ΣΠΟΡ

Κύπελλο Ελλάδας: Ο Απόλλωνας το πρώτο «θύμα», στους 16 ο ΟΦΗ

Κύπελλο Ελλάδας: Ο Απόλλωνας το πρώτο «θύμα», στους 16 ο ΟΦΗ
Ο ΟΦΗ απέκλεισε από το Κύπελλο τον Απόλλωνα EUROKINISSI SPORTS / ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ

Ο ΟΦΗ έκανε την πρώτη έκπληξη στη φάση των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας και απέκλεισε τον Απόλλωνα με νίκη 2-1 και ανατροπή στο σκορ. Η ομάδα της Ριζούπολης είναι η πρώτη της Super League που δε θα συνεχίσει στη διοργάνωση. Μεγάλο ντέρμπυ έγινε στο Άρης-ΠΑΣ Γιάννενα, με τους Ηπειρώτες να παίρνουν το εισιτήριο ισοφαρίζοντας με 10 παίκτες. Στους 16 πέρασαν σήμερα μαζί με τον ΟΦΗ και τον ΠΑΣ Γιάννινα, ο Πλατανιάς, η Ξάνθη, ο Ατρόμητος και η Λαμία.

Στον 1ο όμιλο η διαδικασία ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες της Κρήτης (ΟΦΗ, ΠΛατανιάς) να παίρνουν την πρόκριση και να αφήνουν εκτός συνέχειας τον Απόλλωνα, με τον Ηρακλή να έχει αποσυρθεί εξ αρχής.

4304461


(Οι παίκτες του ΟΦΗ πανηγυρίζουν την πρόκρισή τους - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ)

Ο Απόλλωνας ήθελε νίκη στο Ηράκλειο για να γίνει τριπλή ισοβαθμία και προηγήθηκε με τον Κιταμπάλα (με το σκορ αυτό θα είχαμε εκ νέου μπαράζ των τριών ομάδων). Όμως στο τελευταίο 10λεπτο ο ΟΦΗ γύρισε την κατάσταση.

4304452


(Ο Κιταμπάλα έχει ανοίξει το σκορ για τον Απόλλωνα - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ)

Ισοφάρισε στο 81 με τον Ογκμπόε και παρότι η ισοπαλία του έφτανε, πέτυχε και 2ο γκολ στις καθυστερήσεις με τον Ορτέγα (ενώ ο Απόλλωνας ολοκλήρωσε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μπιτζιμίν στο 89).

4304460


(Ο Ορτέγα ολοκληρώνει τη νίκη πρόκριση του ΟΦΗ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ)

Το ντέρμπυ της ημέρας έγινε στο Βικελίδης όπου ο ΠΑΣ κλήθηκε να διεκδικήσει την πρόκριση από τον Άρη, παίζοντας με 10 παίκτες από το 36 μετά το διαπληκτισμό του Καρανίκα με το Σόουζα και τον πρώτο να βλέπει την κόκκινη κάρτα.

4304613


(Ένταση κατά την αποβολή του Καρανίκα - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / MOTION TEAM)

Το έργο των φιλοξενούμενων έγινε ακόμη πιο δύσκολο μετά το ωραίο τέρμα του Μιλούνοβιτς με κεφαλιά για το 1-0, με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, που θα έδινε στον Άρη την πρόκριση.

4304635


(Ο Μιλούνοβιτς με κεφαλιά ανοίγει το σκορ για τον Άρη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / MOTION TEAM)

Ο ΠΑΣ όμως αντέδρασε και κατάφερε με έναν πρώην παίκτη του Άρη, το Σολτάνι, να ισοφαρίσει στο 72 και να αντέξει στην πίεση των γηπεδούχων. Στο ματς του Παναιγιάλειου με τον Πανιώνιο θα κριθεί η πρώτη θέση. Οι Νεοσμυρνιώτες (ήδη 2οι ακόμη και με ήττα καθώς έχουν κερδίσει τον Άρη), θέλουν τρίποντο ή ισοπαλία με 2 γκολ και πάνω για να προσπεράσουν τον ΠΑΣ.

4304642


(Ο Σολτάνι (αρ.) έστειλε τον ΠΑΣ στους 16 - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / MOTION TEAM)

Στον 3ο όμιλο η Λαμία έβαλε δύο γρήγορα γκολ στο Αλκαζάρ στο ξεκίνημα του β μέρους της αναμέτρησης με τον Απόλλωνα Λάρισας και εξασφάλισε τη 2η θέση, πίσω από την ΑΕΚ, που παίζει την Πέμπτη με την Καλλιθέα.

