Basket Champions League: Πρώτη νίκη για τον ΠΑΟΚ (vid)

Πρώτη νίκη του ΠΑΟΚ στο Basket Champions League ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ έπαιξε καλή άμυνα και ήταν ψύχραιμος στο τέλος στις βολές και έφυγε με τη νίκη 63-58 από την έδρα της Κάπο ντ Ορλάντο για την 3η αγωνιστική του Basket Champions League. Νωρίτερα η ΑΕΚ έχασε από την Μπάνβιτ, ενώ ο Άρης παίζει αύριο Τετάρτη με τη Ναντέρ (19.30).

Και οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στις πρώτες δύο περιόδους, με τους γηπεδούχους όμως να μην βρίσκουν επαφή με το καλάθι και από την καλή άμυνα του ΠΑΟΚ (7 πόντους στο πρώτο 10λεπτο και 12 στο δεύτερο…).

18561364

(Με όπλο την άμυνα του ο ΠΑΟΚ του Ηλία Παπαθεοδώρου έφυγε με τη νίκη από την Ιταλία - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / PIXEL / ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΑΡΜΠΑΡΟΥΣΗΣ)

Χωρίς ο ΠΑΟΚ να είναι καλύτερος, έλεγξε τα ριμπάουντς και ήταν σταθερά εύστοχος από τις βολές, κάτι που του επέτρεψε να διατηρήσει ένα προβάδισμα ασφαλείας.

Σταδιακά η Ιταλική ομάδα άρχισε να ανεβάζει το σκορ στο β μέρος και έκανε το ματς ντέρμπυ στο φινάλε μειώνοντας στο καλάθι 58-60, στο τελευταίο λεπτό. Ο Ντίλαρντ έκανε κακή επίθεση, αλλά ο Δικέφαλος έβγαλε άμυνα στα 13’’.

18608898

(Κορυφαίος παίκτης του ΠΑΟΚ στην Ιταλία ο Τζόουνς - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / PIXEL / ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΑΡΜΠΑΡΟΥΣΗΣ)

Ο Τζόουνς με 2 στις 2 και 1 στις 2 βολές στο φινάλε επιβεβαίωσε ότι ήταν ο καλύτερος του ΠΑΟΚ στο ματς (17 π., 11 ριμπ. και 3 ασσίστ) και έδωσε την πολύτιμη πρώτη νίκη στον ΠΑΟΚ.

Τα 10λεπτα: 7-18, 19-32 (12-14), 38-49 (19-17), 58-63 (20-14)

Επόμενο ματς του ΠΑΟΚ με τη Γαλλική Σαλόν εκτός έδρας 31/10 (21.30)

(Δείτε εδώ την πλήρη εικόνα στους 4 ομίλους)