Euroleague: Πρώτη ήττα του Ολυμπιακού στη διοργάνωση από την Μπαρτσελόνα (vids)

EUROKINISSI SPORTS

Με μια απογοητευτική εμφάνιση στην επίθεση και πάρα πολλά λάθη, ο Ολυμπιακός γνώρισε την πρώτη του ήττα στην 5η αγωνιστική της EuroLeague με 73-51 από την Μπαρτσελόνα, χωρίς οι μπλαουγκράνα να κάνουν μια εξαιρετική εμφάνιση. Πλέον δεν υπάρχει αήττητη ομάδα στη διοργάνωση, ενώ την ερχόμενη Παρασκευή υπάρχει το "ντέρμπυ αιωνίων" με τον Παναθηναϊκό Superfoods στο ΣΕΦ. Αίσθηση προκάλεσε η διαμαρτυρία των Καταλανών οπαδών στο ξεκίνημα του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με πολύ καλή άμυνα στο πρώτο 10λεπτο, που κράτησε για 4 λεπτά χωρίς καλάθι την Μπαρτσελόνα. Όμως ήταν άστοχος από μέση και μακρινή απόσταση και μόνο με κοντινές προσπάθειες σκόραρε, ενώ και ο Ρόμπερτς είχε κακές επιλογές (δημιουργικά και εκτελεστικά).

1 4276448

(Επιθετική δυστοκία για τον Ολυμπιακό στο α ημίχρονο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Δύο επιθετικά φάουλ στο τέλος της περιόδου επέτρεψαν στην Μπαρτσελόνα να ισοφαρίσει, μέσα σε μια περίεργη ατμόσφαιρα καθώς για 5 λεπτά οι οπαδοί των μπλαουγκράνα έκαναν «σιωπηλή διαμαρτυρία» και στα επόμενα 5 λεπτά δε σταμάτησαν να φωνάζουν υπέρ της ανεξαρτησίας της Καταλονίας και «ελευθερία» κρατώντας σημαίες στα χέρια τους.

1 4276453

(Σε "πολιτική" συγκέντρωση μετέτρεψαν τον αγώνα οι Καταλάνοί οπαδοί - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να μην είναι συγκεντρωμένος στην επίθεση (χωρίς παίκτη σημείο αναφοράς και «τραβηγμένες» προσπάθειες με μόλις 5 ασσίστ), με πολύ χαμηλά ποσοστά και 11 λάθη (!), που επέτρεψαν στη Μπαρτσελόνα να πάρει μια μικρή διαφορά 7 πόντων.

Αυτή μάλιστα θα ήταν μεγαλύτερη αν και οι «μπλαουγκράνα» δεν είχαν 9 λάθη και επίσης χαμηλά ποσοστά.

1 4276444

(Ο Ρόμπερτς έκανε τα 3 από τα 11 λάθη του Ολυμπιακού στο α μέρος - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Παρότι οι ερυθρόλευκοι μπήκαν συγκεντρωμένοι από τα αποδυτήρια και ισοφάρισαν σε 32-32, είδαν το 35-34 να γίνεται 45-34 με ένα ακόμη μπλακ-αουτ στην επίθεση. Τα λάθη συνεχίστηκαν (έφτασαν τα 16) ακόμη και στην επαναφορά, τα ποσοστά ήταν κάκιστα και μόνον η είσοδος του Τολιόπουλου έφερε μια μίνι αντίδραση για το 45-41, πριν οι μπλαουγκράνα ξεφύγουν και πάλι.

1 4276464

(Με δυσκολία τα καλάθια και στο γ 10λεπτο για τον Ολυμπιακό - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Οι ερυθρόλευκοι δεν έβγαλαν αντίδραση και η διαφορά εκτοξεύθηκε και στο +20 (68-48) με την Μπαρτσελόνα να σταματά το σερί 5 ηττών και να φτάνει στο 2-3. Μπορεί βαθμολογικά για τον Ολυμπιακό να μη λέει κάτι η ήττα, καθώς παρέμεινε στην κορυφή με 4-1 (μαζί με Ρεάλ Μ., ΤΣΣΚΑ M. Και Χίμκι, όμως η εικόνα του πρέπει να προβλημάτισε το προπονητικό τημ: 21 λάθη (6 ο Ρόμπερτς, 4 ο Μακλίν, 3 ο Μάντζαρης), 2/15 3ποντα (!) από Τολιόπουλο και Ρόμπερτς, 15/34 2ποντα, 15/23 βολές…Οι 51 πόντοι ισοφάρισαν την χειρότερη επιθετική επίοδοση της ομάδας, μετά το 81-51 στο Μιλάνο από την Αρμάνι στις 9/1/2014.

Τα 10λεπτα: 14-14, 32-26 (18-12), 49-41 (17-15), 73-51 (24-10).