4304507


(Η Λαμία έβαλε δύο γκολ στον Απόλλωνα Λάρισας - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΠΑΤΖΙΟΛΑΣ)

Στον 4ο όμιλο ο Ατρόμητος με 3 γκολ από το ημίχρονο (τα δύο από τον Ουάρντα) δεν είχε πρόβλημα να κερδίσει με 4-0 στην Σπάρτη και να εξασφαλίσει την πρόκριση.

1 4304324


(2 γκολ ο Ουάρντα (δ.) για τον Ατρόμητο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Πλέον η άλλη θέση του ομίλου (και πιθανόν η τελική κατάταξη) θα κριθεί στην αναμέτρηση της Τετάρτης ανάμεσα σε Τρίκαλα και Κέρκυρα (οι φιλοξενούμενοι θέλουν μόνον νίκη για να ακολουθήσουν τους Περιστεριώτες).

Στον 6ο όμιλο η Ξάνθη έκανε το 3 στα 3 στο ματς με τον Πανσερραϊκό νικώντας 2-1 (μείωσε στις καθυστερήσεις η γηπεδούχος, ενώ η Ξάνθη είχε και 3 δοκάρια) και εξασφάλισε την πρώτη θέση. Οι Σέρρες αποκλείστηκαν (ακόμη και σε τριπλή ισοβαθμία) και η 2η θέση θα κριθεί στην αναμέτρηση του Εργοτέλη με τον Παναιτωλικό: οι Κρητικοί θέλουν μόνο νίκη τουλάχιστον με 2 γκολ διαφορά για να περάσουν με την καλύτερη επίθεση.

1 4304543


(Το εύστοχο πέναλτυ του Ορφανίδη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΛΑΣΚΑΡΗΣ ΤΣΟΥΤΣΑΣ)

Κύπελλο Ελλάδας 3η αγωνιστική

Τρίτη 28 Νοεμβρίου

ΟΦΗ - Απόλλων Σμύρνης 2-1 (81 Ογκμπόε, 91 Ορτέγα / 61 Κιταμπάλα)
Σπάρτη - Ατρόμητος 0-4 (17 Μάνσον, 28,38 Ουάρντα, 75 Μενσά)
Ηρακλής - Πλατανιάς (ματαιώθηκε)
Απόλλων Λάρισας - Λαμία 0-2 (55 Ακόστα, 59 Καραγιάννης)
Πανσερραϊκός - Ξάνθη 1-2 (90 Ζιγκερίδης / 32 Κάστρο, 60 πεν. Π.Ορφανίδης)
Άρης - ΠΑΣ Γιάννινα 1-1 (60 Μιλούνοβιτς / 72 Σολτάνι)

Τετάρτη 29 Νοεμβρίου

Αχαρναϊκός - Αστέρας Τρίπολης (ματαιώθηκε)
Αιγινιακός - ΠΑΟΚ (15:00)
Τρίκαλα - Κέρκυρα (17:15)
Κισσαμικός - Ολυμπιακός (17:15)
Αν. Καρδίτσας - ΑΕΛ (19:30)
Παναχαϊκή - Παναθηναϊκός (19:30)

Πέμπτη 30 Νοεμβρίου

Εργοτέλης - Παναιτωλικός (15:00)
Απόλλων Πόντου - Λεβαδειακός (17:15)
Παναιγιάλειος - Πανιώνιος (17:15)
Καλλιθέα - ΑΕΚ (19:30)

Το πανόραμα του Κυπέλλου Ελλάδας

1ος όμιλος

1η αγωνιστική
Ηρακλής - ΟΦΗ (ματαιώθηκε)
Πλατανιάς - Απόλλων Σμύρνης 1-0

2η αγωνιστική
ΟΦΗ – Πλατανιάς 1-0
Απόλλων Σμύρνης - Ηρακλής (ματαιώθηκε)

3η αγωνιστική
ΟΦΗ - Απόλλων Σμύρνης 2-1
Ηρακλής - Πλατανιάς (ματαιώθηκε)

Η βαθμολογία: ΟΦΗ 9, Πλατανιάς 6, Απόλλων 3, Ηρακλής 0

*Ο Ηρακλής αποσύρθηκε από τη διοργάνωση και οι ομάδες κερδίζουν άνευ αγώνα τις αναμετρήσεις.

