Basket Champions League: Ήττα για την ΑΕΚ από την Μπάνβιτ (vid)

2η εντός έδρας ήττα για την ΑΕΚ στην Ευρώπη EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ

Η ΑΕΚ γνώρισε 2η ήττα στην έδρα της για την 3η αγωνιστική του Basket Champions League, με 74-70 από την Τουρκική Μπάνβιτ, που πέτυχε τη 2η νίκη της. Στις 21.30 ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει την Ορλαντίνα στην Ιταλία με στόχο την πρώτη του νίκη και αύριο ο Άρης υποδέχεται τη Γαλλική Ναντέρ (19.30).

Τα πολύ κακά ποσοστά στην επίθεση (21/47 2π, 16/23 βολές και μόλις 4/14 3π) ήταν αυτά που κόστισαν στην ΑΕΚ, η οποία έμεινε στο 1-2 και «πέταξε» στα σκουπίδια τη μεγάλη νίκη επί της Βενέτσια, αλλά και την ελπιδοφόρα εμφάνιση του Μάνι Χάρις (19π. , 4 ασσίστ αλλά και 3 λάθη και 2 χαμένα λέι απ).

4265193

(Θετικό ντεμπούτο του Μάνι Χάρις - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Η ΑΕΚ βρέθηκε να κυνηγά από το πρώτο λεπτό του αγώνα την Μπάνβιτ, που χτυπούσε στοχευμένα στην ρακέτα του Δικέφαλου, είτε με τους ψηλούς της (Βίντμαρ και Κούλιγκ) είτε με συνεργασίες (ολοκλήρωσε το 20λεπτο με 13 ασσίστ!) και στο αμυντικό τρανζίσιον του Δικέφαλου.

Αντίθετα η ΑΕΚ είχε μικρή δημιουργία (5 ασσίστ) και έπαιρνε σκορ κυρίως από τα σουτ, με την προσθήκη του Μάνι Χάρις στην ομάδα να την βοηθά (8 πόντους στο α ημίχρονο). Δυο φορές βρέθηκε σε απόσταση βολής (24-25 και 32-34) στο β 10λεπτο, αλλά η άμυνα της την πρόδωσε.

Η διαφορά παρέμεινε σταθερή και στο γ 10λεπτο με την ΑΕΚ αρχικά να κτυπά μέσα από το καλάθι, και στη συνέχεια με τον Χάρις σε ηγετικό ρόλο (σκοραρίσματος και δημιουργίας όμως), αλλά την Μπάνβιτ να βρίσκει καθοριστικά μακρινά σουτ. Η μικρή διαφορά στα ποσοστά διπόντων και τριπόντων υπέρ της Τουρκικής ομάδας ήταν αυτή που την κρατούσε μπροστά στο σκορ.

4265019

(Προσπάθεια του Μαυροειδή με τον Βίντμαρ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Ένα επιθετικό μπλακ-άουτ 3.30 λεπτών στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου εκτόξευσε τη διαφορά στο +15 για την Μπάνβιτ (50-65) με την ΑΕΚ να υποχρεώνεται να κυνηγά μια ακόμη ανατροπή, όπως με τη Βενέτσια.

4265252

(Κακή εμφάνιση από τον Γκριν - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Πλησίασε στους 3 πόντους (68-71 1.07 πριν το τέλος) με τον Γκριν να χάνει λέι-απ μετά από καλή άμυνα και στο καλάθι (70-72 στα 27’’), αλλά ο Όντουμ ψύχραιμος διαμόρφωσε το τελικό 70-74.

Τα 10λεπτα: 16-23, 33-38 (17-15), 50-55 (17-17), 70-74 (20-19)

Την επόμενη αγωνιστική η ΑΕΚ παίζει πάλι στο ΟΑΚΑ (Τετάρτη 1/11, 19.30) με την Πολωνική Ρόζα Ράντομ.