EuroLeague: Παρέμεινε κορυφή ο Ολυμπιακός με νίκη στο Μιλάνο

Ο Μακλίν (αρ) οδήγησε τον Ολυμπιακό σε νίκη επί της Αρμάνι στο Μιλάνο ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / ROBERTO BREGANI

Σπουδαία νίκη πήρε ο Ολυμπιακός στο Μιλάνο με 86-85 επί της Αρμάνι για την 9η αγωνιστική της EuroLeague και μένοντας πρώτος στη βαθμολογία με ρεκόρ 7-2. Καταπληκτικό ματς με 22 πόντους έκανε ο Μακλίν κόντρα στην πρώην του ομάδα, καθώς ο Μιλουτίνοφ εξαιτίας των φάουλ, ουσιαστικά δε βοήθησε.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τον Ρόμπερτς να «πυροβολεί» και προηγήθηκε με 9-14, αλλά έπαθε μπλακ-άουτ στην επίθεσή του για 4.30 λεπτά χωρίς τον Αμερικανό και η Αρμάνι με σερί 12-0 προηγήθηκε 21-14 και έκλεισε προηγούμενη το 10λεπτο.

18761366

(Ο Ρόμπερτς (ν.22) ξεκίνησε εύστοχος για τον Ολυμπιακό - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / ROBERTO BREGANI)

Οι ερυθρόλευκοι βρήκαν ισορροπία σε άμυνα και επίθεση στο β 10λεπτο, με τον Στρέλνιεκς να εκτελεί (14 π.) και να δημιουργεί (3 από τις 8 ασσίστς) και αφού ισοφάρισε, κατάφερε στο τέλος να πάρει και διαφορά 7 πόντων (37-44). «Πληγή» ήταν τα 10 επιθετικά ριμπάουντς της Αρμάνι και τα 3 γρήγορα φάουλ του Μιλουτίνοφ (τα 2 στο πρώτο 3λεπτο του αγώνα).

18761444

(Άλλη μια καλή εμφάνιση από τον Στρέλνιεκς - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / ROBERTO BREGANI)

Στην εξίσωση του ματς μπήκε και ο Μακλίν, ιδιαίτερα από τη γ περίοδο, φτάνοντας τους 15 πόντους στο γήπεδο, που έπαιζε πέρυσι, με τον Ολυμπιακό να χτίζει μια διαφορά 8 πόντων (57-65). Όμως τα λάθη στο τελευταίο λεπτό έφεραν την Αρμάνι και πάλι σε θέση βολής. Θίοντορ και Τζέφερσον ήταν οι παίκτες, που οδηγούσαν στο σκορ την Ιταλική ομάδα.

18761393

(Ο Μακλίν έκανε "ζημιά" στην προηγούμενη ομάδα του - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / ROBERTO BREGANI)

Η Αρμάνι κατάφερε και πάλι να μαζέψει το σκορ και να περάσει μπροστά με 72-70 και το ματς ντέρμπυ μέχρι το τέλος. Ο Μακλίν ήταν ο καθοριστικός, με δίποντο και βολή διαμορφώνοντας το 85-86, 40’’ πριν το τέλος. Αυτό ήταν και το σκορ καθώς ο Ολυμπιακός έπαιξε καλές άμυνες στις δύο επιθέσεις των γηπεδούχων.

18761560

(Καθοριστικός ο Μακλίν (ν.1) στη νίκη του Ολυμπιακού - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / ROBERTO BREGANI)

Ο Τζέρελς αστόχησε στο τελευταίο σουτ και ενώ πριν ο Παπανικολάου είχε 0/2 βολές.

Τα 10λεπτα: 21-17, 42-46 (21-29), 62-66 (20-20), 85-86 (23-20)

(Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα)

Στη Βαρκελώνη, η Μπαρτσελόνα, δια χειρός Άντρες Ινιέστα, τίμησε τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο για την 20ετή προσφορά του στο σύλλογο, πριν την άνετη νίκη της επί της Μακάμπι.