EuroLeague: «Φρούριο» το ΟΑΚΑ για τον Παναθηναϊκό Superfoods και με τη Ρεάλ Μ. (vid)

Καταπληκτικός ο Γκιστ στη νίκη του Παναθηναϊκού Superfoods ΑΠΕ ΜΠΕ / ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ

Το ΟΑΚΑ παρέμεινε «απόρθητο κάστρο» για τον Παναθηναϊκό Superfoods, που κέρδισε 82-80 τη Ρεάλ Μαδρίτης και συνεχίζει με ρεκόρ 6-3, μετά την 9η αγωνιστική της EuroLeague. Και όμως οι «πράσινοι» έκαναν ένα κακό πρώτο ημίχρονο και κατάφεραν να γυρίσουν το ματς από το -16 με κορυφαίους τους Ρίβερς (20π.) και Γκιστ (15 π.).

Το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού Superfoods με 8 πόντους του Λοτζέσκι ήταν εξαιρετικό, όμως στη συνέχεια η άμυνα του απέναντι στη Ρεάλ Μ. είχε πολλά προβλήματα, με τον Ταβάρες να κυριαρχεί στα καλάθια και τον Ντόντσιτς γρήγορα να φτάνει τους 10 πόντους.

18766508

(Εκρηκτικό το ξεκίνημα του Λοτζέσκι στο ματς - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ)

Παράλληλα στα σφυρίγματα των διαιτητών είχαν πολλά λάθη (ο Αντετοκούνμπο χρεώθηκε με 3 φάουλ έχοντας κάνει ένα), που εκνεύρισαν τους παίκτες του Πασκουάλ. Πήγαν σε «τραβηγμένα σουτ», αλλά και λάθη, με τη διαφορά στο +9 για τη Ρεάλ (19-28), πριν κάνουν ένα μικρό σερί οι «πράσινοι» στο φινάλε του 10λεπτου.

18766503

(Έξαλλος ο Πασκουάλ με την άμυνα των παικτών του - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ)

Η Ρεάλ όμως είχε βρει ρυθμό σκοράροντας είτε από μακριά, είτε με συνεργασίες (8 ασσίστς), χάνοντας μόλις 9 σουτ στο 20λεπτο και μαζεύοντας και τα ριμπάουντς (8-20). Την ίδια ώρα οι γηπεδούχοι ήταν πολύ άστοχοι (3/13 3π. και 12/21 2π.) με τη διαφορά να παγιώνεται σε διψήφιο αριθμό.

Βγαίνοντας από τα αποδυτήρια, ο Παναθηναϊκός Superfoods έπαιξε άμυνα, μαζεύοντας τα ριμπάουντς (9-3) και με σερί 13-2 μείωσε σε 53-56 και στη συνέχεια ισοφάρισε σε 62-62, με εκπληκτική τριάδα Γκιστ, Ρίβερς και Σίνγκλετον. Λίγο η κούραση στο τέλος επέτρεψε στη Ρεάλ να ξεφύγει και πάλι με 5 πόντους.

18766510

(Βελτίωσε την απόδοση του και ο Νικ Καλάθης στο β μέρος - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ)

Με το Ρίβερς να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό, οι «πράσινοι» πέρασαν μπροστά με 77-73 και το ματς έγινε ντέρμπυ στο φινάλε, καθώς η Ρεάλ Μ. ισοφάρισε. Το τρίποντο του Παππά έκανε το 80-78 στα 23’’, Ντόντιτς και Γκιστ ήταν εύστοχοι στις βολές και ο Αμερικανός μάζεψε το ριμπάουντ στο άστοχο σουτ του Τόμπκινς στην τελευταία επίθεση, διατηρώντας απόρθητο το ΟΑΚΑ

4300153

(Ασταμάτητος ο Ρίβερς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Τα 10λεπτα: 23-28, 40-54 (17-26), 64-69 (24-15), 82-80 (18-11).

(Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα)

Στο 6-3 έφτασε και η Φενέρ, που κέρδισε τη Χίμκι νωρίτερα 71-67, ενώ η ΤΣΣΚΑ Μ. κέρδισε στην Ισπανία τη Μάλαγα με 89-80 και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας με 7-2, μαζί με τον Ολυμπιακό.