ΠΚ 2018: Η Σουηδία νίκησε 1-0 την Ιταλία με γκολ του Γιόχανσον

Ο Γιάκομπ Γιόχανσον (ν.13) της ΑΕΚ πέτυχε το γκολ της νίκης της Σουηδίας επί της Ιταλίας ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / PONTUS LUNDAHL

Ο μέσος της ΑΕΚ Γιάκομπ Γιόχανσον μπήκε αλλαγή και σκόραρε το μοναδικό τέρμα της πρώτης αναμέτρησης της Σουηδίας με την Ιταλία για τα μπαράζ του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018. Η «σκουάντρα ατζούρα» απειλείται πλέον με αποκλεισμό από μουντιάλ μετά από 60 χρόνια!

Η αναμέτρηση στη Σόλνα ήταν γεμάτη ένταση, με τον Μάρκους Μπεργκ να παίρνει κίτρινη μόλις στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης. Η Ιταλία δεν είχε καλή δημιουργία (πλην του Βεράτι, που όμως θα λείψει από τη ρεβάνς αφού συμπλήρωσε κάρτες).

18704302

(Προσπάθεια του Μπεργκ με Κιελίνι και Μπουφόν - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / ANDERS WIKLUND)

Στο 57 ο Γιάκομπ Γιόχανσον μπήκε αλλαγή στη θέση του Έκνταλ και 4 λεπτά αργότερα με σουτ κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Μπουφόν για το 1-0 που ήταν και το τελικό ματς.

18704369

(Ο Γιόχανσον (ν.13) σκοράρει για την Σουηδία - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / ANDERS WIKLUND)

Τελευταία φορά, που η Ιταλία απουσίασε από μουντιάλ ήταν το 1958 στη Σουηδία…

Τα μπαράζ των Ηπείρων

Αυτή την ώρα ξεκίνησε το πρώτο Διηπειρωτικό μπαράζ ανάμεσα στις Ονδούρες και την Αυστραλία, ενώ αργότερα η Νέα Ζηλανδία θα αντιμετωπίσει το Περού.

18704003

(Αυστηρά μέτρα ασφαλείας για το Ονδούρες-Αυστραλία - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / GUSTAVO AMADOR)

Και η Σενεγάλη στο μουντιάλ

Η Σενεγάλη έγινε η 4η ομάδα (και συνολικά 24η) από την Αφρική (Τυνησία, Νιγηρία και Αίγυπτος οι άλλες τρεις), που εξασφάλισε μία αγωνιστική πριν το φινάλε της προκριματικής φάσης στην Αφρική, την παρουσία της στα τελικά του μουντιάλ.

Με γκολ του Σακό και αυτογκόλ του Μκίζε κέρδισε 2-0 εκτός έδρας τη Ν. Αφρική και έφτασε τους 11 βαθμούς με Μπουρκίνα Φάσο και Κάπο Βέρντε στους 6. Η Ν. Αφρική έμεινε στους 4 και έπρεπε να κερδίσει και σήμερα και στην τελευταία αγωνιστική στην έδρα της Σενεγάλης για να προκριθεί εκείνη.

2017 11 10T192400Z 1898428317 RC1667D2D420 RTRMADP 3 SOCCER WORLDCUP ZAF SEN

(Οι απνηγυρισμοί των παικτών της Σενεγάλης - Πηγή: REUTERS / SIPHIWE SIBEKO)

Μένει μία θέση από τον γ όμιλο με την Ακτή Ελεφαντοστού (8 π.) να υποδέχεται το απόγευμα του Σαββάτου (19.30) το Μαρόκο (9π.), που με ισοπαλία (και ασφαλώς νίκη) θα πάρει το 5ο και τελευταίο εισιτήριο.

Διεθνή φιλικά

Πολλά και σημαντικά φιλικά παιχνίδια έγιναν το βράδυ της Παρασκευής σε όλο τον κόσμο. Στο πιο σημαντικό Αγγλία και Γερμανία έμειναν στο 0-0 στο Γουέμπλεϊ.

18704014

(Μνημείο πεσόντων μπροστά από το άγαλαμ του Μπόμπι Μουρ στο Γουέμπλεϊ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / FACUNDO ARRIZABALAGA)

Περισσότερο όμως από το αποτέλεσμα, σημασία είχε η ενέργεια και των δύο χωρών να τιμήσουν τους νεκρούς των δύο Π.Πολέμων φορώντας μαύρο περιβραχιόνιο και κρατώντας ενός λεπτού σιγή.

18704350

(Μαύρα περιβραχιόνια και ενός λεπτού σιγή από Άγγλους και Γερμανούς διεθνείς - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / NEIL HALL)

Η Γαλλία κέρδισε 2-0 την Ουαλία (Γκριεζμάν και Ζιρού τα γκολ) και η Βραζιλία την Ιαπωνία 3-1 εκτός έδρας (Νεϊμάρ, Γκαμπριέλ Ζεσούς και Μαρσέλο τα γκολ της σελεσάο).