Super League: Επανήλθε στη 2η θέση ο ΠΑΟΚ με νίκη επί του Αστέρα Τρ.

Εύκολη νίκη του ΠΑΟΚ επί του Αστέρα Τρίπολης στην Τούμπα EUROKINISSI SPORTS / MOTION TEAM

Ο ΠΑΟΚ δεν είχε πρόβλημα να κερδίσει στην άδεια Τούμπα και τον Αστέρα Τρίπολης με 2-0 (5 στα 5 παρά την τιμωρία του) και να επιστρέψει στη 2η θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας στην τελευταία θέση την ομάδα της Αρκαδίας (μαζί με τον Πλατανιά στους 6 βαθμούς). Με τον Ατρόμητο πρώτο στους 19 βαθμούς, το ντέρμπυ Δικεφάλων (ΑΕΚ με 17 και ΠΑΟΚ με 18 βαθμούς) αποκτά έξτρα ενδιαφέρον για την μάχη του πρωταθλήματος Super League Σουρωτή.

Το α ημίχρονο ανήκει αποκλειστικά στον ΠΑΟΚ, με τον προπονητή του Αστέρα να επιλέγει την παθητική άμυνα μπροστά από την εστία του Αθανασιάδη, όπως συνηθίζουν οι περισσότερες ομάδες.

4272186

(Ο Αθανασιάδης σταματά τον Ελ Καντουρί - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / MOTION TEAM)

Οι γρήγορες πρώτες ευκαιρίες του Ελ Καντουρί στο 10λεπτο ήταν το προοίμιο της πίεσης του Δικέφαλου, που επιβραβεύτηκε με δύο μακρινά σουτ του Μαουρίσιο μέσα σε 4 λεπτά (το 2ο από εξαιρετικό συνδυασμό και τελείωμα στο γάμα στης εστίας) στο δίκαιο 2-0 για τον ΠΑΟΚ.

4272403

(Η μπάλα καταλήγει στη γωνία του Αθανασιάδη για το 2-0 του ΠΑΟΚ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / MOTION TEAM)

Ο Αστέρας προσπάθησε να αντιδράσει κάπως στο ξεκίνημα του β μέρους έχοντας 3 τελικές προσπάθειες (έναντι 1 στο α 45λεπτο) και ένα καταπληκτικό κτύπημα φάουλ του Κυριακόπουλου από πλάγια δεξιά, να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι στο 56.

4272400

(Ο Μαουρίσιο πανηγυρίζει με "πιπίλα" τα δύο γκολ που πέτυχε - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / MOTION TEAM)

Ο ΠΑΟΚ πίεσε και για 3ο γκολ (και ίσως να το σημείωσε με την μπάλα στο 58 να περνά τη γραμμή σε προσπάθεια του Πέλκα), ενώ ο Αστέρας παρότι έπαιξε και με δύο επιθετικούς (Μανιά-Δουβίκα στο τέλος) δεν πέτυχε κάτι παραπάνω (πέρα από το να βελτιώσει τη στατιστική του εικόνα).

Ο ΠΑΟΚ πλησίασε στον πόντο τον Ατρόμητο (υποδέχεται το Σάββατο τον Πανιώνιο) και «κατεβαίνει» ως 2ος για το ντέρμπυ με την 3η της βαθμολογίας ΑΕΚ την επόμενη Κυριακή.