Basket Champions League: Ήττες για ΑΕΚ και Άρη (vid)

Basketball Champions League

Δεν εξελίσσεται καλά η διοργάνωση του Basket Champions League για τις Ελληνικές ομάδες. Ο Άρης έχασε στην Τουρκία από την Μπεσίκτας με μεγάλη διαφορά και η ΑΕΚ στη Γαλλία από τη Στρασμπούρ στην τελευταία φάση. Αμφότερες παραμένουν στις 2 μόλις νίκες μετά από 5 αγώνες. Την Τετάρτη (19.30) ο ΠΑΟΚ θα προσπαθήσει να κάνει και αυτός τη 2η νίκη του, υποδεχόμενος την κάτοχο του τροπαίου Τενερίφη.

Ήττα στο φινάλε για ΑΕΚ

Το σκωτσέζικο ντους των οπαδών της ΑΕΚ συνεχίστηκε και στη Γαλλία, στην αναμέτρηση με τη Στρασμπούρ, λίγες ώρες μετά την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

1 4251792

(Ήττα στην τελευταία επίθεση για την ΑΕΚ στη Γαλλία - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Με πρόβλημα στην άμυνα πάνω στους Ράιτ (τελείωσε με 26 π.) και Λόγκαν (20 π.) και κακά ποσοστά στα σουτ από μακριά (2/13 3π. μέχρι το 30), η Ένωση βρέθηκε και στο -16 από τη Στρασμπούρ και έμοιαζε να χάνει από νωρίς το παιχνίδι.

Με αντεπίθεση στο β ημίχρονο και μεγάλα καλάθια στο δ 10λεπτο από τους Σάκοτα (4 τρίποντα και 19π.) και Γκριν (3 τρίποντα και 18 π.) η ΑΕΚ πέρασε μπροστά 69-68 (σερί 12-0), ενώ κατάφερε να ισοφαρίσει και 78-78. Ο Ράιτ ανέλαβε την τελευταία επίθεση 22’’, ευστόχησε σε δίποντο παίρνοντας και φάουλ, και ουσιαστικά «σημαδεύοντας» σίδερο δεν επέτρεψε στη ΑΕΚ να κάνει έστω και επίθεση 2.7’’.

Το τελικό 80-78 φέρνει την ΑΕΚ με ρεκόρ 2-3 να υποδέχεται την Τετάρτη 15/11 (21.30) την Ολύμπια Λουμπλιάνας (1-4).

(Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά)

Τον «σκότωσε» από το τρίποντο

Παρά το καλό του ξεκίνημα στο ματς (15-22 στο δεκάλεπτο) ο Άρης δεν είχε απάντηση στην ευστοχία της Μπεσίκτας (15/30 3ποντα και ποσοστά 15%) και τελικά γνώρισε βαριά ήττα με 83-61, από την Τουρκική ομάδα, που συνεχίζει στην κορυφή του ομίλου (4-1).

Ο Αθηναίου ήταν ο καλύτερος παίκτης του Άρη, που θα υποδεχθεί την Αβελίνο την Τρίτη 14/11 (19.30)