Super League: Δύσκολη νίκη του Ολυμπιακού επί του Λεβαδειακού

Δεν πλήρωσε τις χαμένες ευκαιρίες κόντρα στο Λεβαδειακό, ο Ολυμπιακός ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ

Ο Ολυμπιακός κέρδισε δύσκολα με 2-1 το Λεβαδειακό στην επανεκκίνηση του πρωταθλήματος Super League Σουρωτή. Ο τερματοφύλακας Επασί έμοιαζε να δίνει το βαθμό της ισοπαλίας στους φιλοξενούμενους, με τις εκπληκτικές επεμβάσεις του, πριν κάνει λάθος σε σουτ του Κούτρη, ενώ ο Ολυμπιακός έχασε και πέναλτυ. Στα άλλα παιχνίδια της 11ης αγωνιστικής, η ΑΕΛ πήρε σπουδαία νίκη με τον Απόλλωνα, ενώ η Κέρκυρα άντεξε στη Λαμία, παίζοντας ένα ημίχρονο με 9 παίκτες.

Χωρίς 3 βασικούς του παίκτες (Μπραντάο, Μεντί, Νιασέ) ο Ζοσέ Ανιγκό «έστησε πούλμαν» στο Καραϊσκάκης, που δυσκόλεψε τον Ολυμπιακό για 27 λεπτά, ενώ ο Λεβαδειακός προσπαθούσε σε κάποιες από τις αντεπιθέσεις του.

18737601

(Κεφαλιά του Σισέ, που δεν ανησύχησε τον τερματοφύλακα του Λεβαδειακού - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ)

Με την προώθηση του Ζιλέ από τα χαφ σε ένα ρόλο κρυφού φορ και γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας, οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν το ρυθμό τους και σφυροκόπησαν (13 τελικές σε αυτό το διάστημα) την εστία του Επασί, που άντεξε στις τελικές μέχρι το 43.

18738155

(Με ωραίο στυλ ο Ζιλέ θα ανοίξει το σκορ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ)

Από την κάθετη του Ταχτσίδη και την πάσα του Φορτούνη, ο Ζιλέ κινήθηκε ως σέντερ φορ και άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό, λύνοντας το «γόρδιο δεσμό», με το πρώτο του γκολ στην Ελλάδα.

18738174

(Τα συγχαρητήρια στο σκόρερ Ζιλέ (ν.13) - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ)

Στο 53 ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να απλοποιήσει τα πράγματα κερδίζοντας πέναλτυ σε σπρώξιμο του Τριποτσέρη στον Κούτρη, αλλά η εκτέλεση του Φορτούνη ήταν άστοχη (δίπλα από το κάθετο δοκάρι, πρώτο άστοχο πέναλτυ του Φορτούνη μετά από 11 στα 11).

4293588

(Η αντίδραση του Φορτούνη στο χαμένο πέναλτυ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ)

Ο Ανιγκό έκανε λίγο πιο επιθετική την ομάδα του (με 4-2-3-1 και την είσοδο του Σουμπίνιο) και είχε σουτ στην εστία του Προτό. Ήταν όμως ο άλλος τερματοφύλακας, ο Επασί, που συνέχισε να σταματά τον Ανσαριφάρντ και τους υπόλοιπους ερυθρόλευκους.

18737602

(Ο Επασί έκανε εκπληκτικές επεμβάσεις - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ)

Ο Λεβαδειακός βρήκε περισσότερους χώρους και ισοφάρισε 1-1 με κεφαλιά του Γιακουμάκη στο 68 σε κόρνερ του Τσαμπούρη, ενώ ο σκόρερ δύο λεπτά αργότερα είδε τον Προτό να τον σταματά σε αντεπίθεση.

4293568

(Ο Γιακουμάκης (αρ.) ισοφαρίζει σε 1-1 με κεφαλιά - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Ήταν τελικά ο «κορυφαίος» του Λεβαδειακού, ο γκολκίπερ Επασί, που έβαλε λάθος το σώμα του σε «κεραυνό» του Κούτρη από τα 35 μέτρα λίγο πριν το φινάλε, και είδε τη μπάλα να του φεύγει, για το τελικό 2-1. Οι ερυθρόλευκοι έφτασαν στους 20 βαθμούς τον Ατρόμητο και την ΑΕΚ, ενώ ο Λεβαδειακός έμεινε στους 15.

4293623

(Ο Κούτρης λύτρωσε τον Ολυμπιακό - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Η ΑΕΛ συνεχίζει τις επιτυχίες στο γήπεδο της, νικώντας και τον Απόλλωνα με 1-0, χάρις σε ένα γκολ του Τέλετιτς λίγο πριν το φινάλε του αγώνα.

18738094

(Ο Περόνε (αρ.) έβγαλε την ασσίστ στον σκόρερ της ΑΕΛ Τέλετιτς - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΝΤΟΜΑΛΗΣ)

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, με τον Κροάτη γκολκίπερ Τσόβιτς να τους σταματά, ενώ ο Απόλλωνας στο 2ο είχε τις δικές του στιγμές με τον έτερο γκολκίπερ, Μπόζοβιτς να τον σταματά.

18738095

(Οι παίκτες του Απόλλωνα απογοητευμένοι και εκείνοι της ΑΕΛ πάνω στο "χρυσό σκόρερ" (στο βάθος) - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΝΤΟΜΑΛΗΣ)

Ισοπαλία με 9 παίκτες κατάφερε να πάρει η Κέρκυρα στη Λαμία. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα προηγήθηκαν στο 6ο λεπτό του αγώνα με τον Παμλίδη, ενώ η Λαμία είχε δοκάρι στο 12 με τον Μπλάζιτς. Όμως στο 45 ο Σοϊλέδης έκανε πέναλτυ με χέρι και αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα.

4292663

(Οι παίκτες της Κέρκυρας πανηγυρίζουν το γκολ του Παμλίδη (κ.) - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / REPORTER IMAGES)

Ο Πίτι ευστόχησε, ενώ αμέσως μετά αποβλήθηκε και ο Μπαλάφας από το διαιτητή Κατσικογιάννη, επίσης με 2η κίτρινη κάρτα, για μαρκάρισμα στο σκόρερ της Λαμίας. Το αποτέλεσμα όμως δεν άλλαξε στο β μέρος, παρά την αριθμητική υπεροχή των γηπεδούχων.

4292796

(Ο τερματοφύλακας της Κέρκυρας Γιαννακόπουλος δε μπόρεσε να πιάσει το πέναλτυ του Πίτι - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΛΑΜΙΩΤΗΣ)

Λαμία και ΑΕΛ έχουν πλέον από 13 (όσους και ΠΑΣ, Ξάνθη με ματς λιγότερο), η Κέρκυρα ανέβηκε στους 11, ο Απόλλων έμεινε στους 10, ενώ Παναιτωλικός και Αστέρας Τρίπολης στους 9 και ο Πλατανιάς στους 6.

Σε όλα τα ματς κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα στη Δυτική Αττική.