EuroLeague: Σούπερ επιθετικός Παναθηναϊκός Superfoods και εύκολη νίκη με Χίμκι (vid)

Αντετοκούνμπο (αρ.) και Ντένμον (δ.) έδωσαν τον τόνο σε άμυνα και επίθεση EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ

Με εκπληκτική ευστοχία από το τρίποντο (17/27 με 7 από τον Ντένμον) και ενέργεια στην άμυνα (με σούπερ Αντετοκούνμπο), που αφόπλισε τα ατού της Χίμκι, ο Παναθηναϊκός Superfoods κέρδισε πειστικά (93-67) τη Ρωσική ομάδα για την 7η αγωνιστική της EuroLeague, φτάνοντας το ρεκόρ του σε 4-3 (η Χίμκι υποχώρησε στο 5-2). Νίκη και για τον Άρη στο Basket Champions League με 59-56 επί της Αβελίνο.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods ξεκίνησε εντυπωσιακά στο παιχνίδι, με άμυνα που αφόπλισε τη Χίμκι και την υποχρέωσε σε 6 γρήγορα λάθη και μπροστάρη το Θανάση Αντετοκούνμπο, που κράτησε δίχως πόντο τον Σβεντ, ενώ ο ίδιος είχε 5 πόντους (1/2 3π.).

18719740

(Προσπάθεια του Καλάθη με αντίπαλο το Ζάιτσεφ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / GEORGIA PANAGOPOULOU)

Όταν συμπλήρωσε 2 φάουλ έδωσε τη θέση του στον Ντένμον, που έκανε εκπληκτική εμφάνιση στην επίθεση με 11 πόντους και 3/3 3π. και τους «πράσινους» με εκπληκτική ευστοχία από μακριά (6/9 3π.) να φτάνουν και στο +14 (22-8). Η Ρωσική ομάδα με κάποια μπασίματα μπόρεσε να μειώσει στους 10 πόντους.

18719746

(Ο λοτζέσκι πέτυχε 1 από τα 6 τρίποντα της ομάδας του στο α μέρος - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / GEORGIA PANAGOPOULOU)

Ο Ντένμον συνέχισε όμως να είναι ασταμάτητος (14 π. με 4/5 3π και 1/2 2π.) με τη διαφορά και πάλι στο +14 (34-20) για τον Παναθηναϊκό Superfoods. Για ένα μικρό διάστημα, η Ρωσική ομάδα βρήκε κάποιες λύσεις, μειώνοντας προσωρινά σε 35-36.

18719754

(Εκπληκτικός ο Ντένμον στο α ημίχρονο - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / GEORGIA PANAGOPOULOU)

Η επιστροφή του Αντετοκούνμπο «έσφιξε» πάλι την άμυνα και οι γηπεδούχοι πήγαν με τη μέγιστη διαφορά στα αποδυτήρια (+19). Η Χίμκι είχε 3/11 βολές, μόλις 2 τρίποντα και τα ατού της Σβεντ (4 π.), Ρόμπινσον (3 π.) και Τόμας (0 π.) εγκλωβισμένους στην επίθεση.

Η «ραψωδία» τρίποντων συνεχίστηκε με 2/2 και από το Σίνγκλετον και τον Ντένμον να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό (20 π.) και τη διαφορά να εκτοξεύεται και στο +26 (57-31). Οι παίκτες του Πσκουάλ χαλάρωσαν λίγο, με τη Χίμκι να μειώνει στους 18, αλλά και πάλι την ανέβασαν πάνω από τους 20. Οι «πράσινοι» είχαν 12 τρίποντα, την ώρα που ο αντίπαλος του έχανε ακόμη και καρφώματα.

