EuroLeague: Άνετη νίκη του Ολυμπιακού με τον Ερυθρό Αστέρα και κορυφή (vids)

Εύκολη νίκη του Ολυμπιακού επί του Ερυθρού Αστέρα EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN

Εύκολο βράδυ για τον Ολυμπιακό, που κέρδισε άνετα τον Ερυθρό Αστέρα 85-59 στο ΣΕΦ για την 8η αγωνιστική της EuroLeague. Οι ερυθρόλευκοι με τη νίκη τους ανέβηκαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 6-2 (μαζί με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που έχασε από τη Φενέρ σε ένα καταπληκτικό ματς). Μελανό σημείο τα επεισόδια εκτός ΣΕΦ, με ρίψη δακρυγόνων, που προκάλεσαν 5λεπτη διακοπή του αγώνα στη γ περίοδο.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με εξαιρετική άμυνα (κράτησε μακριά από το σκορ τον Ροτσέστι) και καλές επιλογές και δημιουργία (10 ασσ. στο 20λεπτο, με 4 του Στρέλνιεκς) στην επίθεση (7 πόντους ο Μιλουτίνοφ) χτίζοντας μια διαφορά 9 πόντων από τον Ερυθρό Αστέρα.

18734366

(Διαδοχικά καρφώματα του Μιλουτόνοφ στο καλάθι του Ερυθρού Αστέρα - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / GEORGIA PANAGOPOULOU)

Ο Ρότσεστι με 3ποντο στο φινάλε της α περιόδου βρήκε ρυθμό και έδωσε πόντους στη Σερβική ομάδα (μαζί με τα τρίποντα του Άντιτς), που πλησίασε δύο φορές στο -3 (22-19 και 28-25).

18734365

(Ο Ρότσεστι προσπάθησε να ξαναβάλει στο ματς τον Ερυθρό Αστέρα - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / GEORGIA PANAGOPOULOU)

Όμως ο Ολυμπιακός είχε απάντηση με πλουραλισμό στην επίθεση του, καθώς στην εξίσωση μπήκαν και οι Ρόμπερτς-Μακλίν, διατηρώντας την "πρωτοπορία ασφαλείας" των ερυθρόλευκων στα πρώτα 20 λεπτά.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε με ευκολία να διατηρεί στη γ περίοδο μια διψήφια διαφορά πόντων (ακόμη και +15 με 61-45). Το ματς διακόπηκε στο σημείο εκείνο με 4.02’’ πριν το τέλος του 10λεπτου καθώς υπήρξαν επεισόδια εκτός ΣΕΦ και πιθανότατα δακρυγόνα που έπεσαν, δημιούργησαν πρόβλημα εντός του γηπέδου, με παίκτες και φιλάθλους να δυσκολεύονται να αναπνεύσουν. Τα επεισόδια δεν είχαν να κάνουν με το ματς, καθώς Ολυμπιακός και Ερυθρός Αστέρας έχουν εξαιρετικές σχέσεις (οι παίκτες των δύο ομάδων αποθεώθηκαν μαζί στο τέλος του ματς).

18734368

(Πανό υπέρ του Ερυθρού Αστέρα από τους οπαδούς του Ολυμπιακού - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / GEORGIA PANAGOPOULOU)

4292329

(Στιγμιότυπο από τη μικρή διακοπή στο ΣΕΦ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Μετά από μια μικρή 5λεπτη διακοπή το παιχνίδι ξεκίνησε και πάλι με τους ερυθρόλευκους να διευρύνουν το προβάδισμά τους σε 65-46 (+19), δίνοντας ουσιαστικά τέλος στο ματς. Ο κόσμος αποθέωσε τον Πέρο Άντιτς για μια ακόμη φορά, ενώ φώναξε σύνθημα και υπέρ του Γιάννη Σφαιρόπουλου, που είχε "αποδοκιμαστεί" από μερίδα οπαδών, φωνάζοντας το όνομα του Τόμιτς, στο ντέρμπυ με τον Παναθηναϊκό Superfoods.

18734398

(Το όνομα του Γιάννη Σφαιρόπουλου φώναξαν οι οπαδοί του Ολυμπιακού - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / GEORGIA PANAGOPOULOU)

Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε το παιχνίδια στα 10 τελευταία λεπτά, με τη διαφορά ακόμη και πάνω από τους 20 πόντους, και τους Τολιόπουλο-Γουίλτζερ να παίρνουν χρόνο συμμετοχής. Μελανό σημείο για τον Ολυμπιακό οι τραυματισμοί του Παπανικολάου στον αυχένα από κτύπημα, λίγο πριν το τέλος της γ περιόδου και τον ανάγκασε να πάει στα αποδυτήρια, αλλά και του Αγραβάνη, που θα κάνει εξετάσεις στο γόνατο.

4292318

(Ο Παπανικολάου πάει στα αποδυτήρια πιάνοντας τον αυχένα του - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Τα 10λεπτα: 22-13, 47-37 (25-24), 67-49 (20-12), 85-59 (18-10)

(Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα)

Απίστευτο ντέρμπυ στη Μόσχα

ΤΣΣΚΑ και Φενέρ έδωσαν μια εντυπωσιακή μπασκετική παράσταση στο πρώτο ματς, που κρίθηκε στην παράταση. Με το Βέσελι να οργιάζει (31 πόντοι) η Φενέρ ήταν μπροστά σε όλο το ματς, όμως ο Σέρχι με τρίποντο και βολή έκανε το 83-82 στην κανονική διάρκεια. Ο Γουαναμέικερ με 1/2 βολές έστειλε το ματς στην παράταση.

18733720

(Ο Βέσελι καρφώνει με αντίπαλο τον Χάντερ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / SERGEI ILNITSKY)

Και εκεί η Φενέρ έδειξε να «καθαρίζει» το ματς με 86-91, αλλά και πάλι η Ρωσική ομάδα πέτυχε να ισοφαρίσει σε 93-93. Ο Γουαναμέικερ ανέλαβε την τελευταία επίθεση της Τουρκικής ομάδας, αστόχησε, αλλά ο Μέλι με ένα απίθανο φόλοου έδωσε τη νίκη με 93-95.

Η Φενέρ ανέβηκε έτσι στο 5-3 μαζί με Ρεάλ Μ., Μακάμπι, Παναθηναϊκό Superfoods και Χίμκι, ενώ η ΤΣΣΚΑ Μ. απέκτησε συγκάτοικο στην κορυφή τον Ολυμπιακό με 6-2.