Premier League: Στο κυνήγι της Σίτυ η Γιουνάιτεντ

Η Γιουνάιτεντ κέρδισε στο ντέρμπυ την Τότεναμ Reuters / Andrew Yates

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν η νικήτρια στο ντέρμπυ της 10ης αγωνιστικής του Αγγλικού πρωταθλήματος με ένα γκολ του Μαρσιάλ στο τέλος της αναμέτρησης με την Τότεναμ. Η ομάδα του Μουρίνιο παραμένει έτσι σε απόσταση βολής από τη συμπολίτισσα Σίτυ, που κέρδισε και εκτός έδρας τη Γουέστ Μπρομ με 3-2.

Μετά την απρόσμενη ήττα από τη Χάντερσφιλντ την περασμένη αγωνιστική, η Γιουνάιτεντ δεν είχε περιθώριο για άλλη απώλεια, ώστε να μην ξεφύγει στη βαθμολογία η Σίτυ του Γκουαρντιόλα.

Η Τότεναμ που διέλυσε τη Λίβερπουλ πήγε στο Όλντ Τράφορντ χωρίς τον τραυματία Χάρι Κέιν αλλά με φιλοδοξίες να προσπεράσει την αντίπαλο της στη βαθμολογία. Τελικά το ματς είχε λίγες φάσεις και δράση στο τελευταίο 10λεπτο.

2017 10 28T131010Z 636015463 RC1D52034D40 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND MUN TOT

(Η χαμένη ευκαιρία του Ντέλε Άλι για την Τότεναμ - Πηγή: Reuters/Andrew Yates)

Αρχικά η Τότεναμ πλησίασε το γκολ με την έξυπνη μεταβίβαση του Έρικσεν στην πλάτη της άμυνας και τον Ντέλε Άλι με προβολή να μην βρίσκει καλά την μπάλα και να την βγάζει άουτ.

2017 10 28T131143Z 1036807743 RC185AEF4710 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND MUN TOT

(Η κεφαλιά του Λουκάκου στο δοκάρι της Τότεναμ - Πηγή: Reuters/Andrew Yates)

Ακολούθησε στο 80 η κεφαλιά του Λουκάκου στη ρίζα του κάθετου δοκαριού του Λιορίς, όμως ένα λεπτό μετά ο Βέλγος φορ νίκησε τους συμπαίκτες του στην εθνική στον αέρα και ο Μαρσιάλ που είχε μπει αλλαγή, με ταχύτητα βρέθηκε απέναντι στο Γάλλο γκολκίπερ και πέτυχε το 1-0, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

2017 10 28T131312Z 575348413 RC1FEC7C08F0 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND MUN TOT

(Ο Μαρσιάλ προλαβαίνει τον Φερτόνχεν και κάνει το 1-0 για τη Γιουνάιτεντ - Πηγή: Action Images via Reuters/Jason Cairnduff)

Λίγο μετά η Σίτυ του Γκουαρντιόλα πέρασε από την έδρα της Γουέστ Μπρομ με 3-2, αφού προηγήθηκε με 3-1 στο 64 από το γκολ του Στέρλινγκ και απλά ο Φίλιπς στις καθυστερήσεις έδωσε δραματικό τόνο στο ματς.

2017 10 28T153547Z 1332836489 RC1FEFD7DBC0 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND WBA MCI

(Το 3ο γκολ της Σίτυ από τον Στέρλινγκ - Πηγή: Reuters/Darren Staples

Η Γιουνάιτεντ παρέμεινε 2η με 23 βαθμούς, 5 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Σίτυ (28). Επίσης η Τότεναμ είναι σταθερά 3η με 20 βαθμούς, ενώ η Άρσεναλ και η Τσέλσι με τις νίκες τους είναι στους 19.

2017 10 28T132508Z 1541209760 RC1355418A40 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND MUN TOT

(Μουρίνιο (πλάτη) και Ποκετίνο στο τέλος του αγώνα - Πηγή: Reuters/Andrew Yates)

Αγγλικό πρωτάθλημα – 10η αγωνιστική

Μάντσεστερ Γ.-Τότεναμ 1-0 (81 Μαρσιάλ)
Άρσεναλ-Σουόνσι 2-1 (51 Κολάσινατς, 58 Ράμσεϊ / 22 Κλούκας)
Κρίσταλ Π.-Γουέστ Χαμ 2-2 (50 πεν. Μιλιβόγιεβιτς, 90 Ζαχά / 31 Τσιτσαρίτο, 43 Αγιέ)
Λίβερπουλ-Χάντερσφιλντ 3-0 (50 Στάριτζ, 58 Φιρμίνο, 75 Βαϊνάλντουμ)
Γουότφορντ-Στόουκ Σ. 0-1 (16 Φλέτσερ)
Γουέστ Μπρομ-Μάντσεστερ Σίτυ 2-3 (13 Ροντρίγκεζ, 90 Φίλιπς / 10 Σανέ, 15 Φερναντίνιο, 64 Στέρλινγκ)
Μπόρνμουθ-Τσέλσι 0-1 (51 Αζάρ)