4289054

("Ανέβασαν" στροφές στο β μέρος Καλάθης, Γκιστ και Σίνγκλετον - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Το φινάλε του παιχνιδιού εξελίχθηκε σε διαγωνισμό τριπόντων, αφού οι «πράσινοι» ολοκλήρωσαν με 17 (!) εύστοχα. Ο Ντένμον που είχε 7/9 3π. και 24 πόντους, ο Αντετοκούνμπο με 9 πόντους και εξαιρετική άμυνα και το double double του Καλάθη με 11 πόντους και 11 (!) ασσίστς ήταν τα στατιστικά, που ξεχωρίζουν.

4289106

(Και ο Κάρλος Ζέκα (κ.) στο κλειστό του ΟΑΚΑ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Τα 10λεπτα: 26-16, 46-27 (20-11), 72-49 (26-22), 93-65 (21-16)

(Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα)

Στα άλλα ματς της βραδιάς η Εφές έκανε και 2η εκτός έδρας νίκη, καθώς μετά τη Βαρκελώνη, έφυγε νικήτρια και από το Τελ Αβίβ με 92-72 (31 πόντους ο Μακόλουμ με 8 τρίποντα), για το 2-5 και περιμένει τον Παναθηναϊκό Superfoods.

Συντριβή για τη Ρεάλ Μαδρίτης από τη Μπασκόνια με 105-75, καθώς οι απουσίες λόγω τραυματισμών έχουν αποδιοργανώσει τους Μαδριλένους που έχαναν 36-17 στο 10λεπτο και 64-44 στο ημίχρονο.

Τέλος η Ζαλγκίρις πήρε μεγάλη νίκη στην παράταση από τη Μάλαγα με καλάθι του Ολανόβας στην εκπνοή για το 83-85, ενώ η ισπανική ομάδα ήταν εκείνη, που είχε ισοφαρίσει σε 72-72 στην κανονική διάρκεια με δίποντο του Μακάλουμ.

Basket Champions League, νίκη για τον Άρη

Παρότι ο Άρης δεν ήταν και πάλι καλός επιθετικά, μένοντας κάτω από τους 60 πόντους, κατάφερε να κερδίσει την Ιταλική Αβελίνο στο Αλεξάνδρειο με 59-56 και έφτασε το ρεκόρ του σε 3-3 στη Basket Champions League.

4289027

(Σημαντική νίκη για τον Άρη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / MOTION TEAM)

Η Αβελίνο με τον Ντιαγιέ να τελειώνει συνεχώς τις φάσεις πάνω από την στεφάνη, έφτασε στο +7 (40-47) στο 33', όμως στη συνέχεια οι «κίτρινοι» αντέδρασαν με τους Μπελ (16 π.) και Βασιλόπουλο (15 π.) να είναι πρώτοι στο σκοράρισμα.

4289011

(Πολυτιμότερος του Άρη σε άμυνα και επίθεση ο Βασιλόπουλος - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / MOTION TEAM)

Στο φινάλε του αγώνα μίλησε ο Αθηναίου, που ήταν δίχως πόντο στο 20λεπτο, όμως πέτυχε 9 καθοριστικούς στο τέλος και ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το 59-56, 15’’ πριν το τέλος. Ο Άρης έπαιξε "καθαρή" την τελευταία του άμυνα, παρότι είχε να δώσει φάουλ (επιλογή του Γιαννάκη, όπως είπε στη Σ/Τ ο κόουτς των "κιτρίνων"), αλλά στην προσπάθεια του Ριτς και το μαρκάρισμα του από τον Βασιλόπουλο, οι διαιτητές δεν έδειξαν φάουλ (διαμαρτυρήθηκαν οι Ιταλοί).

4289035

(Ο Αθηναίου έβαλε τους καθοριστικούς πόντους στο φινάλε - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / MOTION TEAM)

Τα 10λεπτα: 12-12, 25-27, 39-44, 59-56

Επόμενος αγώνας για τον Άρη είναι την Τρίτη 5/12 εκτός έδρας με την Οστάνδη. Αύριο Τετάρτη (15/11) παίζουν Νεπτούνας-ΠΑΟΚ (19.00) και ΑΕΚ-Ολύμπια Λιουμπλιάνας (21.30).