Μπαράζ ΠΚ 2018: Και η Δανία στα τελικά με «πάρτυ» στο Δουβλίνο

Και η Δανία στα τελικά του Μουντιάλ 2018 ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / FRIEDEMANN VOGEL

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κρίστιαν Έρικσεν (3 γκολ) η Δανία συμπλήρωσε τις ομάδες της Ευρώπης, που θα αγωνιστούν στα τελικά του Μουντιάλ του 2018, με εμφατική εκτός έδρας νίκη 5-1 επί της Δημοκρατίας της Ιρλανδίας. Από τα διεθνή φιλικά της ημέρας ξεχωρίζει η ήττα της Αργεντινής από τη Νιγηρία 4-2 με τη φημολογία να θέλει τον Αγκουέρο να λιποθυμάει στα αποδυτήρια.

Το ξεκίνημα του αγώνα στο Δουβλίνο ήταν ιδανικό για την Ιρλανδία, που εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος του Γιόργκενσεν και άνοιξε νωρίς το σκορ επί της Δανίας με τον Ντάφι, μετά το 0-0 στην Κοπεγχάγη.

18719823

(Ο Ντάφι ανοίγει το σκορ για το ΕΙΡΕ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / AIDAN CRAWLEY)

Λίγο πριν το ημίωρο, ο Σίστο με εντυπωσιακή ενέργεια ετοίμασε την ισοφάριση για τον Κρίστενσεν και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Έρικσεν.

18720095

(Ο Έρικσεν σκοράρει ένα από τα τρία του γκολ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / AIDAN CRAWLEY)

Ο μεσοεπιθετικός της Τότεναμ έφτασε τα 11 γκολ στην προκριματική φάση και με χατ-τρικ οδήγησε την ομάδα του στα τελικά του μουντιάλ της Ρωσίας, ολοκληρώνοντας τις θέσεις της Ευρώπης. Το πέναλτυ του Μπέντνερ στο 90 έδωσε πανηγυρικό τόνο στην πρόκριση.

18720066

(Πανηγυρική πρόκριση της Δανίας επί του ΕΙΡΕ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / AIDAN CRAWLEY)

Απομένουν πλέον τα δύο Διηπειρωτικά μπαράζ για να κλείσουν οι 32 θέσεις για τη Ρωσία.

Ιταλία-Σουηδία 0-0
ΕΪΡΕ-Δανία 1-5 (6 Ντάφι / 29 Κρίστενσεν, 32, 63, 74 Έρικσεν, 90 πεν. Μπέντνερ)

Οι 30 ομάδες του μουντιάλ

Ρωσία (διοργανώτρια). Από την Ευρώπη: Γαλλία, Πορτογαλία, Γερμανία, Σερβία, Πολωνία, Αγγλία, Ισπανία, Βέλγιο, Ισλανδία, Ελβετία, Κροατία, Σουηδία, Δανία. Από την Ασία: Ιράν, Ιαπωνία, Νότιος Κορέα, Σαουδική Αραβία. Από τη Ν. Αμερική: Βραζιλία, Ουρουγουάη, Αργεντινή και Κολομβία. Από Β.Κ. Αμερική και Καραϊβική: Μεξικό, Κόστα Ρίκα, Παναμάς. Και από Αφρική: Τυνησία, Νιγηρία, Μαρόκο, Σενεγάλη και Αίγυπτος.

Ήττα για Αργεντινή, στο νοσοκομείο ο Αγκουέρο

Η ήττα της Αργεντινής από τη Νιγηρία στο Κράσνονταρ, ήταν το σημαντικότερο αποτέλεσμα από τα διεθνή φιλικά της ημέρας. Με το Μέσι να μην αγωνίζεται, και το Ντιμπάλα στη θέση του, η Αργεντινή (με αρκετές ακόμη αλλαγές) προηγήθηκε 2-1 στο ημίχρονο (27 Μπανέγκα, 36 Αγκουέρο / 45 Ιχεανάτσο).

18719167

(Ο Αγκουέρο σκόραρε, αλλά στο ημίχρονο ένιωσε αδιαθεσία - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / YURI KOCHETKOV)

Στο ημίχρονο ο Αγκουέρο ένιωσε αδιαθεσία και μεταφέρθηκε σε νοσοκομείο του Κράσνονταρ για περεταίρω εξετάσεις, με τη φημολογία ότι λιποθύμησε να κάνει το γύρο του Διαδικτύου. Η Μάντσεστερ Σίτυ διέψευσε κάτι τέτοιο και έκανε λόγο για προληπτικές εξετάσεις και τον παίκτη να επιστρέφει κανονικά στην Αγγλία.

Μέσα στην αναστάτωση που δημιουργήθηκε, η Νιγηρία έβαλε 3 γκολ στο β 45λεπτο (52, 73 Ιβόμπι, 54 Ιντόγου) και πήρε μια σπουδαία νίκη με 4-2.

18719609

(Σπουδαία νίκη για τη Νιγηρία - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / YURI KOCHETKOV)

Μεγάλη νίκη άγγιξε η Γαλλία μέσα στην Κολωνία επί της Γερμανίας με δύο γκολ από τον Λακαζέτ (33 και 71), ενώ ενδιάμεσα ο Βέρνερ είχε ισοφαρίσει για τους Γερμανούς.

18720090

(Δύο γκολ ο Λακαζέτ για τους τρικολόρ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / SASCHA STEINBACH)

Στο 90 ο Στιντλ διατήρησε για 21ο αγώνα το αήττητο σερί, με 16 νίκες και 5 ισοπαλίες, για το συγκρότημα του Λεβ, που είχε χάσει για τελευταία φορά από τη Γαλλία στις 7/7/16, στον ημιτελικό του EURO 2016 (0-2).

18720196

(Αήττητοι παρέμειναν οι Γερμανοί - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / SASCHA STEINBACH)

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε και το ντέρμπυ της Αγγλίας με τη Βραζιλία και το Γκάρεθ Σάουθγκέιτ να συνεχίζει να παρατάσσει την άμυνα της εθνικής Αγγλίας με 3 στόπερ, που της δίνει πολύ καλή αμυντική λειτουργία.

18719947

(Ο Στόουνς μαρκάρει το Νεϊμάρ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / ANDY RAIN)

Οι διοργανωτές Ρώσοι πέτυχαν να αναδειχθούν ισόπαλοι 3-3 με την Ισπανία, που προηγήθηκε δύο φορές 2-0 και 3-2 με δύο εύστοχα πέναλτυ του Ράμος (35, 54 ενώ ο Ζόρντι Άλμπα είχε ανοίξει το σκορ στο 9).

18719905

(Οι παίκτες της Ισπανίας πανηγυρίζουν σε γκολ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / ANATOLY MALTSEV)

Ο Σμολόφ ήταν αυτός που έκανε το 3-3 στο 70 (είχε μειώσει σε 2-1 στο 41) ενώ ο Μίραντσουκ στο 51 είχε φέρει στα ίσια το ματς για πρώτη φορά με 2-2.

Τέλος η Κολομβία κέρδισε εύκολα 4-0 την Κίνα με τον εξτρέμ του Ολυμπιακού Φελίπε Πάρντο να ανοίγει το σκορ.