Euroleague: Κέρδισε και τη Χίμκι ο Ολυμπιακός στο ντέρμπυ κορυφής (vid)

Μιλουτίνοφ και Πρίντεζης οδήγησαν στη νίκη τον Ολυμπιακό EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ

Με εκπληκτικό δίδυμο Πρίντεζη-Μιλουτίνοφ, πολυφωνία στην επίθεση και σπουδαία άμυνα στο β ημίχρονο ο Ολυμπιακός κέρδισε 92-75 τη Χίμκι για την 4η αγωνιστική της EuroLeague. Οι ερυθρόλευκοι θα είναι μαζί με τη Ρεάλ Μαδρίτης, που κέρδισε τη Ζαλγκίρις οι μόνες ομάδες με 4 στα 4 στη διοργάνωση.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με καλή άμυνα απέναντι στην Χίμκι και προβάδισμα 10-2, αλλά σταδιακά τα σουτ της Ρωσικής ομάδας από μακριά άρχισαν να βρίσκουν στόχο και ο Σβεντ έφτασε γρήγορα τους 9 πόντους, μειώνοντας στο καλάθι.

1 4267580

(Παπανικολάου και Σβεντ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Τη σκυτάλη στο ξεκίνημα του β 10λεπτου πήρε ο Ρόμπινσον (ο Σβεντ ήταν στον πάγκο) και η Χίμκι πέρασε μπροστά 27-30. Ο Σφαιρόπουλος έβαλε τις φωνές στο τάιμ άουτ και ο Ολυμπιακός επέστρεψε με σερί 18-6 και μια διαφορά 9 πόντων στο φινάλε του ημιχρόνου, με πλουραλισμό στην επίθεση του.

1 4267601

(Εξαιρετικός στην επίθεση ο Ολυμπιακός - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Στο γ δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έβαλε τις βάσεις για να κερδίσει το ματς εκτοξεύοντας τη διαφορά και στο +21 (74-53). Ο Παπανικολάου κράτησε εκτός ματς τον Σβεντ (σκόραρε 2 βολές) και στην επίθεση ο Μιλουτίνοφ με 16 πόντους και 100% ευστοχία και ο Πρίντεζης με 14 έδωσαν το σύνθημα.

1 4267535

(Σκέπασε τα καλάθια ο Μιλουτίνοφ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Η διαφορά δεν έπεσε μέχρι το 37, και μόνον στο τέλος Σβεντ και Ρόμπινσον απλά βελτίωσαν τα στατιστικά τους με πόντους, που δεν «πλήγωσαν» καθόλου τον Ολυμπιακό, που υποχρέωσε τη Χίμκι στην πρώτη της ήττα και συνεχίζει ό ίδιος αήττητος, πριν το ταξίδι στη Βαρκελώνη.

4267688

(Η άμυνα έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Τα 10λεπτα: 22-20, 49-40 (27-20), 74-55 (25-15), 92-75 (18-20)

Κορυφή για Ρεάλ και Ολυμπιακό

Με τον Ντόντσιτς να έχει και πάλι κέφια (28 πόντοι, 9 ριμπ. και 4 ασσ.) η Ρεάλ πέρασε άνετα από το Κάουνας και έκανε το 4 στα 4 (όπως ο Ολυμπιακός), ενώ ο Ερυθρός Αστέρας γύρισε το ματς με την Μακάμπι (39-49 στο ημίχρονο) και με τη δύναμη της έδρας έφτασε στη 2η νίκη του.