Super League: Ο Πανιώνιος σταμάτησε το σερί νικών του αήττητου Ατρόμητου

"Ιστορική" για τον Ατρόμητο ισοπαλία με τον Πανιώνιο EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN

Ο Ατρόμητος παρέμεινε αήττητος για 10ο ματς, ξεπερνώντας το σερί της ομάδας του Δώνη, αλλά δεν μπόρεσε να συνεχίσει τις νίκες του (5). Ο Πανιώνιος έμεινε αλώβητος στο Περιστέρι μετά την ισοπαλία 0-0 για τη 10η αγωνιστική και ο Ατρόμητος θα περιμένει το αποτέλεσμα του ντέρμπυ ΑΕΚ (17 β.)-ΠΑΟΚ(18 β.) για να δει αν θα παραμείνει στην κορυφή της Super League Σουρωτή.

Το πρώτο 45λεπτο ήταν χορταστικό με τον Ατρόμητο να έχει 11 τελικές (7 εντός εστίας) αφήνοντας λίγο περισσότερο την μπάλα στον Πανιώνιο. Το δοκάρι στην κεφαλιά του Ουάρντα στο 10 και η εκπληκτική απόκρουση του Κότνικ στο σουτ του Ντιγκινί στο 22 (στις καλύτερες από τις ευκαιρίες) κράτησαν το μηδέν.

4276802

(Ασταμάτητος στο α μέρος ο Ουάρντα - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Το ίδιο όμως έκανε και ο Γιαννιώτης για 8ο συνεχές ματς (720 λεπτά, 6ος στην ιστορία του Ελληνικού πρωταθλήματος), διαφυλάσσοντας την εστία του Ατρόμητου και στο τετ α τετ με τον Μασούρα στο 39.

4276888

(Αντίδραση του Μανούσου υπό το βλέμμα του Μασούρα - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Στο 2ο ημίχρονο ο Πανιώνιος έκλεισε τις γραμμές του και δεν επέτρεψε τόσες ευκαιρίες στον Ατρόμητο, ενώ μετά την είσοδο του Λάμπρου στο 65 είχε και την καλύτερη ευκαιρία του σε σουτ του Βλάχου να περνά από τη συμβολή των δοκαριών.

4276924

(Σπουδαίες επεμβάσεις σε ένα ακόμη ματς για τον Κότνικ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Το ματς έκλεισε με μια ακόμη σπουδαία επέμβαση του Κότνικ σε «κεραυνό» του Μανούσου και μια κεφαλιά του Ουάρντα άουτ. Ο Ατρόμητος έφτασε τους 20 βαθμούς και θα πέσει από την κορυφή, μόνο με νίκη του ΠΑΟΚ, ενώ ο Πανιώνιος πήγε στους 15.

4276959

(Γιαννιώτης και Σιώπης (χωρίς φανέλα) συμπάικτες πέρυσι, τα λένε στο τέλος του ματς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Η Ξάνθη άλωσε το Αγρίνιο

Δύο γρήγορα γκολ του Μπρίτο (στο 3 και στο 8) ουσιαστικά «τελείωσαν» νωρίς το ματς του Παναιτωλικού με την Ξάνθη. Οι φιλοξενούμενοι με εξαιρετική αμυντική λειτουργία κράτησαν μακριά τους Αγρινιώτες, ενώ ο Γιέντρισεκ έβαλε και 3ο γκολ πριν το ημίχρονο.

4276597 copy

(Μπρίτο (αρ) και Γιέντρισεκ (δ.) οι σκόρερς της Ξάνθης - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΡΒΙΣΗΣ)

Ο Παναιτωλικός βελτίωσε την εικόνα του κάπως στο β μέρος, αλλά απλά κατάφερε να μειώσει στο τέλος του αγώνα με τον Μάζουρεκ. Ο Παναιτωλικός σε 5 ματς στο γήπεδο του έχει μόνο μία νίκη (με τον Παναθηναϊκό) και 2 ήττες και 2 ισοπαλίες μένοντας στους 9 βαθμούς, ενώ η Ξάνθη πήγε στους 13.

4276790

(Διαμαρτυρία των οργανωμένων του Παναιτωλικού στο τέλος του αγώνα - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΡΒΙΣΗΣ)

Μάλιστα στο τέλος του αγώνα οι οργανωμένοι του Παναιτωλικού ζήτησαν εξηγήσεις από τους παίκτες της ομάδας.