F1: Παγκόσμιος πρωταθλητής ο Χάμιλτον, νίκη Φερστάπεν στο Μεξικό (vids)

Παγκόσμιος πρωταθλητής στη F1 για το 2017 ο Λιούις Χάμιλτον REUTERS/Henry Romero

Μπορεί ο Μαξ Φερστάπεν να ήταν ο νικητής στο Μεξικό, όμως ο Λιούις Χάμιλτον πανηγύρισε την κατάκτηση του 4ου παγκόσμιου τίτλου στην καριέρα του και ας μην ανέβηκε στο βάθρο! Η επεισοδιακή εκκίνηση καθόρισε και την τύχη του 18ου αγώνα της Formula 1.

Όπως και στη Σιγκαπούρη, η συνύπαρξη Φέτελ (1) και Φερστάπεν (2) στη γραμμή εκκίνησης αποδείχθηκε επεισοδιακή. Ο Γερμανός οδηγός έφυγε μπροστά, όμως η Red Bull του Ολλανδού μπόρεσε να τον προσπεράσει με μια ανεπαίσθητη επαφή.

2017 10 29T192459Z 1092352443 RC1CD9F3AC00 RTRMADP 3 MOTOR F1 MEXICO

(Η επεισοδιακή εκκίνηση στο Μεξικό - Πηγή:REUTERS/Edgard Garrido)

2017 10 29T193759Z 883418311 RC1A5DAA1620 RTRMADP 3 MOTOR F1 MEXICO

(Ο Φερστάπεν προσπερνά τον Φέτελ - Πηγή: REUTERS/Henry Romero)

Κάπου εκεί μπήκε στην εξίσωση από τη θέση 3 ο Χάμιλτον που προσπάθησε με τη Mercedes να εκμεταλλευτεί την κατάσταση. Ο πίσω δεξιά τροχός του βρήκε το εμπρός μέρος της Ferrari του Φέτελ και κλάταρε.

2017 10 29T192234Z 2080502281 RC121F90A010 RTRMADP 3 MOTOR F1 MEXICO

(Ο Χάμιλτον επιχειρεί να προσπεράσει - Πηγή: REUTERS/Henry Romero)

Ο Φερστάπεν ξεχύθηκε μπροστά και δεν κοίταξε πίσω του ποτέ στον αγώνα. Ο Μπότας τον ακολούθησε (τερμάτισε 2ος) και οι διεκδικητές του τίτλου οδηγήθηκαν στα πιτς. Ο Φέτελ πολύ πιο γρήγορα, άλλαξε το εμπρός κομμάτι του μονοθεσίου του και βγήκε 18ος.

Ο Χάμιλτον με «λάστιχο» έβαλε soft γόμα ώστε να μην ξανακάνει πιτ στοπ και βγήκε 20ος. Πλέον το θέμα ήταν αν ο Φέτελ θα μπορούσε να ανεβεί στη 2η θέση, αφού σε κάθε άλλη περίπτωση, ο Χάμιλτον κατακτούσε τον τίτλο, αρκεί να τερμάτιζε.

2017 10 29T203107Z 1552616666 RC1CE9BAC720 RTRMADP 3 MOTOR F1 MEXICO

(Κυνήγησε να ανεβεί στην κατάταξη ρισκάροντας ο Λιούις Χάμιλτον - Πηγή: REUTERS/Edgard Garrido)

Όπερ και εγένετο, αφού μέσα από τις διάφορες αλλαγές ελαστικών, κερδισμένος ήταν ουσιαστικά ο Ραϊκόνεν, που βρέθηκε κάποια στιγμή 3ος (και έμεινε εκεί). Ο Χάμιλτον πάντως κυνήγησε την καλύτερη δυνατή θέση ρισκάροντας μια προσπέραση στον Φερνάντο Αλόνσο (με επαφή!) δύο γύρους πριν την καρό σημαία.

Ο Χάμιλτον με την 9η θέση έφτασε τους 333 βαθμούς, αλλά με διαφορά από τον 4ο στον αγώνα Φέτελ (277), που δεν καλύπτεται στους δύο τελευταίους αγώνες. Ο Βρετανός οδηγός ήταν πολύ συγκινημένος στις πρώτες του δηλώσεις.

2017 10 29T210945Z 1104448765 RC17302FCEC0 RTRMADP 3 MOTOR F1 MEXICO

(Ο Χάμιλτον πανηγυρίζει πάνω στο μονοθέσιό του - Πηγή: REUTERS/Henry Romero)

Αυτός είναι ο 4ος τίτλος του Λιούις Χάμιλτον (2008, 2014, 2015, 2017) που επιστρέφει στην κορυφή μετά την επικράτηση πέρυσι του Νίκο Ρόσμπεργκ. Φτάνει μάλιστα τους Φέτελ και Προστ στις 4 κατακτήσεις. 5 έχει ο Φάντζιο και 7 ο αξεπέραστος Σουμάχερ.

Επίσης είναι ο πιο επιτυχημένος Βρετανός οδηγός στην ιστορία της Φόρμουλα, αφήνοντας τον Τζάκι Στιούαρτ στις 3 κατακτήσεις και τους Γκράχαμ Χιλ και Τζιμ Κλαρκ στις 2.

2017 10 29T211513Z 735787112 RC17BC6871F0 RTRMADP 3 MOTOR F1 MEXICO

(Κορυφαίος Βρετανός οδηγός ο Χάμιλτον - Πηγή: REUTERS/Edgard Garrido)

Πλέον μένουν 2 αγώνες με την μάχη πάντως της 2ης θέσης του παγκόσμιου πρωταθλήματος να φουντώνει (ο Μπότας είναι στους 262 βαθμούς, 15 πίσω από τον Φέτελ): 12/11 στη Βραζιλία και 26/11 φινάλε στο Αμπού Ντάμπι.

2017 10 29T210732Z 588511501 RC112E965500 RTRMADP 3 MOTOR F1 MEXICO

(Μπότας (αρ.), Φερστάπεν (κ.) και Ραϊκόνεν (δ) στο βάθρο των νικητών - Πηγή: REUTERS/Henry Romero)