Premier League: Ο «δάσκαλος» Ζοσέ νίκησε το «μαθητή» Μάρκο

Νίκη της Γιουνάιτεντ στην έδρα της Γουότφορντ REUTERS / David Klein

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέρασε με νίκη από την έδρα της Γουότφορντ και παρέμεινε στο κυνήγι της Μάντσεστερ Σίτυ, στην πρώτη «δόση» της 14ης αγωνιστικής της Premier League. Η Τότεναμ έχασε και άλλο έδαφος με την ήττα της από τη Λέστερ.

Ο Μάρκο Σίλβα είναι το ανερχόμενο όνομα τεχνικού αυτή την εποχή στην Αγγλία, με τη δουλειά του στη Γουότφορντ που είναι στην 8άδα. Η Έβερτον θέλει να τον «αγοράσει» για να σώσει τη χρονιά.

2017 11 28T215659Z 1617374385 RC13BB3CEC00 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND WAT MUN

(Ο Μαρκο Σίλβα ανατποδίδει το χειροκρότημα - Πηγή: Action Images via REUTERS/Andrew Couldridge)

Ο Ζοσέ Μουρίνιο του έπλεξε το εγκώμιο τη Δευτέρα και οι δύο προπονητές έχουν εξαιρετικές σχέσεις, Όμως στο γήπεδο ο special one ήταν ο μεγάλος νικητής. Η Γουότφορντ είχε την πρωτοβουλία στο γήπεδο της, αλλά δύο κακές εκτιμήσεις του γκολκίπερ Γκόμες (ο Καρνέζης ήταν στον πάγκο) έφεραν τη Γιουνάιτεντ νωρίς μπροστά στο σκορ.

2017 11 28T202401Z 1705832782 RC126B022640 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND WAT MUN

(Ο Γιανγκ (ν.18) σουτάρει στην κλειστή γωνία του Γκόμες για το πρώτο γκολ της Γιουνάιτεντ - Πηγή: REUTERS/David Klein)

Και τις δύο φορές ήταν ο Άσλεϊ Γιανγκ εκτελεστής, πρώτα με σουτ εκτός περιοχής (19) στην κλειστή γωνία του γκολκίπερ και στη συνέχεια με εκτέλεση φάουλ (25) και πάλι ψηλά στην γωνία του Γκόμεζ, που δεν είχε καθόλου καλή θέση.

2017 11 28T203500Z 1453157248 RC1BD39481C0 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND WAT MUN

(Ο Γκόμες κοιτά την μπάλα στη γωνία του από το φάουλ του Γιανγκ - Πηγή: REUTERS/David Klein)

Ακολούθησε και σε μια κόντρα επίθεση με τον Μαρσιάλ το 0-3 (32), ενώ η Γουότφορντ ήταν και άτυχη στην εκπνοή του ημιχρόνου, με κεφαλιά του Ριτσάρλισον στο οριζόντιο δοκάρι.

2017 11 28T204215Z 263504306 RC1C9807D330 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND WAT MUN

(Απογοητευμένοι οι παίκτες της Γουότφορντ από το γκολ του Μαρσιάλ (ν.11 στο βάθος) - Πηγή: REUTERS/David Klein)

Παρότι το ματς δύσκολα «γύριζε» η Γουότφορντ δεν εγκατέλειψε και αφού έχασε ευκαιρίες (όπως και η Γιουνάιτεντ) κατάφερε να σκοράρει με πέναλτυ του Ντίνι στο 77 (ανατροπή του Περέιρα από το Ρόχο).

2017 11 28T213903Z 875451625 RC18BDA23C30 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND WAT MUN

(Ο Ντίνι ευστοχεί στο πέναλτυ - Πηγή: Action Images via REUTERS/Andrew Couldridge)

Στο 84 ο Ντουκουρέ έβαλε «φωτιά» στο ματς μειώνοντας ακόμη περισσότερο σε 2-3.

2017 11 28T214436Z 132530273 RC1952969E10 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND WAT MUN

(Ο Ντουκουρέ έβαλε ξανά στο ματς τη Γουότφορντ - Πηγή: Action Images via REUTERS/Andrew Couldridge)

Όμως σε μία από τις αντεπιθέσεις της η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ «κτύπησε» και πάλι με τον Λίνγκαρντ να διαμορφώνει το τελικό 2-4 στο 86.

2017 11 28T214702Z 1646352831 RC1B7C1005F0 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND WAT MUN

(Ο Λίνγκαρντ "κλειδώνει" το τρίποντο της Γιουνάιτεντ - Πηγή: REUTERS/David Klein)

Ήττα στο Λέστερ οι «πετεινοί»

Η Τότεναμ δεν ήταν κακή στο Λέστερ, όμως οι γηπεδούχοι δείχνουν να βρίσκουν και πάλι τον περυσινό τους «σφυγμό». Πρώτα ο Βάρντι έβαλε το 100ο γκολ του στο πρωτάθλημα ανοίγοντας το σκορ στο 13.

2017 11 28T204048Z 1756440585 RC1C5D3B7270 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND LEI TOT

(Το 100ο γκολ του Βάρντι (δ) - Πηγή: REUTERS/Carl Recine)

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ένα κλασικό γκολ Μαχρέζ, βγαλμένο από τη χρονιά του τίτλου, έβαλε μπροστά με 2 γκολ τις «αλεπούδες».

2017 11 28T203747Z 691839300 RC1E14523E80 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND LEI TOT

(Εκπληκτικό το γκολ του Μαχρέζ (ν.26) - Πηγή: REUTERS/Peter Powell)

Η Τότεναμ ήταν επιθετική στο β μέρος, μείωσε στο 79 με τον Κέιν, από ασσίστ του Λαμέλα, έχασε και άλλες σημαντικές ευκαιρίες, αλλά τελικά έφυγε με ήττα από το King Power.

2017 11 28T212524Z 544917735 RC170151D800 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND LEI TOT

(Το γκολ του Κέιν (ν.10) δεν ήταν αρκετό στην Τότεναμ - Πηγή: REUTERS/Peter Powell)

Στόουκ – Λίβερπουλ

Η βαθμολογία: Μάντσεστερ Σ. 37 (+34 γκολ), Μάντσεστερ Γ. 32 (+24), Τσέλσι 26 (+13), Άρσεναλ 25 (+7), Τότεναμ 24 (+10), Λίβερπουλ 23 (+7)