Κύπελλο Ελλάδας: Φινάλε της 2ης αγωνιστικής με εκπλήξεις, 7 γκολ η ΑΕΚ

Ο ΟΦΗ κέρδισε τον Πλατανιά στη 2η αγωνιστική του Κυπέλλου Ελλάδας EUROKINISSI SPORTS / ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ

Η τελευταία ημέρα της 2ης αγωνιστικής του Κυπέλλου Ελλάδας μας χάρισε και τις πρώτες εκπλήξεις από τις ομάδες της Football League (μέχρι εχθές είχαν χάσει όλες), που διεκδικούν πλέον την πρόκριση στους 16. Ο ΟΦΗ νίκησε τον Πλατανιά στο Ηράκλειο και τα Τρίκαλα κράτησαν στο 1-1 τον πρωτοπόρο της Super League Ατρόμητο. Ο Κισσαμικός έχασε στην Τρίπολη αλλά δυσκόλεψε τον Αστέρα, ενώ η ΑΕΚ έκανε το σκορ της αγωνιστικής με το 7-0 στη Λάρισα επί του Απόλλωνα, που την έστειλε στην επόμενη φάση.

Στο ντέρμπυ της Κρήτης ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος στο α ημίχρονο. Προηγήθηκε στην πρώτη φάση του με τον Χαντί, ενώ είχε και δοκάρι με τον Ορτέγκα στο 24. Οι Χανιώτες άγγιξαν την ισοφάριση στις καθυστερήσεις με τον γκολκίπερ Στρέζο να σταματά σε τετ α τετ τον Παπανικολάου.

4267175

(Ο Χαντί πέτυχε το γκολ της νίκης του ΟΦΗ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ)

Στο β μέρος η ομάδα, που έχασε καλύτερες ευκαιρίες ήταν ο ΟΦΗ, που «βλέπει» πλέον πρόκριση αν δεν χάσει στο τελευταίο ματς από τον Απόλλωνα. Ο Πλατανιάς θα πάρει στα χαρτιά το τελευταίο ματς με τον Ηρακλή και θα περιμένιει το αποτέλεσμα από το Ηράκλειο (νίκη του Απόλλωνα στο Ηράκλειο με 1-0 θα φέρει μπαράζ των τριών ομάδων, που θα ισοβαθμούν απόλυτα).

4267171

(Προσπάθεια του φορ του ΟΦΗ Κουσκουνά - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ)

Τα Τρίκαλα παραμένουν στο παιχνίδι της πρόκρισης στον 4ο όμιλο με την ισοπαλία 1-1 με τον πρωτοπόρο της Super League Ατρόμητο. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έκαναν αρκετές φάσεις στα καρέ του Μίρκοβιτς, αλλά το γκολ ήρθε στο ξεκίνημα του β μέρους με τον Καρασαλίδη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

18641009

(Στον τραυματία Σιαλμά αφιέρωσαν το γκολ οι συμπαίκτες του στα Τρίκαλα - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΒΑΪΟΣ ΧΑΣΙΑΛΗΣ)

Ο Ατρόμητος ανέβασε στροφές, αλλά βρήκε απέναντι του τον γκολκίπερ Αποστολίδη, που νικήθηκε μόνον μία φορά από ωραίο συνδυασμό Μπαστακού, Ντάουντα και ασσίστ στον Μανούσο. Τα Τρίκαλα αν δεν χάσουν στο τελευταίο ματς με την Κέρκυρα θα πάρουν το ένα από τα δύο εισιτήρια.

18641271

(Το γκολ του Μανούσου (κ) δεν έφτανε στον Ατρόμητο - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΒΑΪΟΣ ΧΑΣΙΑΛΗΣ)

Στον 5ο όμιλο ο Κισσαμικός πήγε να «πετάξει» εκτός του Αστέρα Τρίπολης καθώς προηγήθηκε με πέναλτυ του Ξυδά, αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα παρά μόνο για 4 λεπτά, καθώς ο Τριανταφυλόπουλος ισοφάρισε.

4267050

(Ο Ξυδάς με πέναλτυ ανοίγει το σκορ στην Τρίπολη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ)

Ο Δουβίκας διαμόρφωσε το τελικό 2-1, αλλά η Κρητική ομάδα είχε και άλλες φάσεις στην προσπάθεια της να πάρει έστω το βαθμό της ισοπαλίας.

4267055

(Ο Τριανταφυλλόπουλος ισοφάρισε γρήγορα για τον Αστέρα - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ)

Προπόνηση με 7 γκολ η ΑΕΚ

Σαρωτική ήταν η ΑΕΚ στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας. Αυτός που την πλήρωσε ήταν ο Απόλλων Λάρισας (με αρκετούς αναπληρωματικούς), που βρέθηκε να μετρά 5 γκολ στην εστία του στα πρώτα 45 λεπτά.

Ο Μπακεσέτας παίζοντας στη θέση του, πίσω από τον Αραούχο είχε κέφια σερβίροντας δύο γκολ με κόρνερ (Τζανετόπουλος, Αϊντάρεβιτς), ένα με ασσίστ στο Χριστοδουλόπουλο και σκοράροντας ένα ακόμη, ενώ και ο Λάζαρος πέτυχε και 2ο τέρμα.

4267351

(Εκρηκτικό δίδυμο Χριστοδουλόπουλου (αρ)-Μπακασέτα (δ) για την ΑΕΚ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΠΑΤΖΙΟΛΑΣ)

Στο 2ο ημίχρονο το ενδιαφέρον για την ΑΕΚ επικεντρώθηκε στο αν θα σκόραρε ο Αραούχο, που έκανε τελικά το 0-6 (ασσίστ ο Χριστοδουλόπουλος). Επέστρεψε για 30 λεπτά σε αγωνιστική δράση ο Γιακουμάκης, ενώ ο Τρίστασον έβαλε το πρώτο του γκολ με την ΑΕΚ διαμορφώνοντας το τελικό 0-7.

4267400

(Ο Αραούχο εκτελεί για το 0-6 της ΑΕΚ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΠΑΤΖΙΟΛΑΣ)

Η ΑΕΚ σφράγισε την πρόκριση μετά τους Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ, ενώ η 2η θέση του 3ου ομίλου θα κριθεί στο Απόλλων Λ.-Λαμία της τελευταίας αγωνιστικής.

Κύπελλο Ελλάδας – Πέμπτη 26/10

Τρίκαλα-Ατρόμητος 1-1 (52 αυτ. Καρασαλίδης / 75 Μανούσος)
Αστέρας Τρ.-Κισσαμικός 2-1 (44 Τριανταφυλλόπουλος, 64 Δουβίκας / 40 πεν. Ξυδάς)
ΟΦΗ-Πλατανιάς 1-0 (9 Χαντί)
Απόλλων Λαρ.-ΑΕΚ 0-7 (19 Τζανετόπουλος, 22, 42 Χριστοδουλόπουλος, 36 Αϊντάρεβιτς, 40 Μπακασέτας, 51 Αραούχο, 79 Τρίστασον)

Η βαθμολογία: ΟΦΗ 6, Πλατανιάς 3, Απόλλων 3, Ηρακλής 0

*Ο Ηρακλής αποσύρθηκε από τη διοργάνωση και οι ομάδες κερδίζουν άνευ αγώνα τις αναμετρήσεις.