Super League: Ισοπαλία και νεύρα στο Ατρόμητος-Παναθηναϊκός

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ματς του Ατρομήτου με το Περιστέρι EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ

Ατρόμητος και Παναθηναϊκός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο Περιστέρι για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος Super League Σουρωτή διατηρώντας τη βαθμολογική τους διαφορά (21 ο Ατρόμητος και 15 ο Παναθηναϊκός). Το ματς είχε ένταση και πολλά παράπονα από τη διαιτησία του Μάνταλου (ιδιαίτερα από τον Παναθηναϊκό). 1-1 ήταν το σκορ και στα άλλα δύο ματς του Σαββάτου ανάμεσα σε ΠΑΣ Γιάννενα-Ξάνθη και Απόλλωνα-Λαμία.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του Ατρόμητου στο Περιστέρι, ανοίγοντας γρήγορα το σκορ με τον Ντάουντα και πιέζοντας την «καινούργια άμυνα» (λόγω απουσιών) του Παναθηναϊκού.

4300954

(Ο Ντάουντα προλαβαίνει τον Αυλωνίτη και κάνει το 1-0 για τον Ατρόμητο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ)

Κολοβέτσιος, Κουτρουμπής, Αυλωνίτης και Ινσούα έψαχναν να βρουν τα πατήματά τους, αλλά ο Διούδης διόρθωνε μετά το γκολ κάθε λάθος, με τις εντυπωσιακές του αποκρούσεις.

4301015

(Ο Διούδης κράτησε στο ματς τον Παναθηναϊκό - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ)

Σταδιακά μετά το 20λεπτο ο Παναθηναϊκός κράτησε μπάλα και βρήκε διαδρόμους προς την εστία του Ατρόμητου. Στο 28 ο Άλτμαν πέρασε από την Χατζηισαΐα, που τον μάρκαρε με το σώμα και ο διαιτητής Λαμπρόπουλος καταλόγισε το πέναλτυ με το οποίο ο Μολίνς έκανε το 1-1.

4301167

(Ο Μολίνς ισοφαρίζει με το πέναλτυ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ)

Οι «πράσινοι» ζήτησαν ένα ακόμη πέναλτι στο 41 σε μαρκάρισμα του Γιαννούλη στον Άλτμαν, με το διαιτητή Λαμπρόπουλο να θεωρεί ότι ο Ισραηλινός έκανε θέατρο (το ριπλέι δείχνει πάντως ότι επαφή υπάρχει, ακόμη και αν δεν θεωρηθεί παράβαση) και του έδειξε κίτρινη. Μάλιστα στο ημίχρονο εξέδωσαν και ανακοίνωση.

4301071

(Η αντίδραση του Ουζουνίδη στη φάση του Άλτμαν - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ)

Με φόρα μπήκαν και στο β μέρος οι γηπεδούχοι, αλλά και πάλι ο Διούδης σταμάτησε τον «κεραυνό» του Μάντσον στο 48 με τη βοήθεια και του δοκαριού. Αυτή τη φορά όμως ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση (παρότι βγήκε με θλάση ο Μουνιέ στο ημίχρονο) και είχε τις δικές του τελικές στην εστία του Γιαννιώτη, σε ένα ματς με ένταση και αντεγκλήσεις και το Μάνταλο να τα κάνει "μούσκεμα" και στον πειθαρχικό έλεγχο (αποβολές για Μάντσον, Χατζηισαΐα, Μολίνς και Ουάρντα).

4301173

(Ο Μάντσον άγγιξε το γκολ με δυνατό σουτ εκτός περιοχής - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Στο 68 ο Ατρόμητος έμεινε με 10 παίκτες, καθώς ο Κιβρακίδης σταμάτησε με φάουλ το Λουντ και είδε τη 2η κίτρινη του διαιτητή.

4301251

(Ο Κιβρακίδης φεύγει στα αποδυτήρια μετά την απόβολή του - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Ο Ατρόμητος κράτησε την ισοπαλία (βγαίνοντας πάντως στην επίθεση ακόμη και 10 παίκτες και ζητώντας πέναλτυ σε μαρκάρισμα του Αυλωνίτη στον Ουάρντα, ο οποίος καθύβρισε τον βοηθό) με τον Παναθηναϊκό να έχει δυο ακόμη καλές στιγμές με τον Τσάβες, δίχως όμως να πιέσει ασφυκτικά τους γηπεδούχους. Στο τέλος αποβλήθηκε και ο προπονητής των γηπεδούχων, Κάναντι, για διαμαρτυρία, ενώ υπήρξε μεγάλη ένταση ανάμεσα σε παίκτες και παράγοντες με λεκτικές αντιπαραθέσεις.

4301310

(Διαμαρτυρίες στο διαιτητή Μάνταλο στο φινάλε του αγώνα - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Ένταση επικράτησε και στα αποδυτήρια μετά το τέλος του αγώνα, ανάμεσα σε παράγοντες των δύο ομάδων.

Ισοπαλίες στο φινάλε

Τα άλλα δύο ματς της ημέρας κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν. Στους Ζωσιμάδες ο ΠΑΣ προηγήθηκε με γκολ του Κόντε στο ξεκίνημα του β μέρους (πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος με 6 τέρματα), ελπίζοντας να «σπάσει» την παράδοση ισοπαλίων με την Ξάνθη (7 στα 10 ματς).

1 4300609

(Ο Κόντε (ν.9) σκόραρε για τον ΠΑΣ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΜΠΑΚΟΛΑΣ)

Όμως ο Γιέντρισεκ λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα, πέτυχε το 5ο του γκολ και με το 1-1 διατήρησε την Ξάνθη στην 5άδα (έχει 17 βαθμούς και ο ΠΑΣ 15).

4300680

(Οι παίκτες της Ξάνθης πανηγυρίζουν - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΜΠΑΚΟΛΑΣ)

Ακόμη πιο δραματική εξέλιξη είχε το ματς στη Ριζούπολη, με τον Απόλλωνα να είναι καλύτερος από τη Λαμία, να έχει κλασσικές ευκαιρίες και να βρίσκει το γκολ στο 88 με ψύχραιμη ενέργεια και εκτέλεση του Ελμπάζ.

4300952

(Οι παίκτες του Απόλλωνα πίστεψαν στο τρίποντο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Όμως στις καθυστερήσεις ο διαιτητής Στυλιάρας κατελόγισε πέναλτυ σε προσπάθεια του Όμο και μαρκάρισμα του Κύργια: ο Πίτι ψύχραιμος νίκησε τον Τσόβιτς για το 1-1 και τη Λαμία αήττητη σε 5ο ματς.

4300957

(Αήττητη σε 5ο ματς με σκόρερ τον Πίτι (ν.77) η Λαμία - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Οι γηπεδούχοι πάντως διαμαρτυρήθηκαν έντονα στο τέλος του αγώνα για το πέναλτυ, που τους κράτησε στους 11 βαθμούς και τη Λαμία στους 14.