Super League: Ισοπαλία του Παναθηναϊκού στη Λαμία με ανατροπή

Χωρις νίκη εκτός έδρας ο Παναθηναϊκός, με το 1-1 στη Λαμία EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ

Ο Παναθηναϊκός δεν ήταν καλός στο πρώτο ημίχρονο στη Λαμία και βρέθηκε πίσω στο σκορ. Κατάφερε όμως με τον Μολίνς στο φινάλε να κάνει μερική ανατροπή και τελικά να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας στην 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος Super League Σουρωτή, μία εβδομάδα πριν το "ντέρμπυ αιωνίων". Αήττητος παρέμεινε ο Λεβαδειακός με το Χ στην αναμέτρηση με τον ΠΑΣ.

Ο Παναθηναϊκός δεν ήταν καλός στο πρώτο ημίχρονο στη Λαμία, με τους μέσους του εκτός παιχνιδιού και την μπάλα να φτάνε σπάνια στον Μολίνς. Μάλιστα μέχρι το 20λεπτο, τα πολλά λάθη των «πράσινων» είχαν αφήσει τη Λαμία να ελέγχει εύκολα το ματς (έχοντας και ένα καλό σουτ του Παντελιάδη να διώχνει ο Βλαχοδήμος).

4261916

(Λουντ (αρ) και Κουρμπέλης επιτηρούν τον Μπλάζιτς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ)

Για τα επόμενα 20 λεπτά, οι «πράσινοι» κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησαν με στημένα να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για γκολ (κεφαλιά του Μολίνς η καλύτερη φάση).

Στο 37 όμως η Λαμία άνοιξε το σκορ καθώς ο Βασιλαντωνόπουλος σούταρε εκτός περιοχής, μετά από διώξιμο σε κόρνερ του Πίτι, και η μπάλα από καραμπόλα στον Κουλιμπαλί σε διώξιμο του Χουλτ, κατέληξε στα δίχτα (χρεώθηκε αυτογκόλ στο Σουηδό, που προσπάθησε να διώξει με ψαλίδι τελευταίος).

1 4261920 copy

(Τα συγχαρητήρια στον Βασιλαντωνόπουλο από τους συμπαίκτες του - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ)

Ο Παναθηναϊκός διαμαρτύρεται για φάουλ στον Κουτρουμπή στην εκτέλεση του κόρνερ, ενώ η Λαμία έκλεισε το 45λεπτο με μια καλή κεφαλιά του Όμο, που κόντραρε στο κεφάλι του Ρέις και πέρασε κόρνερ.

Με το Μουνιέ αντί του Ρέις, τον Καμπέσας αντί του Λουντ και τον Πίσπα αντί του Κολοβέτσιου (στο τελευταίο 20λεπτο), ο Ουζουνίδης έκανε όλο και πιο επιθετικό το σχήμα της ομάδας του στο β μέρος. Η Λαμία κλείστηκε στα καρέ της (είχε μόνο ένα φάουλ του Βάντερσον άουτ στο 71), αλλά ουσιαστικό τελείωμα από τους φιλοξενούμενους δεν υπήρξε, παρά μόνον γεμίσματα και από τις δύο πλευρές μέσα στην περιοχή του Παπαδόπουλου (και με τα στημένα του Χίλιεμαρκ).

4261962

(Ο Παπαδόπουλος στα πόδια του Βιγαφάνιες - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ)

Στην πρώτη κάθετη πάσα, που μπόρεσε να βγάλει ο Βιγιαφάνιες (σε ρόλο 10ριου) ο Μολίνς βρέθηκε σε θέση βολής στη γωνία της μεγάλης περιοχής και πρόλαβε την έξοδο του Παπαδόπουλου για το 1-1 στο 85.

4261968

(Ο Μολίνς (ν.8) ισοφάρισε για τον Παναθηναϊκό - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ)

Ο Σουηδός μάλιστα θα μπορούσε να γίνει ο ήρωας του Παναθηναϊκού με 2η ανατροπή (μετά το ματς με την ΑΕΛ), αλλά η εξαιρετική κίνηση του και το τελείωμα στις καθυστερήσεις δε βρήκε στόχο, καθώς η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Αήττητος ο Λεβαδειακός

Στη Λιβαδειά ο ΠΑΣ άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, που ήταν μοιρασμένο, από κακή εκτίμηση του τερματοφύλακα Επασί σε σουτ του Κόντε.

18621042

(Ο σκόρερ του ΠΑΣ Κόντε (αρ.) μονομαχεί με το Λεονάρντο - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΠΡΑΓΙΑΝΝΗΣ)

Ο Λεβαδειακός δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια και με το Γιακουμάκη, που μπήκε αλλαγή, ισοφάρισε λίγο μετά την ώρα και παρέμεινε αήττητος στο πρωτάθλημα. Ο ΠΑΣ διαμαρτύρεται για την ακύρωση του γκολ του Μαυροπάνου στο 73 (καταλογίστηκε φάουλ του Τζημόπουλου στον Μητρόπουλο).

18621038

(Ο Γιακουμάκης με την μπάλα μόλις έχει ισοφαρίσει για το Λεβαδειακό - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΠΡΑΓΙΑΝΝΗΣ)

Στην Κέρκυρα η τοπική ομάδα πήρε τη 2η νίκη της στο πρωτάθλημα, καθώς ο Παναιτωλικός δεν μετουσίωσε σε γκολ την κατοχή της μπάλας.

18623250

(Οι παίκτες της Κέρκυρας πανηγυρίζουν το γκολ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΚΑΤΑΠΟΔΗΣ)

Ο ΑΟΚ με πάθος στο β μέρος σκόραρε στο 79 με το Νούνες, που είχε μπει αλλαγή και κράτησε το πολύτιμο για αυτή τρίποντο.