EuroLeague: Ο Παναθηναϊκός Superfoods κέρδισε και πάλι στο ΣΕΦ τον Ολυμπιακό (vids)

3η σερί εκτός έδρας νίκη του Παναθηναϊκού Superfoods επί του Ολυμπιακού ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / GEORGIA PANAGOPOULOU

Σπουδαία νίκη του Παναθηναϊκού Superfoods επί του Ολυμπιακού μέσα στο ΣΕΦ με 70-62 για την 6η αγωνιστική της EuroLeague, που τον έφερε σε ρεκόρ 3-3 και τους ερυθρόλευκους πλέον στο 4-2. Οι "πράσινοι" πέτυχαν να ανακόψουν το παιχνίδι σε transition του Ολυμπιακού, και προστάτευσαν το καλάθι τους από τους ψηλούς του αντιπάλου τους. Την ώρα που το "τριφύλλι" βρήκε πόντους και από τους ρολίστες του (Λεκαβίτσιους και Γκέιμπριελ), οι γηπεδούχοι ήταν πολύ κακοί και άστοχοι (15/37 2π. και 6/23 3π. με τα 3 από αυτά να είναι του Στρέλνιεκς).

Ο Παναθηναϊκός Superfoods ξεκίνησε με σερί 11-2 μέσα στο ΣΕΦ εκμεταλλευόμενος την χαλαρή άμυνα του Ολυμπιακού και στην αστοχία των ερυθρόλευκων στην επίθεση.

18703941

(Ο Σίνγκλετον κράτησε στο 1 πόντο τον Πρίντεχη στο α μέρος - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / GEORGIA PANAGOPOULOU)

Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν τα ποσοστά τους και έκαναν εκείνοι σερί 10-2 (12-13 το σκορ) και πιέζοντας παραπάνω στην άμυνα κατάφεραν να προσπεράσουν στο σκορ, με τους «πράσινους» να έχουν κακές επιλογές στις τελευταίες επιθέσεις τους.

18703940

(Προσπάθεια του Λοτζέσκι - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / GEORGIA PANAGOPOULOU)

Ίδια εικόνα στην εκκίνηση και του β δεκαλέπτου, με σερί 9-0 (17-25) από τους φιλοξενούμενους και τον Ολυμπιακό να απαντά μετά από 3.30 λεπτά χωρίς πόντο και να πλησιάζει στο 22-25.

Αυτή τη φορά οι «πράσινοι» αντέδρασαν καλύτερα και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ. Πέτυχαν να ελέγξουν για 20 λεπτά τα ριμπάουντς και να μην επιτρέψουν παιχνίδι κοντά στο καλάθι τους, και είχαν καλύτερη ευστοχία στα 2ποντα - 31 % / 55 % - (και οι δύο ομάδες πέτυχαν από 4 τρίποντα σε 12 προσπάθειες).

Το σημείο που εκμεταλλεύτηκε ο Ολυμπιακός ήταν οι πόντοι στον αιφνιδιασμό μετά από πίεση στην άμυνα (λίγοι πάντως), ενώ τα δύο φάουλ για Γκιστ, Σίνγκλετον και Βουγιούκα ήταν επίσης ένα πρόβλημα για τον Πασκουάλ.

18703953

(Ο σχεδιασμός του Πασκουάλ βγήκε στο πρώτο ημίχρονο - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / GEORGIA PANAGOPOULOU)

Μετά το 30-38 στο ξεκίνημα του β μέρους, ανέλαβε δράση ο Στρέλνιεκς (18 π.) καθώς βγήκε με 3ο φάουλ ο Γκιστ και ο Παναθηναϊκός Superfoods πήγε σε ατομικές προσπάθειες, χωρίς δημιουργία (μόλις 5 ασσίστ) με τον Καλάθη στον πάγκο (ο Λεκαβίτσιους αρχικά εμφανίστηκε αγχωμένος).

18703939

(Ο Καλάθης έμεινε πολλή ώρα στον πάγκο και ο Λεκαβίτσιους τον αντικατέστησε επάξια - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / GEORGIA PANAGOPOULOU)

Οι «πράσινοι» εκτέλεσαν μόλις την 2η και 3η βολή τους στο ματς και ο Ολυμπιακός κατάφερε να περάσει 47-44. Όμως ένα απίθανο κάρφωμα του Γκέιμπριελ (ίσως και η φάση της αγωνιστικής) και ένα απίστευτο τρίποντο του Ρίβερς (που άρχισε να βρίσκει ρυθμό) έφερε και πάλι μπροστά τους φιλοξενούμενους, που συνέχισαν με ένα εκπληκτικό σερί.

Με τους Πρίντεζη-Μιλουτίνοφ απενεργοποιημένους, Ρόμπερτς και Τόμπσον κακούς και τον Μακλίν μέτριο, έμεινε ο Παπαπέτρου να προσπαθεί, όταν οι «πράσινοι» έκλεισαν τον Στρέλνιεκς. Οι «πράσινοι» σταθερά διατήρησαν το προβάδισμα (54-66) στο δ 10λεπτο με το Λεκαβίτσιους να ανεβάζει στροφές σε δημιουργία και εκτέλεση (11 από τους 14 συνολικά πόντους του).

18703947

(Ο Σφαιρόπουλος είδε βασικούς του παίκτες να είναι πολύ κακοί στο ματς - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / GEORGIA PANAGOPOULOU)

Ο Παναθηναϊκός Superfoods έπαιξε με τον χρόνο και έφυγε με τη νίκη από το ΣΕΦ. Είναι η 4η συνεχόμενη στα ντέρμπυ "αιωνίων", 3η σερί στο ΣΕΦ και πρώτη σε επίπεδο EuroLeague (5o ματς). Μερίδα οπαδών του Ολυμπιακού αποδοκίμασαν στο τέλος του ματς (παίκτες και το Γιάννη Σφαιρόπουλο) και φώναξαν ρυθμικά το όνομα του Μίλαν Τόμιτς. Μικρή ένταση υπήρξε και στα επίσημα του ΣΕΦ με κάποιους φιλάθλους επίσης να διαμαρτύρονται.

Λεκαβίτσιους, Γκέιμπριελ Γκιστ και Ρίβερς ήταν οι καθοριστικοί για τους νικητές, ενώ Στρέλνιεκς και Παπαπέτρου διασώθηκαν για τους Πειραιώτες.

Τα 10λεπτα: 17-16, 30-35 (13-19), 47-49 (17-14), 62-70 (15-21)

Τα άλλα ματς

Τη νίκη της βραδιάς πέτυχε η Χίμκι με 91-90 την Μπασκόνια, απρότι στο ημίχρονο έχανε με 10 πόντους. Στο φινάλε του αγώνα προηγήθηκε με 91-87 και εξασφάλισε έτσι το 5-1 στη διοργάνωση.

18703796

(Κορυφή για τη Χίμκι του Σβεντ και του Μπαρτζώκα - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MAXIM SHIPENKOV)

Μαζί της είναι μόνον η ΤΣΣΚΑ Μ. ενώ Φενέρ, που έκανε περίπατο στη Γερμανία, πήγε στο 4-2 μαζί με τη Ρεάλ Μ. και τη Μακάμπι. Την επόμενη εβδομάδα υπάρχει και πάλι «διπλή αγωνιστική».