2ος όμιλος

1η αγωνιστική
Αιγινιακός-Απόλλων Πόντου 0-1
ΠΑΟΚ -Λεβαδειακός 2-1

2η αγωνιστική
Απόλλων Πόντου-ΠΑΟΚ 0-1
Λεβαδειακός-Αιγινιακός 5-0

3η αγωνιστική
Απόλλων Πόντου-Λεβαδειακός
Αιγινιακός-ΠΑΟΚ

Η βαθμολογία: ΠΑΟΚ 6, Λεβαδειακός 3, Απόλλων Π. 3, Αιγινιακός 0

3ος όμιλος

1η αγωνιστική
ΑΕΚ-Λαμία 2-0
Καλλιθέα-Απόλλων Λάρισας 1-2

2η αγωνιστική
Απόλλων Λάρισας-ΑΕΚ 0-7
Λαμία- Καλλιθέα 1-0

3η αγωνιστική
Απόλλων Λάρισας-Λαμία 0-2
Καλλιθέα-ΑΕΚ

Η βαθμολογία: ΑΕΚ 6, Λαμία 6, Απόλλων Λ. 3, Καλλιθέα 0

4ος όμιλος

1η αγωνιστική
Ατρόμητος-Κέρκυρα 1-0
Σπάρτη-Τρίκαλα 1-3

2η αγωνιστική
Τρίκαλα-Ατρόμητος 1-1
Κέρκυρα-Σπάρτη 6-1

3η αγωνιστική
Τρίκαλα-Κέρκυρα
Σπάρτη-Ατρόμητος 0-4

Η βαθμολογία: Ατρόμητος 7, Τρίκαλα 4, Κέρκυρα 3, Σπάρτη 0

5ος όμιλος

1η αγωνιστική
Ολυμπιακός-Αστέρας Τρίπολης 2-1
Κισσαμικός-Αχαρναϊκός 1-0

2η αγωνιστική
Αχαρναϊκός-Ολυμπιακός 0-3
Αστέρας Τρίπολης-Κισσαμικός 2-1

3η αγωνιστική
Αχαρναϊκός-Αστέρας Τρίπολης (ματαιώθηκε)
Κισσαμικός-Ολυμπιακός

Η βαθμολογία: Ολυμπιακός 6, Αστέρας Τρ. 6, Κισσαμικός 3, Αχαρναϊκός 0

*Ο Αχαρναϊκός αποβλήθηκε από τη Football League και αποσύρθηκε από το Κύπελλο

6ος όμιλος

1η αγωνιστική
Πανσερραϊκός -Εργοτέλης 2-0
Ξάνθη- Παναιτωλικός 2-0

2η αγωνιστική
Εργοτέλης-Ξάνθη 2-4
Παναιτωλικός-Πανσερραϊκός 2-0

3η αγωνιστική
Εργοτέλης-Παναιτωλικός
Πανσερραϊκός-Ξάνθη 1-2

Η βαθμολογία: Ξάνθη 9, Παναιτωλικός 3, Πανσερραϊκός 3, Εργοτέλης 0

7ος όμιλος

1η αγωνιστική
Πανιώνιος-ΠΑΣ Γιάννινα 1-1
Παναιγιάλειος-Άρης 0-1

2η αγωνιστική
ΠΑΣ Γιάννινα-Παναιγιάλειος 3-0
Άρης-Πανιώνιος 1-2

3η αγωνιστική
Παναιγιάλειος-Πανιώνιος
Άρης-ΠΑΣ Γιάννινα 1-1

Η βαθμολογία: ΠΑΣ Γιάννινα 5, Πανιώνιος 4, Άρης 4, Παναιγιάλειος 0

8ος όμιλος

1η αγωνιστική
Παναχαϊκή-Αναγέννηση Καρδίτσας 1-0
Παναθηναϊκός- ΑΕΛ 2-0

2η αγωνιστική
ΑΕΛ-Παναχαϊκή 3-0
Αναγέννηση Καρδίτσας-Παναθηναϊκός 1-2

3η αγωνιστική
Παναχαϊκή-Παναθηναϊκός
Αναγέννηση Καρδίτσας-ΑΕΛ

Η βαθμολογία: Παναθηναϊκός 6, ΑΕΛ 3, Παναχαϊκή 3, Αναγέννηση Καρδίτσας 0

• Από κάθε όμιλο προκρίνονται δύο ομάδες στους 16, με γκρουπ ισχυρών (οι πρώτοι) και γκρουπ ανίσχυρων (οι δεύτεροι).
Σε περίπτωση ισοβαθμίας, για την τελική κατάταξη των ομάδων θα ληφθούν υπόψη, κατά σειρά, τα ακόλουθα κριτήρια:1.Περισσότεροι βαθμοί στους αγώνες μεταξύ των ομάδων που ισοβαθμούν 2.Διαφορά τερμάτων στους αγώνες μεταξύ των ομάδων που ισοβαθμούν 3.Καλύτερη επίθεση σε όλους τους αγώνες του ομίλου 4.Καλύτερη άμυνα σε όλους τους αγώνες του ομίλου.

ΜΗΝ ΤΑ ΧΑΣΕΤΕ





ΔΗΜΟΦΙΛΗ