Α1 μπάσκετ: «Περίπατο» στη Χαλκίδα με σούπερ Σίνγκλετον

Εύκολο απόγευμα για τον Παναθηναϊκό Superfoods στη Χαλκίδα ΑΠΕ ΜΠΕ / ΒΑΣΙΛΗΣ ΑΣΒΕΣΤΟΠΟΥΛΟΣ

Η Κύμη πάλεψε για ένα ημίχρονο απέναντι στον Παναθηναϊκό Superfoods για την 6η αγωνιστική της Stoiximan.GR Basket League, αλλά τελικά ηττήθηκε με 90-73. Καταπληκτική εμφάνιση έκανε ο Κρις Σίνγκλετον για τους «πράσινους» που έκαναν το 6 στα 6 και παραμένουν μόνοι πρώτοι στη βαθμολογία.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods είχε το προβάδισμα στο α ημίχρονο, παρότι η γηπεδούχος ομάδα της Κύμης τον δυσκόλεψε αρκετά και ήταν ανταγωνιστική για 20 λεπτά. Ανέτρεψε το -10 (20-30 στο 9) και προηγήθηκε (37-35) στο 18, με τον Γκάρι ΜακΓκι να κάνει τη διαφορά (11 πόντοι, 4 ριμπάουντ).

18740970

(Ο Τζόουνς της Κύμης διεκδικεί την μπάλα από Όγκαστ (αρ.) και Ντένμον (δ.) - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΒΑΣΙΛΗΣ ΑΣΒΕΣΤΟΠΟΥΛΟΣ)

Το επιθετικό κρεσέντο των φιλοξενούμενων στη γ περίοδο ουσιαστικά τελείωσε και το ματς. Ο Κρις Σίνγκλετον ήταν εκπληκτικός σημειώνοντας 35 πόντους με 6/8 τρίποντα, 6/7 δίποντα και 5/6 βολές.

18740978

(Κάρφωμα του Σίνγκλετον - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΒΑΣΙΛΗΣ ΑΣΒΕΣΤΟΠΟΥΛΟΣ)

Χρόνο συμμετοχής πήραν όλοι οι παίκτες, ενώ αγωνίστηκαν και οι Μποχωρίδης-Μήτογλου (εκτός 12άδας έμεινε ο Λοτζέσκι). Αδιαθεσία ένιωσε ο Κέι Σι Ρίβερς και έμεινε στο παρκέ μόλις 9 λεπτά.

18740976

(Εντυπωσιακό κάρφωμα του Όγκαστ στο καλάθι της Κύμης - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΒΑΣΙΛΗΣ ΑΣΒΕΣΤΟΠΟΥΛΟΣ)

Ο Παναθηναϊκός Superfoods έχει 6 στα 6 στην πρώτη θέση, με τον Προμηθέα 2ο με 5-1, ρεκόρ που θα φτάσει και ο Ολυμπιακός, εφόσον ξεπεράσει το εμπόδιο του Κολοσσού στη Ρόδο τη Δευτέρα.

Τα 10λεπτα: 23-30, 37-40, 54-71, 73-90.