Basket Champions League: 2η νίκη του Άρη στη διοργάνωση (vid)

Twitter / @BasketChampionsLeague

Ο Άρης πήρε τη 2η νίκη στο Basket Champions League με το 70-62 επί της Ναντέρ στο Αλεξάνδρειο, παρότι στο ξεκίνημα του β ημιχρόνου επέτρεψε στην αντίπαλό του να ξαναμπεί στο ματς. Στο EuroCup γυναικών ο Ολυμπιακός γνώρισε την πρώτη του ήττα, εντός έδρας από τη Ρίγα με 72-78.

Νίκη από την άμυνα

Ο Άρης του Παναγιώτη Γιαννάκη έχει τον χαρακτήρα του προπονητή του. Μαχητικός, δεν εγκαταλείπει κανένα παιχνίδι και αναζητά τη νίκη μέσα από την πιεστική του άμυνα.

4266400

(Οδηγίες από τον Παναγιώτη Γιαννάκη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / MOTION TEAM)

Το ίδιο συνέβη και στην αναμέτρηση με τη Ναντέρ, που κρίθηκε στο β ημίχρονο. Μέχρι εκεί ο Άρης έφτασε μπροστά στο σκορ με ένα καταπληκτικό β 10λεπτο, όταν και έβαλε 30 πόντους.

4266440

(Καλάθι του Βασιλόπουλου - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / MOTION TEAM)

Βγαίνοντας από τα αποδυτήρια, ο Άρης δεν είχε καλές επιλογές στην επίθεση του, βάζοντας μόλις 8 πόντους και επιτρέποντας στη Ναντέρ να περάσει και μπροστά στο σκορ (48-51).

Όμως οι φωνές του Γιαννάκη έφεραν αποτέλεσμα και με αμυντική προσήλωση «καθάρισε» το ματς στο τέλος. Κορυφαίος παίκτης του Άρη ήταν ο Τσαϊρέλης με 15 πόντους και 6 ριμπάουντς.

4266393

(Κορυφαίος ο Τσαϊρέλης - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / MOTION TEAM)

Τα 10λεπτα: 16-17, 46-36 (30-19), 54-53 (8-17), 70-62 (16-9)

Την επόμενη αγωνιστική ο Άρης θα υποδεχθεί τη Γερμανική Τέλεκομ Βόννη (Τρίτη 31/10 19.30)

(Δείτε εδώ την πλήρη εικόνα στους 4 ομίλους)

1η ήττα του Ολυμπιακού στο EuroCup γυναικών

Στο ντέρμπυ κορυφής του πρώτου ομίλου στο EuroCup γυναικών η Ρίγα από τη Λεττονία υποχρέωσε τον Ολυμπιακό στην πρώτη του ήττα με 78-72 στον Πειραιά.

4266351

(Προσπάθεια της Χατζηνικολάου - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Τα κορίτσια της Ελένης Καπογιάννη με τη νίκη στην πρεμιέρα επί της Χορζόφ (69-50) και τον θρίαμβο στην Τουρκία με 53-70 επί της Μπεσίκτας, δεν είχαν αυτή τη φορά απάντηση στη Λεττονική ομάδα, που προηγήθηκε από νωρίς.

Η μεγάλη ευστοχία πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. (11/23), η εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας (25 ασίστ) και τα εννέα παραπάνω ριμπάουντ που μάζεψε η Ρίγα έκριναν την αναμέτρηση.

4266380

(Πρώτη σκόρερ η Άντερσον για τον Ολυμπιακό - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Ο Ολυμπιακός πλησίασε στο καλάθι (72-74 στα 27’’), όμως η Ρίγα με 8 στα 8 από τις βολές στα τελευταία καθοριστικά λεπτά πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 39-38, 57-61, 72-78