 10 πόντους του Μιροσάβλιεβιτς βρέθηκε στο -3 στα τελευταία 3 λεπτά του αγώνα. Πρίντεζης και Μάντζαρης έβαλαν σημαντικά καλάθια για το 75-68 και 78-71 αλλά η Μάλαγα μπόρεσε να μειώσει πάλι (έφτασε στο 78-74 στα 38'').

4261080

(Ο Πρίντεζης πήρε πάνω του τις τελευταίες επιθέσεις - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Το λάθος του Παπανικολάου (πάτησε γραμμή) επανέλαβε και ο Νέντοβιτς δίνοντας πάλι επίθεση στα 28'' στον Ολυμπιακό. Ο Μάντζαρης ευστόχησε σε 2 βολές, ο Νέντοβιτς σε μία και το ματς ολοκληρώθηκε με καλάθι του Πρίντεζη, που δεν μέτρησε, με σκορ 80-75.